Egzekutor

Rafał Krawczyk Wydawnictwo: Sorus kryminał, sensacja, thriller
Sorus
2015-03-31
2015-03-31
dżihad egipt Egzekutor Islam Koptowie pilot Rafał Krawczyk Rzym samolot starożytne zabytki terroryzm Watykan zamach

Mam z tą książką problem - bo z jednej strony bardzo dobrze opowiedziana historia, z drugiej - dosyć jednostronnie pokazuje islam i chrześcijaństwo.

Tytuł: "Egzekutor. Samotność świata Islamu"
Autor: Rafał Krawczyk
Wydawnictwo: Sorus
Projekt okładki: Joanna Bruch
Data wydania: 31 marca 2015
Liczba stron: 247
ISBN: 978-83-63768-53-9
Ocena: 8/10

Rafał Krawczyk jest naukowcem o wszechstronnych zainteresowaniach (archeologia śródziemnomorska, filologia orientalna i ekonomia polityczna). Ponadto 5 lat spędził w renomowanych amerykańskich instytucjach naukowych. Od 1995 roku zajmuje się analizą stosunków międzynarodowych z punktu widzenia teorii "zderzenia cywilizacji" Samuela Huntingtona. Jest również popularyzatorem nauki – pisze opracowania o bogatej treści merytorycznej z jego dziedzin wiedzy, utrzymane w kanonie powieści sensacyjnych. Należą do nich: "Jadeitowy Budda", "Egzekutor" oraz przygotowywana powieść "Spadkobierca carów".

Muzułmańskie kobiety nie mają prawa głosu. Muszą podlegać mężczyźnie, który robi z nimi to, co chce. Nie mogą, np. sprzeciwić się, gdyby ich przyszły małżonek się im nie spodobał. Wszyscy muzułmanie ślepo wierzą w Allaha. Zabijają w jego imię oraz prześladują inne religie. Islam jest barbarzyński, nie można temu zaprzeczyć. Ale czy wszystko, co o nim wiemy, to prawda?

"Prawdziwy muzułmanin nie pozwala się prowadzić kobiecie. Mężczyzna to nie dziecko!"

Książka została napisana przystępnie. Zawiera ona bardzo dużo mądrości życiowych, które nawet chrześcijanin może wcielić w życie. Utwór jest bardzo refleksyjny, emocjonujący, wrażliwy, ale nie tkliwy. Jednym słowem: Islam od środka.

Przez cały czas towarzyszy nam Khalid. Jest on synem oficera egipskiej armii, który pod wpływem Organizacji Islamskiej dokonał zamachu na prezydenta Egiptu – Anwara Sadata. Jego dalszą edukację umożliwia ta Organizacja, ale także szkoli go do wykonywania zadań specjalnych.

Bardzo dobrym zabiegiem było wprowadzenie spotkania się dwóch różnych światów – koptyjskiej chrześcijanki i muzułmanina. Jedna ze stron darzy uczuciem drugą osobę, jednak dopiero po czasie dochodzą do wniosku, że są odmienni w sposobie widzenia świata. Zaciekawiło mnie również oddanie ojcu, któremu syn nie mógł się sprzeciwić, a matka, gdy opowiadała chłopcu o katolicyzmie, 'dostawała po głowie'.

Główny bohater dokonuje zamachu. Organizacja Islamska szkoli go dalej, lecz od dochodzi do wniosku, że pociąga go chrześcijaństwo. W rozwikłaniu ideologicznego i psychologicznego węzła przychodzą mu z pomocą rozmowy z najwyższymi dostojnikami kościołów – koptyjskiego i katolickiego.

Podsumowując, utwór wywarł na mnie bardzo dużo emocji. Zafascynował religią muzułmańską, która była mi trochę odległa. Na pewno pozwolił mi choć trochę zrozumieć, czemu oni zabijają niewinnych ludzi. Cieszę się, że jako chrześcijanin mam prawo wyboru swojego życia i nie muszę ukrywać się z moją wiarą.

Tytuł: "Egzekutor. Samotność świata Islamu"
Autor: Rafał Krawczyk
Wydawnictwo: Sorus
Projekt okładki: Joanna Bruch
Data wydania: 31 marca 2015
Liczba stron: 247
ISBN: 978-83-63768-53-9
Ocena: 8/10

Książka dla ludzi, którzy chcą wiedzieć więcej, którym nie wystarcza dobra fikcyjna historyjka. Swoją drogą, kiedy przeczytałem książkę, pomyślałem sobie, że jeśli fanatycy muzułmańscy przejmą władzę, to rozwalą cały świat, wszystko co było przed Prorokiem i co uznają za nieznaczące lub bluźniercze upadnie.

Autor nie wprost, ale jednak wyjaśnia nam przyczyny i skutki Arabskiej Wiosny Ludów. Skłania do zastanowienia się nad przyszłością tej części świata. Opisuje również historię, która jest nader bogata i fascynująca.

Przybliża czytelnikowi najnowszą historię Egiptu – od Sadata oraz epokę faraonów. Polityk-prezydent bardzo zapatrzony w zachodnie mocarstwa, w szczególności USA, pragnął państwa świeckiego, opartego na nowoczesnej technologii i silnej władzy armii – jak każdy wojskowy, miał wysokie mniemanie o sobie jako przywódcy, liderze, żeby nie powiedzieć dyktatorze…, stawia pytanie: czy takie rządy nie były by tu najbardziej odpowiednie?

O ile bez cienia wątpliwości stwierdzam, że islam jest barbarzyński ze względu na podejście do kobiet, o tyle aż trudno mi było uwierzyć momentami w przedstawienie muzułmanów przez autora. Większość stanowiła pozbawioną mózgu bandę erotomanów. I prostaków. Ponieważ wcześniej nie miałam żadnej styczności ani z wyznawcami tej religii, ani utworami dotykającymi tej tematyki, zastanawiam się, czy stanowisko autora nie jest zbyt stronnicze, bo chrześcijan ukazuje w samych superlatywach.

Więcej na: http://fabryka-dygresji.blogspot.com

Kiedy się zakochujesz tracisz zdolność oceny rzeczywistości, ale w dobrym znaczeniu, bo jawi się ona wyjątkowo piękna, przyjazna, szczęśliwa, dobra i radosna. Emocjonująca, wrażliwa, ale nie tkliwa i nie błaha książka.

• 2015
  • 2017