III/1 Dywizjon Myśliwski

Wydawnictwo: Vesper
9788377312018
lotnictwo, militaria, druga wojna
Koval

3 września por. pil. Wojciech Januszewicz w samotnej walce nad lotniskiem Zielonka z czterema Messerschmittami Bf 110 z grupy I.(Z)/LG 1 zestrzelił jednego z napastników. Dwuosobowa załoga, pilot Uffz. Sigismund Mazurowski oraz strzelec Uffz. Günter Lother, zginęła we wraku dwusilnikowego myśliwca, który rozbił się na polu koło Kobyłki. Celem książki jest przestawienie i upamiętnienie...

Celem książki jest przestawienie i upamiętnienie działań lotników III/1 Dywizjonu Myśliwskiego, którzy w ramach Brygady Pościgowej przez sześć dni pamiętnego września 1939 roku bronili nieba nad stolicą Polski, startując z Zielonki i Zaborowa. Następnie nad Lubelszczyzną ponownie próbowali stawić czoła hitlerowskiej Luftwaffe, aż ostatecznie przebieg działań wojennych w siedemnastym dniu wojny zmusił ich do ewakuowania się do Rumunii. W monografii znajduje się rozbudowany rozdział o przedwojennej historii dywizjonu w latach 1921-1939. Opis działań wojennych przestawiono w oparciu o fakty i relacje lotników spisane we Francji i Anglii w ciągu roku od kampanii wrześniowej. Te zapisane niemal na gorąco przekazy uzupełniają inne późniejsze wspomnienia pilotów oraz relacje świadków walk zdobyte przez autorów. Mówią nam one, jakimi ludźmi byli ci lotnicy, co czuli, walcząc z wrogiem, jakie odnieśli sukcesy i jakie ponieśli ofiary podczas obrony ojczyzny. Publikacja została wzbogacona bogatym materiałem zdjęciowym, w wielu przypadkach dotychczas nie publikowanym.

źródło opisu: www.vesper.pl

źródło okładki: www.vesper.pl

Koval | 2015-04-07
Na półkach: Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: 07 kwietnia 2015

„III Dywizjon Myśliwski” 1. pułku lotniczego z Warszawy to monografia jednej z dwóch jednostek tworzących warszawskie Zgrupowanie Myśliwskie, przekształcone w Brygadę Pościgową, która bohatersko broniła nieba nad stolicą Polski. Siłą rzeczy jest to pozycja dla pasjonatów.
Wrześniowe dzieje III/1 Dywizjonu Myśliwskiego – podobnie jak dzieje innych naszych jednostek myśliwskich we wrześniu 1939 roku – skrywają jeszcze wiele zagadek i liczne niedomówienia, które autor częściowo próbuje rozwikłać. W tym przypadku po raz pierwszy wykorzystano w tak szerokim zakresie „Pamiętnik wojenny pilota eskadry kościuszkowskiej” ppor. Mirosława Fericia, który swoje wspomnienia zaczął spisywać jak tylko zdołał przedostać się do Francji. Jednocześnie zachęcał do tego samego swoich kolegów dzięki czemu pamiętnik ten stanowi świetne źródło informacji o walkach w kampanii wrześniowej. Notatki zachowują osobisty i indywidualny charakter każdego z autorów, poznajemy m. in. dramatyczne rozterki...

Alcatraz | 2016-01-30