9780007120987
angielski
Chunnie

One minute, silly Heather Badcock had been gabbling on at her movie idol, the glamorous Marina Gregg. The next, Heather suffered a massive seizure. But for whom was the deadly poison really intended?

Marina’s frozen expression suggested she had witnessed something horrific. But, while others searched for material evidence, Jane Marple conducted a very different investigation – into human nature.

źródło opisu: http://www.harpercollins.co.uk/9780007120987/the-m...(?)

źródło okładki: http://www.harpercollins.co.uk/9780007120987/the-m...»

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przyznam szczerze, uwielbiam cykl z Panną Marple. "Zwierciadło pęka w odłamków stos" wbrew pozorom ma swoisty małomiasteczkowy, skłaniający do wytchnienia, sielski klimat. Panna Marple starzeje się, fakt ów jest bezsprzeczny i nieodwołalny. Potrzebuje więc pomocy domowej, jest nią Panna Knight. Jednak starsza Panna nie może już wytrzymać ciągłej kontroli i upupiania. Potrzebuje jakiejś rozrywki czegoś pobudzającego myślenie, np. zagadki.
Zgodnie z jej pragnieniem, do miasteczka przybywa znana hollywoodzka aktorka Marina Gregg. Urządza w swojej posiadłości przyjęcie, dla elity miasteczka, przybywają na nią również dziennikarze. Podczas imprezy dochodzi do śmiertelnego zatrucia. Jedna ze starszych kumoszek, Pani Badcock ginie wypijając rozpuszczoną w kieliszku substancję calmo. Jest to lek, popularny w kręgach gwiazdorskich, w zbyt dużej dawce jest śmiertelny.
Śledztwo posuwało się bardzo powoli. Scotland Yard nie miał właściwie punktu zaczepienia. Błądził jak dziecko we mgle,...

allison | 2015-01-06

"Zwierciadło..." to jeden z najbardziej udanych kryminałów mistrzyni gatunku.
Mamy tu nie tylko spiętrzoną intrygę i - jak zwykle - całe grono podejrzanych, ale i niezwykle zaskakujące zakończenie, które kolejny raz potwierdza nieprzewidywalność fabuły i niesamowitą pomysłowość autorki.

Przeczytałam tę powieść dawno, ale wciąż pamiętam jej treść i kilka znaczących epizodów, które miały mnie naprowadzić na trop mordercy, a w rzeczywistości wyprowadziły na dedukcyjne manowce:).

"Zwierciadło..." to także jeden z tych kryminałów pani Christie, które odwołują się do motywów literackich i kulturowych, tym razem już w tytule.

Polecam miłośnikom tajemniczych zagadek i fanom królowej kryminału. Na pewno będą usatysfakcjonowani.

zosia_bm | 2018-03-30
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 30 marca 2018

Za sprawą Agathy Christie zaczęłam czytać kryminały. Każda kolejna książka potwierdza, że czas jej poświęcony nie jest zmarnowany, to dobry relaks i rozwiązywanie zagadek.
W książce „Zwierciadło pęka w odłamków stos” dochodzi do pierwszego morderstwa w niewielkim angielskim mieście w St Mary Mead, w domu gwiazdy filmowej Mariny Gregg. Jest wielu podejrzanych, są i motywy, ale który wątek śledztwa właściwy ? Agatha Christie buduje napięcie, ale do samego końca pozostawia nas w napięciu. I jak zwykle zakończenie zaskakuje.
Śledztwo zaczyna prowadzić policja, którą mimo dość zaawansowanego wieku wspiera niezawodna panna Marple ( której pasją jest rozwiązywanie zagadek kryminalnych). W tylko dla niej charakterystyczny, dedukcyjny sposób myślenia dochodzi do rozwiązania .
Mimo iż jest to kryminał, są morderstwa - to książkę czyta się lekko. Urocza postać panny Marple
i osób wokół niej, czyni fabułę pogodną. Polecam książki Agathy Christie na każdy nastrój i każdą okoliczność.

yaola | 2018-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2018

Jedna z najlepszych powieści Agathy Christie wg mnie. Panna Marple już bardzo stara, ale dalej w formie . Zabawne momenty z panną Knight, leniwa pozornie atmosfera wiejskiego miasteczka, spotkanie z gwiazdą filmową i oczywiście morderstwo. Ja ten koktajl pochłonęłam z przyjemnością.

Roland | 2015-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2015

Kolejna powieść królowej kryminałów nacechowana jest charakterystycznymi elementami twórczości Agathy Christie. Autorka jak zawsze konstruuje misterną intrygę, w której finał okazuje się niezwykle zaskakujący. Tym razem główną postacią służącą rozwiązaniu zbrodni jest panna Marple, która w właściwy dla niej sposób dochodzi do rozwiązania całej zagadki. Autorka prowadzi książkę w jednostajnym tempie, dopiero pod koniec dochodzi do zagęszczenia akcji. Znów Agatha Christie hołduje zasadzie, że najciemniej jest pod latarnią, a najmniej podejrzana osoba może być tą właściwą.

