Szachy. Rozwój twórczego myślenia szachisty

Tłumaczenie: Bogdan Zerek
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Szkoła przyszłych mistrzów". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: RM
Развитие творческого мышления шахматиста
hobby

Rozwój twórczego myślenia jest trzecią książką z cyklu „Szkoła przyszłych mistrzów” i jak każda z tej serii stanowi odrębną całość. Autorzy zajęli się w tej książce grą środkową, która jest najmniej zbadaną i usystematyzowaną, a jednocześnie najciekawszą i najtrudniejszą częścią partii szachowej. Jest to pierwsza książka rozpatrująca między innymi zagadnienia z pogranicza szachów i psychologii. Prezentuje specyfikę podejmowania decyzji i uczy myślenia podczas rozgrywania partii szachowej oraz wyjaśnia sposoby podejmowania decyzji w różnorodnych szachowych sytuacjach. W książce omówiono kluczowe zagadnienia gry środkowej takie jak: liczenie wariantów, szachowa intuicja, racjonalność myślenia w partii szachowej, atak i obrona oraz analiza partii. Każdy z tych tematów został potraktowany z charakterystyczną dla autorów wnikliwością oraz precyzją i uzupełniony o testy umożliwiające lepsze zrozumienie tych zagadnień. zgodnie z tradycją książkę kończy rozdział „Twórcze osiągnięcia słuchaczy szkoły”, w którym przedstawiono partie wspólnie przeanalizowane przez młodych szachistów i arcymistrza Artura Jusupowa. To książka dla każdego szachisty pragnącego poszerzenia wiedzy szachowej i zrozumienia mechanizmów rządzących rozgrywaniem partii szachowej.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Mariusz | 2017-06-10