Utwory sceniczne

Okładka książki Utwory sceniczne Sławomir Mrożek
Okładka książki Utwory sceniczne
Sławomir Mrożek Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
349 str. 5 godz. 49 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2000-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1963-01-01
Liczba stron:
349
Czas czytania
5 godz. 49 min.
Język:
polski
ISBN:
8386743549
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
37 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
677
625

Na półkach:

Pierwszy utwór czyli „Policja” zdecydowanie najlepiej przypadł mi do gustu. Stanowi błyskotliwą satyrę na działania operacyjne służb mundurowych; aresztowania, kamuflaże, inwigilacje... doprowadzone wprost do absurdu, do zaprzeczenia potrzeby swej egzystencji, a może i do stworzenia takiej potrzeby.

„Męczeństwo Piotra Oheya” opowiada eksperyment z polowaniem na tygrysa w łazience tytułowego bohatera.

W „Indyku” treścią są miłosne perypetie.

„Na pełnym morzu” dochodzi do dramatycznych aktów, gdy kilku rozbitków postanawia, że kogoś będzie trzeba dosłownie poświęcić, aby reszta nie zmarła z głodu...

Tytułowy „Karol” to zdaje się jakiś wyimaginowany twór/symbol, na którego dziadek z wnukiem ubzdurali sobie urządzić polowanie.

W „Strip – teas” dwóch facetów gdzieś zamkniętych rozbiera się i o jakiejś mitycznej „Rączce” dyskutuje... Nie wiem czy to o jakiś pedziach czy co...

„Zabawę” to jakoś szybko przeczytałem, ani nie zorientowałem się o co tam właściwie chodzi...

„Kynolog w rozterce” to dość ciekawa komedia miłosna omyłek z happy endem, gdzie bohaterami są miłośnicy zwierząt.

„Czarowna moc” – dialog Pana Kolegi z Drogim Panem Kolegą. Znowu jakieś homo nie wiadomo...

„Śmierć Porucznika” dotyczy perypetii pewnego nieszczęsnego, niezwykle żywotnego dżentelmena.

Podsumowując, cały zbiór zawiera chyba jedne z najsłynniejszych dzieł Mrożka, aczkolwiek tak średnio mi ogólnie podeszły. Gdyby kolejne teksty były w moim odczuciu tak świetne jak „Policja” dałbym pewnie 8/9 gwiazdek. A może były świetne, a ja się na nich nie poznałem? Tak to już jest z twórcami teatru absurdu – niejednoznaczność utworów, pokrętna symbolika, trudności w interpretacji... Za nimi to by może i sam diabeł nie nadążył...

Pierwszy utwór czyli „Policja” zdecydowanie najlepiej przypadł mi do gustu. Stanowi błyskotliwą satyrę na działania operacyjne służb mundurowych; aresztowania, kamuflaże, inwigilacje... doprowadzone wprost do absurdu, do zaprzeczenia potrzeby swej egzystencji, a może i do stworzenia takiej potrzeby.

„Męczeństwo Piotra Oheya” opowiada eksperyment z polowaniem na tygrysa w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
235
15

Na półkach:

W zbiorze znajdują się najlepsze przykłady teatru absurdu. Dziwne i nierealne sytuacje piętrzą się w każdym dramacie. Humor, ironia i groteska to wg. autora najlepsze narzędzia do ukazania bezmyślności i w gruncie rzeczy głupoty nie tylko systemu, ale chyba przede wszystkim oddanemu mu ludzi. Poszukiwanie tajemniczego Karola, którego trzeba zabić, zwiedzanie łazienki w której zamieszkał tygrys, czy pozowanie na dotkniętego marazmem dekadenta to tylko kilka przykładów absurdalnych sytuacji zaczerpniętych z tego zbioru. A takich perełek jest znacznie więcej, każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. We wszystkich tych dramatach ujawnia się kilka cudownych cech autora. mam tu na myśli szczególną zdolność do obserwacji, wyciągania wniosków i "zaszyfrowywania" ich w taki sposób, by dać czytelnikowi do myślenia. I za to właśnie go uwielbiam:)

W zbiorze znajdują się najlepsze przykłady teatru absurdu. Dziwne i nierealne sytuacje piętrzą się w każdym dramacie. Humor, ironia i groteska to wg. autora najlepsze narzędzia do ukazania bezmyślności i w gruncie rzeczy głupoty nie tylko systemu, ale chyba przede wszystkim oddanemu mu ludzi. Poszukiwanie tajemniczego Karola, którego trzeba zabić, zwiedzanie łazienki w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    57
  • Chcę przeczytać
    30
  • Posiadam
    14
  • 2019
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Literatura polska
    1
  • Studia
    1
  • 2017
    1
  • Dramat
    1
  • 03. Buszujący w zbożu
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Utwory sceniczne


Podobne książki

Przeczytaj także