poezja
Mereddith

"Przez sen" - najnowszy tom wierszy Jacka Podsiadły jest efektem współpracy poety z graficzką Małgorzatą Rybicką. Poeta zauważa, że dzięki graficznej oprawie i nietypowemu składowi, sensy zawarte w wierszach zostały właściwie oddane.

źródło opisu: http://teatrnn.pl/

źródło okładki: http://teatrnn.pl/

skiatos | 2015-06-12
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 11 czerwca 2015

Podsiadło boleśnie odczuwa przekroczenie granicy dojrzałości, kiedy to "wieczny chłopiec" ostatecznie musi zacząć zmagać się z własnym terminem przydatności do (spo)życia. Robi to jednak z gracją i dystansem, tak charakterystycznym dla siebie samego. Rzeczywistość, nad którą zdawał się panować w młodości, teraz daje mu lekcje pokory. Ożywa tęsknota za byciem częścią większej całości, materii. Poeta pisze o tym niejako przez sen, a właściwie pisze za niego sama poezja, sam język - czystą radością składni i rymów.

"Wiele wskazuje na to, że Podsiadło wynalazł wreszcie sposób na to, jak twórczo milczeć, nie rezygnując przy tym z pisania wierszy." - napisał o tym tomiku Marek Olszewski.

„kiedy pora spać, to śpi się”
(„Piosenka o spaniu”, z tomu „Przez sen”)

elalila | 2018-03-09

Jest coś nieuchwytnie pięknego w tej książce. Delikatność i konkret jednocześnie.

jolasia | 2016-01-18

Wstydźcie się opasłe tomy. Zaś poezja to trudna sztuka docierania do sedna za pomocą niewielkiej ilości słów. Czasem jeden wiersz czyta się tak długo jak grubą księgę. "Przez sen" Jacka Podsiadły to to właśnie wiele miniopowieści w jednej okładce. Ekonomia w czystej postaci. I dużo pięknych i mądrych słów.
"... jest ogromna ilość
rzeczy, których nie ma. Na nich oparliśmy świat.
Znów krzyk ptaka i echo, echo bardzo długo.
A potem słucham ciszy i wydaje mi się,
że cisza słucha tez mnie".

Szeptucha | 2015-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2015

Przepiękne wydanie ! Inspirowany PRL-owskimi plakatami, a zarazem pełen współczesnych rozwiązań typograficznych :) Zawartość również sympatyczna ;)

ŁuP | 2015-04-02
Na półkach: Przeczytane, 2015

Mój kandydat do Nike 2015. Tak!

lilalu | 2018-04-11
Stepan_Astachow | 2017-04-13
Irimias | 2017-03-09
Przeczytana: 08 marca 2017

Nominacje do VI edycji Nagrody im. W. Szymborskiej

19 kwietnia 2018 podczas konferencji prasowej Fundacja Wisławy Szymborskiej ogłosiła nominacje do szóstej edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

Znamy już wszystkich finalistów Nike 2015

W sobotę poznaliśmy ostatniego finalistę Nagrody Literackiej Nike. Jury wyłoniło finałową siódemkę spośród 20 książek, które zostały ogłoszone w maju tego roku. Laureata poznamy w pierwszy weekend października. Wśród finalistów jest aż sześć powieści i tylko jeden tomik poezji.