Po Bajkale

Wydawnictwo: Świat Książki
Rosja, Bajkał, Syberia, Podróż

Podróż na wschód w poszukiwaniu prawdy, dobra oraz piękna. I wódki. Relacja z wyprawy rowerowej zimą po zamarzniętym Bajkale. Dwóch młodych mężczyzn przemierza jezioro z północy na południe, trasa wynosi ponad 900 kilometrów, w skrajnie trudnych warunkach: mróz, lodowaty wiatr, szczeliny w lodzie. Autor opisuje spotkania z fascynującymi ludźmi, ich zmagania z niezwykłą przyrodą, przytacza...

Podróż na wschód w poszukiwaniu prawdy, dobra oraz piękna. I wódki.

Relacja z wyprawy rowerowej zimą po zamarzniętym Bajkale. Dwóch młodych mężczyzn przemierza jezioro z północy na południe, trasa wynosi ponad 900 kilometrów, w skrajnie trudnych warunkach: mróz, lodowaty wiatr, szczeliny w lodzie. Autor opisuje spotkania z fascynującymi ludźmi, ich zmagania z niezwykłą przyrodą, przytacza zasłyszane od nich opowieści i historie. Znajdziemy tu również przygody, zabawne i dramatyczne, jakie rowerzyści przeżyli w dalekiej Syberii. W tle przepiękne krajobrazy. Mnóstwo wspaniałych zdjęć.

Od autora:

Wśród licznych pytań dotyczących wycieczki chyba najwięcej dotyczy słynnych syberyjskich mrozów.

- A czy było wam zimno? (Było.) A kiedy najzimniej? (w nocy -35?C.) A nie baliście się tych mrozów? (Nie.) A nie pęka nic od takiego zimna? (Pęka.) A białe niedźwiedzie widzieliście? (Nie.)

Tak więc książka jest o zimnie.

Fragment:

„Będzie tu o Syberii widzianej z perspektywy dwóch wycieczek rowerowych. W 2008 roku przejechałem Zabajkale, kierując się do Mongolii, a pięć lat później wróciłem, żeby przemierzyć po lodzie cały Bajkał. Nie mam zamiaru zadręczać czytelnika opisem każdej przebitej dętki i złamanej szprychy, dlatego będzie raczej o ludziach i dziwach, które spotykały mnie po drodze. A jest się czemu dziwować. Rosja sama w sobie jest osobliwa, zaskakująca, niezrozumiała, nawet magiczna. Na Syberii wszystkie te epitety trzeba podnieść do kwadratu, a Bajkał - fenomen na skalę światową - to prawdziwe jądro mistyki i tajemnych sił, które oddziałują na wszystkich, którzy się z nim zetknęli. Jeżeli po lekturze zrozumiecie odrobinę więcej - to świetnie. Jeśli nie - jeszcze lepiej. Mam tylko nadzieję, że tak jak ja nie przestaniecie się dziwić”

Sam kiedyś myślałem o przejechaniu Bajkału rowerem, dlatego z ciekawością przeczytałem tę książkę. Tym bardziej, że autor opisuje swoją podróż od pierwszego zetknięcia z Syberią, nie omijając wielu fascynujących, a nieraz zabawnych zdarzeń. Jednocześnie poznajemy wiele faktów z dawnej i współczesnej Rosji i Syberii, dotykamy pełnego życia (chociaż innego od naszych standardów) kraju i barwnych ludzi.

Świetna opowieść pełna humoru, ciekawych sytuacji i pięknych zdjęć.

Szczerze polecam Marek Kamiński

W pełnej absurdów Rosji pełna absurdów wyprawa rowerem nad skuty lodem Bajkał. Co trzeba mieć, by zimą ruszyć w taką wyprawę? Ogromny dystans do siebie i poczucie humoru, do tego niemałą fantazję. To wszystko znajdziecie w tej książce – na dodatek ilustrowane świetnymi zdjęciami.

Piotr Trybalski, podróżnik i fotograf

źródło opisu: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

źródło okładki: www.wydawnictwoswiatksiazki.pl

eduko7 | 2015-08-12
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 11 sierpnia 2015

Książka - ucieczka. Od czego? Od panujących obecnie upałów, od monotonii miejskiego krajobrazu i ulicznego zgiełku. Opisuje 2 wyprawy rowerowe - zwięźle do Mongolii, szerzej po Bajkale. Autor umiejętnie wplata w swój reportaż z podróży ciekawostki, przydatne informacje turystyczne, anegdotki i przypowiastki. Pozwala lepiej poznać historię opisywanego regionu i mentalność jego mieszkańców. Z prostotą i humorem wiedzie nas przez kolejne etapy podróży. A że po Bajkale hulał na rowerach z prawdziwym Wichrem, to nic dziwnego, że rozbudził moją ciekawość i chęć poznania ich kolejnych przygód. Dodatkowym atutem tej publikacji są piękne fotografie.

