Ostatnie lato

Tłumaczenie: Barbara Górecka
Cykl: Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów (tom 4)
Wydawnictwo: YA!
6,8 (2024 ocen i 56 opinii) Zobacz oceny
Forever in Blue. The Fourth Summer of the Sisterhood
karollllllla

Kolejna część niezwykłej opowieści o prawdziwej przyjaźni, która daje siłę, by pokonać własne lęki i stawić czoła przeciwnościom. ibby, Bridget, Carmen i Lena znają się od urodzenia. Wszystko zaczęło się, gdy miały po raz pierwszy spędzić wakacje osobno. Niespodziewanie symbolem ich przyjaźni i łącznikiem między nimi stały się wtedy… dżinsy z second handu. A były one naprawdę wyjątkowe – bo...

ibby, Bridget, Carmen i Lena znają się od urodzenia. Wszystko zaczęło się, gdy miały po raz pierwszy spędzić wakacje osobno. Niespodziewanie symbolem ich przyjaźni i łącznikiem między nimi stały się wtedy… dżinsy z second handu. A były one naprawdę wyjątkowe – bo choć przyjaciółki znacznie różniły się sylwetką, na każdej leżały jak ulał. Pod wpływem impulsu dziewczyny założyły Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów.

Mimo że minął już rok od rozpoczęcia nauki w college'u, Carmen ma tylko jedną przyjaciółkę. Reszta dziewczyn przeżywa miłosne rozterki. W dodatku nic nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Ostatnie wakacje z dżinsami okazują się pełne zaskakujących zwrotów akcji i wyborów, które na zawsze odmienią życie czterech przyjaciółek.

źródło opisu: http://www.empik.com/stowarzyszenie-wedrujacych-dz...(?)

źródło okładki: http://www.empik.com/stowarzyszenie-wedrujacych-dz...»

Magdalena | 2014-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2014

Dopiero teraz udało mi się przeczytać wszystkie cztery książki z serii "Stowarzyszenia Wędrujących Dżinsów" i muszę przyznać, że bardzo mi się podobały. Mniej więcej jednakowo. Nie umiem wybrać najlepszej albo najgorszej części - w każdej zdarzały się słabsze i lepsze momenty, ale przecież tak bywa. Nie zamierzam się rozdrabniać i pisać o każdej szczegółowo, więc zrobię to za jednym zamachem. Wszystkie cztery książki miejscami wzruszały, miejscami radowały, miejscami smuciły, miejscami doprowadzały do szczerego śmiechu. Opowiadały o zwyczajnych problemach zwyczajnych nastolatkach w zwyczajny, lekki sposób. Chyba w tej prostocie tkwi urok tej serii.

Justyna Antoniewicz | 2015-02-21
Przeczytana: 21 stycznia 2015

Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów to wspaniała, ciepła i zabawna opowieść o pięciu przyjaciółkach które spędzają wakacje ze spodniami gdzie dżinsy wędrują i całe lato im towarzyszą. Przeżywają radości, smutki...miłości prawdziwe. Przyjaźń bezinteresowna, szczera ich łączy.
Książka mnie bawiła, rozśmieszała wczuwałam się w przygody dziewczyn które bardzo polubiłam, lekka...przyjemna lektura dla młodzieży i nie tylko, niesamowita zaczytałam się od pierwszej strony książki pochłonęłam natychmiast.

Monika | 2018-08-16
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 16 lipca 2018

Dość długo odwlekałam ten moment, by ponownie przeczytać ostatni tom mojego ulubionego młodzieżowego cyklu, do którego miałam wielki sentyment i chciałam się nim cieszyć na nowo jak najdłużej. Zmobilizowała mnie do tego akcja Wakacje z książką organizowana przez klub książki Przeczytaj i Podaj Dalej i jego założycielkę Magdę właścicielkę witryny Save the magic moments.

W ostatnim lecie po raz kolejny spotykamy się z czterema przyjaciółkami: Bee, Tibby, Carmen i Leną. Tym razem postacią wiodącą jest Bee i to do niej należy prolog powieści spisany w narracji pierwszoosobowej. Po raz kolejny dostajemy niezwykle smakowity czytelniczo kąsek literatury młodzieżowej i mądrą historię, która pozostaje w głowie na bardzo długo.

Tibby spędza namiętną noc z Brianem i nie może sobie psychicznie poradzić z konsekwencjami tej chwili zapomnienia. Lena spędza czas na wakacyjnym kursie malarskim i próbuje zapomnieć o swojej pierwszej miłości w ramionach nowo poznanego chłopaka. Carmen wstydzi się...

murhaaja | 2016-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2016

Pozwolę sobie tutaj wypowiedzieć się o całej serii, jako osoba, która wzięła się za jej czytanie dopiero teraz, kiedy jest już dorosła. Nie czytałam "Wędrujących Dżinsów" jako nastolatka, więc mój odbiór może być trochę inny niż u tych, którzy znają te książki z czasów własnej młodości.
Seria mi się podoba i uważam, że im dalej, tym lepiej. Pierwszą część uważam za najsłabszą zarówno ze względu na niektóre wątki fabularne, jak i na styl pisania autorki, który widocznie robi się ciekawszy i bardziej dopracowany warsztatowo z tomu na tom.
Podstawy tej historii są typowo amerykańskie: cztery dziewczyny, różne od siebie, przyjaciółki od zawsze. Przyznaję, że nie przepadam za Leną, ta dziewczyna wybitnie mnie denerwuje, tak jak wiele zachowań Carmen i niektóre u Tibby i Bridget; nie są to moje ulubione bohaterki literatury młodzieżowej, zdecydowanie. Bardzo podoba mi się jednak ich bliskość, która jest o wiele bardziej naturalna, niż w wielu innych tego typu historiach, gdzie bycie...

