Ordeal by Innocence

Wydawnictwo: HarperCollins
angielski
Chunnie

Dr. Arthur Calgary takes a ferry across the Rubicon River to Sunny Point, the home of the Argyle family. A year before, the matriarch of the family was murdered and a son, Jack, was convicted and sentenced to spend the rest of his life in prison. Throughout the trial Jack had maintained his innocence, claiming he was hitchhiking on the night of the murder and he had been picked up by a...

Throughout the trial Jack had maintained his innocence, claiming he was hitchhiking on the night of the murder and he had been picked up by a middle-aged man in a dark car. Unable to locate this mystery man the police viewed Jack’s as a lie. Calgary was the stranger in question, but he arrives to late for Jack – who succumbs to pneumonia after serving just six months of his sentence.

Feeling a sense of duty to the Argyles, Calgary is surprised when his revelation has a disturbing effect on the family – it means one of the family is a murderer…

źródło opisu: http://www.harpercollins.co.uk/9780007154913/ordeal-by-innocence

źródło okładki: http://www.harpercollins.co.uk/9780007154913/ordeal-by-innocence

yaola | 2018-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2018

Najtrudniej tym, którzy są niewinni . Winny zawsze ma tą siłę i odporność na sumienie, ale wszystko do czasu- jeśli tylko prawda wyjdzie na jaw, a jak już wyjdzie to jakaż jest niewygodna i ten co ją przynosi złem się staje. Jakież to prawdziwe i ponadczasowe

Lilian | 2018-08-27
Na półkach: J_Christie, Przeczytane
Przeczytana: 26 sierpnia 2018

Nie ma to jak klasyka kryminału!
Jest zbrodnia dokonana zwykłym pogrzebaczem, bez konieczności obdzierania delikwenta ze skóry czy wymyślania niestworzonych narzędzi tortur. A napięcie i poziom tajemniczości osiąga o wiele wyższy status niż przy tych wszystkich współczesnych cudach silących się na oryginalność.

Są poszlaki, jest dedukcja i rozsądne wyjaśnienie. I jeszcze bohaterowie, i inteligentny język, i brak zbędnych dłużyzn, które niczego nie wnoszą poza objętością książki .

Warto czasami wrócić do czytania Agathy

książek: 2061
Wojciech Gołębiewski | 2018-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2018

Nowy zwyczaj zapanował na e-bookach: psucia lektury streszczeniem:
„Pewnego listopadowego dnia w Sunny Point doszło do kolejnej kłótni o pieniądze między Rachel Argyle martwą, a pieniądze z jej biurka zniknęły. Wkrótce policja zatrzymała Jacko i znalazła przy nim pieniądze. Nie przyznał się jednak do morderstwa i twierdził uparcie, że ma pewne alibi, bo tego wieczoru zabrał go autostopem kierowca na szosie do Drymouth. Kierowcy nie odnaleziono, a Jacko został osądzony i skazany na karę więzienia, gdzie wkrótce zmarł. I oto pewnego dnia w Sunny Point zjawia się ów bezskutecznie niegdyś poszukiwany świadek, Artur Calgary, aby potwierdzić niewinność Jacko...”
Nie czytałem nic tej autorki co najmniej 50 lat, więc z przyjemnością zajrzałem do tej z 1957 roku. Wielce prawdopodobne, że wtedy czytałem, bo wszystkie pozycje Agathy Christie wtedy sie czytało. Niestety całą przyjemność popsuła mnie Wikipedia.
UWAGA! KTO NIE ZNA KSIĄŻKI, ...

Sagittaire | 2016-12-30
Przeczytana: 26 grudnia 2016

A. Christie to jeden z moich najbardziej ulubionych autorów ale i ona pisywała książki lepsze i gorsze. Tę oceniam jako jedną z lepszych w jej twórczości.
Narracja świetna, napięcie zbudowane jak należy, pięknie ułożona intryga i doprowadzanie czytelnika do prawdy, a motyw to wręcz bajka.
Tak jak pisałam lubię kryminały Christie, w których ładnie zarysowane są wątki psychologiczne. I tu tak jest. Wierzę w ten motyw. Oczywiście w życiu inaczej niż w kryminałach Christie nie wszystko zmierza do zbrodni, jednak poza tą małą przesadą kupuję schematy manipulacji tu przedstawione.
Świetny, trzymający w napięciu, wybór na długą podróż.

Kalissa | 2014-05-13
Przeczytana: maj 2014

..." — Sprawy nigdy nie okazują się tak złe, jak na to wygląda.
— Ludzie tak mawiają, ale to nieprawda. Czasami są nawet gorsze, niż się można spodziewać."...

Świetny kryminał - mroczny, klimatyczny i zaskakujący. Intryga kryminalna została naprawdę świetnie zawiązana - przez pojawienie się nieznajomego, które, mimo woli, wstrząsa rodziną. Jak zwykle, mamy w powieści grupę ludzi - rodzinę, z których każde mogło zamordować! Nie zgadałam, kto zabił - a jeśli ktoś odgadł - to uważam go za jasnowidza!:)

Po raz pierwszy spojrzałam też na kryminał z innego punktu widzenia - nie chodziło bowiem o to, aby znaleźć winnego zbrodni, ale żeby oczyścić niewinnych od fałszywych podejrzeń.