Koronczarka | 2015-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2015

Obowiązki rodzinne kurczowo mnie trzymają i nie pozwalają oddalić się od domu na dłużej niż kilka godzin, więc co marzyć o wielkiej podróży na Syberię. Ale od czegóż są książki! Zwykle czyta się je, by przynajmniej w wyobraźni odwiedzić ciekawe zakątki świata. Tę także. Ale ma ta książka jeszcze jeden atut - narratora (pewnie autora). I jeśli się jedzie nad Bajkał z człowiekiem tak sympatycznym jak Jakub Rybicki, to frajda jest ogromna, bo nie tylko widzimy (i oczami ducha i na zdjęciach), ale i dowiadujemy się. Książka jest bogata w anegdoty, opowieści o przygodach i w to, co tygryski lubią najbardziej, w wiele informacji o historii mijanych miejsc. A wszystko to opowiada nam człowiek potrafiący się śmiać z siebie, czasem ironiczny, a czasem wrażliwy niemal do sentymantalności, czasem twardy mużik, kiedy indziej biedny chłopiec, któremu wydaje się, że już nie da rady.

anika | 2015-10-05
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2015
Przeczytana: 05 października 2015

Arcydziełem literackim książka ta nie jest, ale też nie tego oczekuję od książki podróżniczej, na pewno natomiast zasługuje na miano wybitnej, autor bowiem opisuje barwnie i z humorem swoje przygody podczas rowerowej podróży przez Bajkał. Serwuje nam też mimochodem historię zwiedzanych miejsc, przybliża sylwetki ludzi zarówno tych żyjących, jak i tych związanych z historią odwiedzanych miejsc i robi to w interesujący sposób. Dodatkowym atutem książki są piękne zdjęcia.
Polecam!!!

Aksamitt | 2016-05-18

Nie ma jak rowerowa wyprawa po zamarzniętych wodach w niewyobrażalnie niskich temperaturach. Trzeba byc albo wariatem albo zapaleńcem by przeżyć taką przygodę. A może znać bardzo dobrze samego siebie i możliwości jakie w nas tkwią?
Publikacja zawiera opis dwóch podróży, jedna odbyta w okresie letnim do Mongolii przez Rosję, druga w całości poświęconą na zmagania się z przeprawą przez zamarznięty Bajkał. To tez uważam za ciekawy pomysł połączenia obu tych wypraw w jedną książkę, co daje lepszy obraz o naturze podróżowania po opisywanym terenie.

Bardzo interesująca pozycja i ze względu na sposób przedstawienia tematu, jak i styl narracji. Godna polecenia, nawet jeśli ktoś nie jest szczególnie zainteresowany tymi rejonami i trudnymi przeprawami. Trochę taka walka z naturą własną człowieka, jaki i przyrodą w szerokim pojęciu. Można się przecież upierać, być dobrze przygotowanym i wyruszyć w podróż, a nie dożyć jej zakończenia ze względu na te wszystkie doświadczenia po...

bafomet | 2016-05-07
Przeczytana: 17 kwietnia 2016

O Bajkale czytałem sporo, zresztą sam nad nim bywałem o podróżowałem. Dlatego niekoniecznie chciałem czytać kolejną pozycję, ale kiedy zobaczyłem nazwisko autora zmieniłem zdanie - w końcu kończyliśmy ten sam wydział:)

I muszę powiedzieć, że pomimo, że wszystkie przytaczane fakty i ciekawostki o Bajkale, Rosji i Syberii były mi doskonale znane, to świetny i humorystyczny styl autora sprawił, że książkę przeczytałem jednym tchem z prawdziwą przyjemnością. Polecam wszystkim, którzy chcą naprawdę poznać Rosję, a właściwie Syberię, niewykrzywioną jakimiś mało wiarygodnymi opowieściami ala Hugo Bader. No i oczywiście wielki szacunek za osiągnięcie celu wyprawy - przejechania Bajkału po lodzie!

Aha, książka ma jeden minus - czytając ją, nie sposób usiedzieć w domu. Chciałoby się jechać na Syberię w trybie natychmiastowym!

bulgarka_pl | 2015-10-30
Przeczytana: 30 października 2015

www.bulgarka.pl
"Kolej Transsyberyjska ostatecznie rozdzieliła czas i przestrzeń, bo pociąg wiezie własny czas ze sobą – do Moskwy i z powrotem” - mój ulubiony cytat.

