Mroczny krąg

Okładka książki Mroczny krąg Krzysztof A. Zajas
Okładka książki Mroczny krąg
Krzysztof A. Zajas Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Trylogia grobiańska (tom 2) Seria: Polskie kryminały kryminał, sensacja, thriller
Trylogia grobiańska (tom 2)
Polskie kryminały
Sonia Draga
2015-04-22
2015-04-22
literatura polska

Porządnie napisana literatura sensacyjno-kryminalna, zdecydowanie lepsza od pierwszej części.

Z "Mrocznym kręgiem" zapoznałam się w formie audiobooka, który został wydany w 2023 roku przez Wydawnictwo Zoffu, osiem lat po premierze książki w papierze - na ten moment to też jedyna możliwość, by się z książką zapoznać, bo na półkach księgarskich teraz nie jest już dostępna. Jest to drugi tom trylogii grobiańskiej Krzysztofa A. Zajasa, pierwszy “Ludzie z nienawiści” również jest w audiobooku dostępny i jeśli lubicie czytać serie po kolei, to gorąco zachęcam! Tom drugi intrygą kryminalną do pierwszego nawiązuje, ale wszystko jest tu odpowiednio wyjaśnione, więc ja zaczynając od tomu drugiego nie miałam najmniejszego problemu z odnalezieniem się w fabule.

Andrzej Krzycki po jesiennych wydarzeniach trafił do szpitala na odwyk. Po kilku miesiącach jest mu już lepiej, widać, że nabiera ponownego zainteresowania bycia śledczym, choć do powrotu do policji się nie garnie. A przydałoby się – to najlepszy śledczy, a w podkrakowskich Grobianach znowu dochodzi do dziwnych zbrodni. Teraz w krótkim okresie czasu doszło do kilku dziwnych wypadków drogowych... Czy to zwyczajne zbiegi okoliczności czy jednak coś więcej?

Audiobook podzielony jest na dwie części, w sumie prawie dziewiętnaście godzin, ale podczas lektury tej długości się nie zauważa - historia wciąga niesamowicie, a styl autora jest tak charakterny, tak inteligentnie zabawny, że słuchania po prostu nie chce się przerywać. Zagadka jest rozbudowana, bardzo zgrabnie porusza kilka istotnych tematów - o funkcjonowaniu aparatu sprawiedliwości, o życiu w przemocowym związku, o alkoholizmie, zemście i wierzeniach Polaków, ale mimo to cały czas dobrze trzyma się ram gatunkowych kryminału. Lektorem audiobooka Jest Marcin Stec, który oddaje tę historię z prawdziwym wyczuciem. To zdecydowanie mój rodzaj kryminału! Oceniam na mocne 8/10, więcej napisałam tu: https://www.kryminalnatalerzu.pl/2023/11/mroczny-krag-krzysztof-zajas-audiobook.html

Czytanie tradycyjnych książek zwykle idzie mi wolno, ale nie w tym przypadku. :) Tutaj akcja goni akcję, dowcip przeplata się z makabrą, jest filmowo i przejrzyście, i chociaż są zgrzyty (na przykład wątek z Ewą, który zupełnie nie był wiarygodny, ani potrzebny),ale muszę stwierdzić że bardzo lubię Zajasa i cieszę się, że jeszcze kilka powieści z Krzyckim i Bałysiem przedd mną.

Druga część ,,Trylogii Grobiańskiej". Zaskoczyła mnie ta książka, nie spodziewałam się czego lepszego po pierwszej części ale tutaj był już progres, powieść nie była nudna, fabuła się nie ciągnęła, Krzycki nie był aż tak irytujący a Bałyś nic się nie zmienił. Sama sprawa kryminalna nawet mnie wciągnęła. Były również postacie drugoplanowe, które nie wtopiły się w tło co też na plus. ,,Mroczny Krąg" jest całkiem całkiem dobry.

Wracamy na stare śmieci do Grobian w wersji "szybcy i wściekli".
Bardzo ,ale to bardzo naciągane wątki dotyczące wszystkich bohaterek, przynajmniej w moim odczuciu. Tutaj nawet wielka determinacja nie pomogłaby osiągnąć tego ,co Panie u Zajasa zrobiły małym paluszkiem.
Dialogi między Luckiem a Krzyckim w końcu są zabawne a nie infantylne.
Bardzo dobrze napisane postaci drugoplanowe, zwłaszcza technik kryminalistyczny.
Świetnie językowo.
Polecam.

