Żmut

Wydawnictwo: Sic!

Jarosław Marek Rymkiewicz na tropie tajemnic Filomatów i Filaretów. Niezwykła książka opowiadająca o wileńskich i emigracyjnych losach Mickiewicza i jego przyjaciół. Rzuca nowe światło na życie naszego wieszcza narodowego. Pokazuje go jako żywego człowieka, a nie pomnik. Żmut - to taki splatany "kołtun" - splatany, jak losy Mickiewicza.

Grażyna | 2015-03-17
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki

Minerwa | 2013-02-02
Na półkach: XYZ, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 28 lutego 2013

Poeci zwykle mają swoje legendy, autor „Żmutu” również. Z moich obserwacji wynika, że o Adamie Mickiewiczu krążą dwie legendy: poety pasującego do Romantycznej Formy oraz legenda o tym, że wszyscy wierzą w legendę pierwszą. Konsekwencją legendy numer dwa jest obalanie legendy numer jeden, co na lekcjach polskiego jest praktykowane coraz częściej. Tym sposobem moje ostatnie lekcje polskiego o romantyzmie nauczyciele zaczynali od słów: „Wszyscy mówią, jak Mickiewicz kochał tylko Marylę, ale to nieprawda”.

Jarosław Marek Rymkiewicz obala legendę numer jeden w całości, jednak robi to w sposób nie urągający Mickiewiczowi, którego to poetę sam Rymkiewicz, że tak powiem, uwielbia. Wszak to nie życiorys świadczy o wielkości pisarza.

Jeśli ktoś szuka zwięzłej, uporządkowanej pracy dającej jednoznaczne odpowiedzi na temat młodości wieszcza, nich sięgnie po inną książkę. Rymkiewicz oferuje szereg hipotez, próbuje odpowiedzieć na wiele pytań, stawia nowe i – przede wszystkim – nie uważa...

martola | 2011-11-09

Wciągająca opowieść o życiu Adama Mickiewicza, w szczególności życiu uczuciowym. Historie miłości i miłostek poety zostały podaje w ciekawy, błyskotliwy sposób. Z książki wyłania się obraz Adama - człowieka z krwi i kości, nie tylko narodowego wieszcza. Dobrze napisana, godna polecenia pozycja, nie tylko dla miłośników Mickiewicza.

Mickiewicza historia prawdziwa, czyli żmut doskonały

„Być może, tematem tej książki w ogóle nie jest romans Mickiewicza z Marie oraz jego romans z Karoliną, lecz coś innego. Co, nie wiem. Całkiem inny temat, nieznany temu, kto się nim zajmuje. Pamięć wyruszająca na poszukiwanie samej siebie. Pamięć szukająca swojego tematu. Brzmi to dość niejasno, z czego wynika, że moje odczucia także są niejasne i nie potrafię ich wyartykułować.”

„Żmut” Jarosława Marka Rymkiewicza to książka doskonała, ukazująca mechanizmy powstawania opinii, legendy i historii, rozumianej jako pamięć. Dzięki niesamowitej erudycji, czasowi poświęconemu na wieloletnie studiowanie tematu oraz genialnemu, opisowemu, acz lekkiemu i ironicznemu językowi, opowieść o wczesnych romansach Adama Mickiewicza przemienia się w zajmujący kryminał patriotyczno-polityczny.

Można się spodziewać, że ten znany nam ze szkoły młodzieniec o zamyślonej minie, wzroku uwieszonym gdzieś w dali, opierający podbródek na dłoni, nigdy...

Littleveronica | 2012-03-12
Przeczytana: 12 marca 2012

Większości uczniów Adam Mickiewicz zapewne kojarzy się z tendencyjnym obrazkiem młodzieńca, który opiera podbródek na nadgarstku i wpatruje się w niebo. Zamyślony, szukający inspiracji poeta, wielki wieszcz narodowy. Czy nie byłoby miło choć na chwilę oderwać się od tej stereotypowo ukazanej sylwetki? Jeśli uważacie, że tak, "Żmut" może być dla Was ciekawą odskocznią. Jednak aby zabrać się za lekturę tej książki, nie należy być żółtodziobem w zakresie informacji o życiu romantycznego autora. Bo - jak sama nazwa wskazuje - dzieło Rymkiewicza jest zbiorem domysłów, urwanych poszlak, anegdot. Niemniej, pójdźmy o krok dalej.
Tych, którzy szukają porządnej biografii Mickiewicza, z góry odsyłam do innych pozycji. Właściwie to szkoda, że sama wcześniej nie zdawałam sobie sprawy, jak niewiele konkretnych wiadomości o poecie można w tej powieści znaleźć, bo potrzebowałam właśnie biografii z krwi i kości, a otrzymałam opowiastkę (momentami całkiem przyjemną, nie zaprzeczę) wypełnioną...

Lenkaite | 2013-01-30
Przeczytana: sierpień 2009

owoc dłuuuuugich lat badań w skondensowanej przez autora formie:) Kolejna niesłychanie ciekawa lektura dotycząca Adama z Mickiewiczów :) tych nowogródzkich;)

Flora | 2016-04-26
lilita | 2016-01-24