Jak się czyta Kubę, to zaraz ma się ochotę rowerem w kosmos wylecieć. To książka o Rosji, o doświadczeniu wolności, dobrych ludziach, bo jak mówi Kuba: „w podróżach szukam prawdy, dobra i piękna”. I taka jest ta książka. Sporo się dowiemy, a to skąd Władimir Iljicz Uljanow wziął przydomek Lenin, a to o ostatnim lamie z Buriacji, poznamy też filozofię podróżowania, która jest mi szczególnie bliska, a mianowicie: „Zawsze się cieszę, gdy ktoś zaprasza mnie do domu, częstuje jedzeniem albo daje bezinteresowne prezenty. Taki człowiek cieszy się, że zrobił dobry uczynek, czuje się lepszy. Ja też się cieszę, bo przecież potrzebuję dachu nad głową, a i jedzeniem nie pogardzę. Jestem wdzięczny, tamten człowiek to widzi i może myśli sobie: ‚Oho, więc może jednak warto czynić dobro’. A jeśli nawet nie, to może chociaż ma...

Sylwia | 2015-07-12
Przeczytana: maj 2015

Urzekł mnie lekki i zabawny styl autora, spodobał się zabieg wplatania w przygody na zamarzniętym Bajkale fragmentów o historii Rosji. Mało tego, opowieści okraszone obłędnymi zdjęciami spowodowały, że zapragnęłam zaszyć się w głuszę, zatęskniłam za bezkresnym horyzontem i zaczęłam marzyć o chwilowej choćby ucieczce od zabieganego świata, pełnego fałszywych zachowań i intryg. Nie sposób po lekturze tej książki nie zakochać się w dzikim Bajkale, zatęsknić do życia, w którym najważniejsze jest to, aby przeżyć, a także docenić surowość i prostotę - otoczenia i życia. Książka Kuby skutecznie porusza w sercu romantyczne struny, które każdy z nas z pewnością ma.

Robert | 2016-05-22
Przeczytana: 2016 rok

Książka napisana lekką ręką. Autor opisuje wyprawę rowerową zimą po Bajkale z humorem i dystansem do rzeczywistości. Nie kreuje się na jakiegoś wybitnego podróżnika, przeżywa przygodę w sposób trochę beztroski, dzieląc się z nami zarówno tymi pięknymi chwilami (często) jak i momentami bólu (rzadziej ale jak już to "z pozytywnym przesłaniem"). Sporo w niej ciekawostek a rejonu Bajkału zarówno geograficznych jak i historycznych podanych w sposób lekko strawny. Polecam!

Mike | 2015-05-05
Przeczytana: 26 kwietnia 2015

Książki podróżnicze dość rzadko goszczą w moich rękach, mimo że bardzo lubię je czytać. Dlatego też ucieszyłem się, kiedy mogłem poznać opis wyprawy rowerowej po Bajkale spisany przez Jakuba Rybickiego. Aczkolwiek, jako że niespecjalnie pociągają mnie wschodnie klimaty, obawiałem się, że akurat Syberia okaże się dla mnie niezbyt ciekawym tematem. Nic z tych rzeczy! Kuba (mam nadzieję, że autor wybaczy mi tę poufałość) pisze w sposób tak wciągający i dowcipny, że jego „Po Bajkale” czyta się z niekłamaną przyjemnością.

Książka podzielona jest na dwa etapy – pierwszy, nieco krótszy, to opis jednej z jego wcześniejszych rowerowych wypraw z 2008 roku kiedy to, na zakupionym z ogłoszenia jednośladzie marki Lexus, przemierzył drogę z Ułan Ude do Ułan Bator, stolicy Mongolii. Była to podróż w letnim upale, okraszona hektolitrami potu i całą masą zabawnych anegdot (których zresztą nie brakuje w całej książce), z których chyba najbardziej zapadła mi w pamięć nauka asertywności na...

Monika | 2018-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2018

Ciekawa opowieść i obserwacje na temat regionu z dwóch lat: 2008 i 2013. Jakub był studentem w Irkucku i postanowił przejechać z kumplem Bajkał zimą, bo czemu nie? Minus 30, 40 stopni, te klimaty. Autor jest totalnym świrem, byłam na jego prezentacji podróżniczej o Kaukazie podczas World Travel Show w Nadarzynie i jest on tak uroczo specyficzny, a jednocześnie ma gigantyczą wiedzę, więc polecam jeśli będziecie kiedyś mieli okazję go posłuchać :D Największy atut książki to ZDJĘCIA, są tak niesamowite i wyglądają po prostu kosmicznie i nieprawdopodobnie. Polecam! Momentami książka się troszkę tylko dłuży, ale to tylko drobnymi momentami. Dużo humoru i życia codziennego mieszkańców tego surowego regionu świata.