Jubileuszowa Histeria zawiera dziesięć opowiadań (nie)zwykłych śmiertelników. Większość z nich pojawia się na naszych łamach po raz kolejny. M.in. Agnieszka Kwiatkowska, dwukrotna laureatka naszych konkursów literackich, a także druga w historii Histeryczka Miesiąca. W rocznicowym numerze znalazło się również miejsce dla Przemysława Karbowskiego, znanego z opowiadań „Pamiątka z tuberkulozy”,...

W rocznicowym numerze znalazło się również miejsce dla Przemysława Karbowskiego, znanego z opowiadań „Pamiątka z tuberkulozy”, czy „Oratorium” oraz Piotra Borowca, który niedawno wydał zbiór opowiadań „Wszystkie białe damy”.

Na kolejnych stronach znajdują się również najlepsze trzy opowiadania z konkursu Love Cthulhu, zorganizowanego ku czci H.P. Lovecrafta.

Gościem specjalnym siódmej Histerii jest Wojciech Gunia. Jego niepublikowany dotąd tekst pt: „Pokój Anny” zachwycił nas już po przeczytaniu pierwszych trzech zdań.

Na koniec dwie wisienki na urodzinowym, histerycznym torcie. „Projekcje” Stefana Grabińskiego to utwór, który udowadnia, że polski Poe jest mistrzem nie tylko horroru kolejowego.

Drugą wisienką jest artykuł Na tropie „Cthulhu”. Jego autor Mikołaj Kołyszko przybliża nam genezę najpopularniejszego Przedwiecznego z literackiej mitologii H.P. Lovecrafta.

źródło opisu: www.magazynhisteria.pl

źródło okładki: www.magazynhisteria.pl

• Kuchennymi drzwiami. Światło i cień
  • Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki
  • Bad Mommy. Zła mama
  • Kroniki z życia ptaków i ludzi
  • Wiara

7,05 (19 ocen i opinii)
Bad Mommy. Zła mama
Tarryn Fisher

7,75 (48 ocen i opinii)
Kroniki z życia ptaków i ludzi
Aida Amer

Słońce też jest gwiazdą
Nicola Yoon

7,27 (22 ocen i opinii)
Jarosław Kortezan | 2016-07-16

O Magazynie Histeria dowiedziałem się przypadkiem, kiedy przeglądałem oficjalny serwis poświęcony twórczości H.P. Lovecrafta. Opowiadania zawarte w tym numerze są niesamowicie nierówne (niestety nie mam porównania z innymi numerami...). Największym rozczarowaniem był dla mnie tekst Wojciecha Guni, o którym słyszałem wiele dobrego, ale do tej pory nie zetknąłem się z jego prozą. Największe wrażenie wywarły na mnie opowiadania Dominika Derkacza i Krystiana Janika, ale trudno mi wskazać, który z autorów lepiej odrobił lekcję z mitologii Lovecrafta. Na pewno będę się przyglądał karierze tych autorów i mam nadzieję, że nie zaprzepaszczą swych talentów. Dzięki Lubimy Czytać dowiedziałem się, że drugi z pisarzy jest już po debiucie na papierze, ale jego książka jest praktycznie nie do zdobycia. Napisałem do wydawnictwa, ale nie liczę na fajerwerki...

Dom Psów, Agnieszka Kwiatkowska 4/10

Fobia, Dagmara Adwentowska, Łukasz Kiełbasa 3/10

Gwiazdacz, Krystian Janik 9/10

Lugal, Dominik...

Asenat | 2015-03-30
Przeczytana: 30 marca 2015

Absolutnie rewelacyjne, poruszające opowiadanie Wojciecha Guni, małe znany tekst Stefana Grabińskiego i kilka bardzo dobrych opowiadań początkujących opowiadań autorów grozy.
To bardzo dobry numer.

Baltazar | 2015-05-11

Histeria zaliczyła niesamowity progres od początku działalności i numer rocznicowy to jednocześnie najlepszy numer, jaki się ukazał. Świetne są opowiadania Piotra Borowca, Agnieszki Kwiatkowskiej, Dominika Derkacza, Olgi Rot. Choć trudno powiedzieć, żeby którekolwiek z opowiadań było ewidentnie słabe. Wszystkie trzymają poziom. Imponują pomysłami i wykonaniem. Pisane z zaangażowaniem, z pasją. Pomysł z Wojciechem Gunią jako gościem specjalnym był strzałem w dziesiątkę. "Pokój Anny" to rewelacyjne, niesamowicie zakręcone opowiadanie z niezapomnianym, oniryczno-zmysłowym klimatem i finałem po którym ciężko pozbierać szczękę z podłogi. Do tego świetny artykuł Mikołaja Kołyszki przybliżający bardziej od strony naukowej mitologię Lovecrafta. I absolutna wisienka na torcie w postaci jak zwykle wspaniałego opowiadania samego Stefana Grabińskiego, patrona polskiego horroru.

Pozostaje mieć nadzieję, że Histeria będzie rozwijać się w takim tempie jak dotychczas. Na pewno nie zaszkodziłoby...

Olaf | 2015-03-31
Przeczytana: 31 marca 2015

W ciągu roku trwania Histeria zanotowała ogromny progres. Kołyszko, Gunia to klasa sama w sobie, więc ich obecność w rocznicowym numerze nadaje napędu. Trochę nie pasuje w tym zestawieniu Grabiński, ponieważ numer jest lovecraftowski. Można było przetłumaczyć jakiś mało znany tekst Lovecrafta. Poza tym świetne teksty Borowca, Derkacza, Nowakowskiego, Janika (Cthulhu w siedemnastowiecznej Polsce! Brzmi groteskowo, ale w trakcie czytania cieszy) oraz znakomity tekst finałowy Olgi Rot.

Fasoletti | 2015-04-16
Na półkach: Przeczytane, Czasopisma