Panna Jane Marple bardzo się nudzi. Lekarz zabronił jej pracy w ogródku i spacerów, zalecił jednak dla rozrywki rozwiązanie jakiejś zagadki kryminalnej. I oto nadarza się okazja. Na przyjęciu w rezydencji amerykańskiej gwiazdy filmowej zostaje otruta jedna z zaproszonych pań…

Postać Jane Marple, poczciwej staruszki rozwiązującej zagadki kryminalnej nie odgrywa głównej roli przez całą powieść, tak jak ma...

tvinge | 2015-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2015

W St Mary Mead, rodzinnej mieścinie panny Marple wiele się zmienia. Nowe czasy, nowe osiedle, nowocześni ludzie, supermarkety, kolorowe czasopisma, gwiazdy filmowe na sąsiednim podwórku... Jednak są pewne rzeczy, które nie ulegają zmianie - staroświecka staruszka doskonale udowadnia nam, że psychika ludzka i ludzkie poczynania, motywy na przestrzeni lat niewiele się zmieniają i często są bliźniaczo podobne.

W nowym świecie nie może zabraknąć starej zbrodni. I fakt, że najlepszą osobą by ją rozwiązać jest detektyw - amator panna Marple również nie może ulec zmianie.

"Zwierciadło pęka w odłamków stos" to doskonały kryminał z zaskakującym zakończeniem. Pani Christie obcy jest przerost formy nad treścią. Prostota języka i jasna konstrukcja powieści kontrastuje tu z kunsztem w zakresie treści - licznych wskazówek, sytuacji mających ułatwić czytelnikowi bawiącemu się w detektywa we własnym zakresie, starać się odkryć tajemnicę zbrodni z pozoru przypadkowej, w rzeczywistości niemal...

Uwielbiam Agatę Christie, ale to jedna z jej słabszych książek. Rozczarowało mnie zakończenie, mało wyjaśniające i emocjonujące, ale cała reszta historii świetna. Ale panna Marple aż tak do mnie nie przemawia jak Poirot. Jednak "Zwierciadło pęka w odłamków stos" i tak polecam, warto przeczytać.

FannyBrawne | 2017-05-17

,,Zwierciadło pęka w odłamków stos” należy do moich ulubionych kryminałów Agathy Christie. Ostatnio go sobie odświeżyłam i mimo, że znałam już zakończenie, podobał mi się tak samo jak za pierwszym czytaniem. Agatha Christie potwierdza, że była świetną pisarką, a fenomen jej twórczości nie leży tylko w niespodziewanych zakończeniach.

W niegdyś bardzo spokojnym St. Mary Mead wiele się zmieniło. Powstało Osiedle, stające się ośrodkiem nowoczesnego trybu życia, a dom owdowiałej Dolly Bantry kupiła gwiazda filmowa, Marina Gregg. Podczas powitalnego przyjęcia ginie Heather Badcock, jedna z zaproszonych pań. Kto mógł zamordować irytującą, ale nieszkodliwą i w gruncie rzeczy sympatyczną kobietę? Wkrótce policja zaczyna podejrzewać, że prawdziwą ofiarą miała być Marina Gregg. Zagadkę próbuje rozwiązać panna Marple, która w tym celu zgłębia artykuły na temat przeszłości aktorki.

Czy opłaca się czytać więcej niż raz kryminały? Odpowiadam: takie jak ,,Zwierciadło pęka w odłamków stos”...

Anna | 2017-05-21
Przeczytana: 21 maja 2017

Agatha Christie to klasa sama w sobie. Mam jednak znajomych, którzy mówią: ale o co chodzi z tą Christie? Ani tu właściwie fabuły, ani wątków obyczajowych, postaci też niespecjalnie rozbudowane...
To wszystko prawda! Tylko przecież nie o to u Christie chodzi. Chodzi o zagadkę. A zagadka jest zawsze pierwsza klasa, a rozwiązanie jeszcze lepsze.
Mama mojej koleżanki tkała gobeliny. A ja się nadziwić nie mogłam skąd ona wie gdzie jaka nitka. Tu kawałek rózowej, tu kawałek niebieskiej, niby bez sensu, a na końcu dostajemy piękny bukiet kwiatów.
Z Christie jest tak samo - tkała swoje kryminały z absolutną perfekcją. Skąd jej się to brało?? Jeden - rozumiem, dwa - no da się wytłumaczyć. Ale kilkadziesiąt?? No, błagam...

Pinacolada | 2015-01-29

Kolejny ciekawy i zaskakujący kryminał Agathy Christie. Historia bardzo zagmatwana pełna poszlak, które wyprowadzają nas w pole. Kolejne morderstwa, które wg mnie bardzo zaskakujące.W książce pełno komicznych sytuacji staruszki detektywa Panny Marple.