JestemJadwiga | 2011-04-27

Stowarzyszenie jest to książka dla młodzieży, ale każdy dorosły może z niej coś ważnego wynieść. Bohaterki zmagają się z problemami, trudnymi wyborami, przyszłośćią ale zawsze mogą na siebie liczyć. Wiele jest książek o przyjaźni ale ta jest niezwykła. Ukazuje jak przez całe swoje młodzieńcze życie można liczyć na kokogoś blisiego, prawdziwą przyjaźń.

Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów czyta się lekko i przyjemnie. Ledwie się zacznie a już koniec i to jest mniej fajne bo czytając ją jak na najdłuższy cas chcesz się zatrzymać przy dziewczynach.

Ksiązkę bardzo wzbogacają cytaty na początku każdego rozdziału.

Ewelina | 2011-05-23

"Stowarzyszenie wędrujących dżinsów" to książka o prawdziwej przyjaźni, miłości i problemach czterech przyjaciółek. Książka idealna do czytania w wakacje, a także i nudne deszczowe wieczory. Czytając ją będziemy mogli śmiać się i płakać. Kiedy kończyłam czytać ostatnią część nie chciałam rozstawać się z jej bohaterkami. Zdecydowanie polecam wszystkie cztery części.

Katherina87 | 2012-11-21

Wędrujące Dżinsy, z lekko nadprutym haftem i wystrzępionymi nogawkami, powracają do czterech przyjaciółek, aby towarzyszyć im po raz ostatni podczas wakacji.

Lena, całkowicie pochłonięta malarstwem i oszałamiającą letnią przygodą z Leo, powoli zapomina o Kostosie, który jednak znów pojawia się w jej życiu. Carmen jest pod urokiem wyrafinowanej przyjaciółki z college'u i wiele musi się zdarzyć, żeby mogła rozszyfrować jej prawdziwe intencje i odzyskać poczucie własnej wartości. Bridget wyjeżdża na wykopaliska na wybrzeże Turcji, gdzie przeżywa fascynację profesorem archeologii, ale szybko doznaje bolesnego rozczarowania. Tibby porzuca Briana, ale niebawem dotkliwie się przekonuje, jak puste jest życie bez niego. Ann Brashares w swej kolejnej pasjonującej książce o Stowarzyszeniu Wędrujących Dżinsów opisuje ich ostatnie lato, które na zawsze odmieni życie Leny, Carmen, Bee i Tibby - dziewcząt, które ostatecznie wkroczyły już w dorosłość.

Magnarry | 2014-04-14
Na półkach: Przeczytane, Wypożyczone
Przeczytana: 13 kwietnia 2014

Ostatnia część.. nie wiem jak ja to przeżyję.. i teraz wreszcie zrozumiałam dlaczego nie ma kolejnych części filmów. Kiedyś na pewno wrócę to serii "Stowarzyszenie wędrujących dżinsów" <3

Jolene | 2015-09-30
Na półkach: Przeczytane, 2015, Posiadam
Przeczytana: 30 września 2015

Recenzja serii

Ze Stowarzyszeniem wędrujących dżinsów poznałam się, będąc w pierwszej klasie liceum. Wtedy przeczytałam dwa tomy, by dziś pożegnać się z Bee, Carmen, Leną i Tibby. Czy łatwo mi się było z nimi rozstać? Zdecydowanie nie. Bo fakt, iż ich historia czekała tyle lat na zakończenie w moim czytelniczym dorobku wynikał głównie z tego, że obiecałam sobie kupić wszystkie części, zanim dobrnę do końca serii. Nie przynudzając dłużej, zapraszam Was do krainy mojego zachwytu nad powieścią młodzieżową.

Głównym bohaterkom towarzyszymy przez cztery lata ich życia (seria obejmuje wszak cztery części). Na naszych oczach cztery przyjaciółki, które dzielą się spodniami (dziwnym trafem, choć każda ma inną budowę ciała, pasują one na każdą idealnie) dorastają, zmieniają się i osiągają kolejne etapy życia. Muszą zmierzyć się z narodzinami i śmiercią bliskich osób, z pojawianiem się i znikaniem ludzi, których chciałyby zatrzymać na zawsze oraz z przyjazdami i opuszczaniem miejsc, które...

Katarzyna | 2013-09-21
Przeczytana: 2007 rok

Najlepsza ze wszystkich czterech części, ale ogólnie cykl dosyć przeciętny.

Witkacy zwrócił kiedyś uwagę na to, że: "Niestety, wspomnienia nie dadzą się nigdy przenieść w duszę innego człowieka z tą samą intensywnością, z tym samym smakiem jedyności, który mają dla ich właściciela".

Święta prawda, dziewczyny jednak znalazły na to niezawodny sposób; spodnie - niby zwykły ciuch - posłużyły im jako miejsce, gdzie mogły dzielić się z przyjaciółkami swoimi emocjami, wspomnieniami i obawami, notując na nogawkach ważne imiona i nazwy miejsc, rysując czy wyszywając wszystko to, co chciały na zawsze zachować w pamięci :) Mimo że dzieliły je kilometry, czuły swą obecność, a każda z bohaterek wraz z dżinsami przekazywała pozostałym cząstkę siebie i swojego życia.

Seria opowiada o czterech przyjaciółkach, które weszły w posiadanie magicznych dżinsów. Choć znacznie różnią się sylwetką, wagą i wzrostem, o dziwo, na każdej z nich spodnie leżą idealnie. W związku z tym postanawiają założyć...