Pomyślałam sobie także, że kiedy człowiek jest bardzo nieszczęśliwy, pewne słowa, użyte w odpowiedniej chwili - tak jak w powieści, mają magiczną moc: "Nie martw się... Wymyślimy coś":)

Tosiaczek | 2014-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2014

Co się dzieje, gdy włożymy kij w mrowisko? Następuje ogromne poruszenie. Poukładany świat rozpada się na kawałki i trzeba go budować na nowo. Tylko czy jest to w ogóle możliwe?

Taka właśnie sytuacja ma miejsce, gdy Arthur Calgary odwiedza rodzinę Argyle'ów. Co to oznacza? I jakie konsekwencje dla członków tej rodziny będzie miało jego wyznanie?

Agatha Christie zaserwowała nam tym razem niezłe studium charakterów. Mamy tu do czynienia z ludźmi, których życie na siłę uszczęśliwiło. Każde z nich mogło... – no właśnie, cóż takiego mogli oni uczynić, że aż zainteresowała się nimi policja?

Szczerze polecam, by samemu się o tym przekonać. Tym bardziej, że książka trzyma w napięciu od początku do końca i nawet zaangażowany w sprawę nadinspektor Huish ma naprawdę niezły orzech do zgryzienia.

Weronika | 2015-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2015

Zamordowana kobieta, skazany za jej morderstwo mężczyzna, który umiera wkrótce od rozpoczęcia odsiadywania wyroku. Morderstwo o tyle paskudne, że to syn zabił matkę. Jak się później dowiemy - adoptowany syn.
Sprawa jednak się gmatwa i to od samego początku gdyż okazuje się, że zmarły mężczyzna jest jednak niewinny - jego alibi jest niepodważalne. Cała sprawa, która już zdążyła przycichnąć, wyłania się z powrotem na światło dzienne. Rodzina, która już pogodziła się z tragicznymi faktami musi zaakceptować fakt, że prawdopodobnie ktoś z nich jest mordercą.
Książka ciekawa też z psychologicznego punktu widzenia, w związku z często zadawanym pytaniem: co ważniejsze; geny czy wychowanie? Rodzina ofiary to jej mąż i adaptowane przez nich dzieci, w większości pochodzące z tak zwanych patologicznych rodzin.
Świetna książka na jesienne, chłodne wieczory!

Czesia | 2015-01-12
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 12 stycznia 2015

I znowu przyszło mi zmierzyć się z Agatą Christie. Jakoś ostatnio ciągle ciągnie mnie do jej twórczości i nie mogę się powstrzymać w bibliotece - zawsze wezmę jakiś egzemplarz jej książki.
Tym razem - ku mojemu zdziwieniu - nie znalazłam detektywa Poirota. Myślałam, że bez niego będzie to lektura nudna, nieciekawa i mdła. A tu niespodzianka. Okazała się ciekawa, intrygująca i niesamowicie poplątana. Momentami wydawało mi się, że nikt nie popełnił zbrodni, a czasami że wszyscy razem są w nią zamieszani.
Akcja rozpoczyna się od poznania sylwetki Arthura Calgary'ego - doktora geofizyki. Odwiedza on rodzinę Argyle w Sunny Point. Jedzie tam ze specjalną, wybawiającą ich rodzinę misją. Otóż dwa lata temu w tym domu doszło do zabójstwa (przez uderzenie pogrzebaczem) matki, żony Rachel Argyle. Winnym okazał się jej syn Jacko z zaburzeniami psychicznymi. Został ukarany i pół roku po wyroku zmarł na zapalenie płuc w więzieniu. Calgary przyjechał do rodziny oczyścić chłopaka z zarzutów i...

Roland | 2014-04-07
Przeczytana: 06 kwietnia 2014

Kolejny kryminał w twórczości Agathy Christie, lecz napisany w nie co innym klimacie. W „Próbie niewinności” nie występuje dwójka najbardziej znanych, stworzonych przez autorkę detektywów, czyli panny Marple i Hercules Poirot. Tym razem królowa kryminałów skupiła się na bardzo ważnym, ale często zapominanym aspekcie wszelkich powieści detektywistycznych, a mianowicie niewinności. Zazwyczaj czytelnik skupia się na postaciach, które winne są danej zbrodni. Natomiast mniej zwraca uwagę na postaci, które mimo swej niewinności, również mogą cierpieć katuszę. Powieść z ciekawą fabułą, dobrym zakończeniem , aczkolwiek przewidywalnym.

Najmłodszy z pięciorga adoptowanych dzieci Rachel Argyle, Jacko, zostaje posądzony o zamordowanie własnej matki oraz zabranie pieniędzy. Dowody wskazują, że Jacko popełnił ten straszliwy czyn. Jego alibi, jakoby został podwieziony przez nieznajomego w godzinie morderstwa nie zostaje potwierdzone z powodu braku świadka. Jacko zostaje skazany i wkrótce...

Renax | 2013-05-30
Przeczytana: 29 maja 2013

Polecam ten kryminał. Ciekawa akcja i cała masa podejrzanych i potencjalnych zabójców. Spodobał mi się zabieg przytaczania myśli ic wszystkich. Ale i tak nie domyśliłam się KTO.