Wracamy na stare śmieci do Grobian w wersji "szybcy i wściekli".
Dialogi między Luckiem a Krzyckim w końcu są zabawne a nie infantylne.
Bardzo dobrze napisane postaci...

Rewelacja.

Rewelacja.

Jest to książka, którą niewątpliwie bardzo szybko się czyta. Akcja jest wartka, naszpikowana sensacyjnymi wydarzeniami. Chwilami czuje się ich przesyt, trochę tak jak w amerykańskim filmie akcji, gdzie są szaleńcze pościgi samochodowe, spektakularne eksplozje i strzelaniny. Postacie są ciekawe, te które mają być sympatyczne są sympatyczne, te które mają być odpychające są odpychające. Język jest potoczysty, ale niestety nie jest pozbawiony błędów. Mimo to czyta się przyjemnie. Całość była dla mnie wciągająca, ale jestem zdania, że nie trzeba traktować fabuły zbyt serio. Mam wrażenie, że już w założeniach miała być grubo przerysowana, momentami groteskowa. O kiczu jednak nie mam mowy. Pojawia się też specyficzny humor, który moim zdaniem doskonale podkreśla te groteskowe elementy.
Osobiście wolę raczej kryminały innego rodzaju, ale trzeba uczciwie przyznać, że ten jest naprawdę bardzo dobry, o ile oczywiście nie będzie się traktowało wszystkiego zbyt poważnie.

Po rozmaitych życiowych perturbacjach komisarz Krzycki w końcu powraca do pracy. Nie jest to łatwy powrót, bo nie dość, że musi mierzyć się z własnymi słabościami, to jeszcze atmosfera w pracy też nie jest najlepsza. Prowadzone śledztwo, a właściwie śledztwa są nieco szalone. Więcej jest niewiadomych i domysłów niż konkretów. Krzycki jak zwykle działa w dużej mierze na własną rękę i oczywiście jego determinacje popłaca.
Ogromny plus za wspaniałe oddanie, regionalnej, krakowskiej atmosfery. W samym śledztwie było jednak kilka irytujących niedociągnięć, niektórzy z bohaterów jakimś dziwnym sposobem wiedzieli więcej niż powinni, albo tak szybko domyślali się różnych rzeczy, że stawało się to mało wiarygodne. Mim o to, książkę bardzo dobrze, szybko się czyta. Mi trudno było się od niej oderwać.

Zastanawiam się, jak ocenić czy książka jest dobra, czy nie. "Mroczny krąg" na pewno wciąga. Właściwie trudno go odłożyć. Ma swój klimat i to jest duży plus tej powieści. Niestety, ma też mankamenty, które znacznie obniżają moją ocenę tej książki. Przede wszystkim są to błędy językowe, które same w sobie może nie są aż tak irytujące, ale zaczynają razić, kiedy weźmie się pod uwagę wykształcenie i profesję autora. Po drugie trochę groteskowe - przynajmniej moim zdaniem - postacie. Ok, są ciekawe, nawet zabawne, ale takie jakieś bardziej komiksowe niż powieściowe. Czy to wada? Nie wiem. Mi osobiście jednak to trochę przeszkadzało. Po trzecie - i to też wiąże się z postaciami - dziwią mnie trochę relacje kobiet i mężczyzn w tej powieści. Te pierwsze są moim zdaniem mało wiarygodne. Ci drudzy patrzą na kobiety jak na przedmioty. Rozumiem, że tacy właśnie mieli być, ale osobiście nie za bardzo mi się to podobało. Mimo wszystko uważam, że książka jest lepsza, ciekawsza i zgrabniej napisana niż pierwsza część. Na pewno z chęcią sięgnę też po kolejną.

Rewelacyjna kontynuacja. Autor trzyma poziom, nie przynudza i wie jak pisać, żeby chciało się czytać! Od książki trudno się oderwać. Niczym nie ustępujemy skandynawskim mistrzom, brawo!

• Kryminał
  • Ebooki