Agata na tropie. Miecz króla Szkocji

Okładka książki Agata na tropie. Miecz króla Szkocji Steve Stevenson
Okładka książki Agata na tropie. Miecz króla Szkocji
Steve Stevenson Wydawnictwo: Wilga Cykl: Agata na tropie (tom 3) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Agata na tropie (tom 3)
La spada del re di Scozia
Wilga
2015-02-18
2015-02-18
Ewa Grabowska
Ewa Grabowska

No cóż mogę rzec...
To już następna część Agaty, która przykuła moją uwagę. Moim zdaniem jest już lepsza od poprzedniej książki z tej serii po , którą sięgnęłam (wcześniejszą była ,,Kradzież nad Niagarą"). W ogóle to to najbardziej podoba mi się najbardziej w tym cyklu, ta modułowość. Wracając do książki. Jest napisana w bardzo prostym języku, za którym specjalnie nie przepadam. Jest też prosta jeśli chodzi o samą akcję, co też mi się nie spodobało. Natomiast fabuła tej książki jest skrócona do samego minimum, w czym też tkwi jej urok.

No cóż mogę rzec...

Agata jest dwunastolatką, która wraz z kamerdynerem Kentem oraz kotem Watsonem mieszka w Finder House w Londynie. Marzy o pisaniu kryminałów. Jej rodzice bywają w domu rzadko, gdyż ciągle podróżują. Dlatego bystra i inteligentna dziewczynka znajduje sobie ciekawe zajęcia: katalogowanie książek, sprzątanie pomieszczeń lub rozwiązywanie zagadek z kuzynem Larrym - leniwym studentem prestiżowej szkoły dla detektywów Eye.

Agata, Larry, kamerdyner Kent oraz kot Watson przebywają w wiejskim domu dziadka Godfrey'a na peryferiach Edynburga. Planowany lot balonem przerywa wiadomość - nowa misja czeka w Aberdeen, gdzie w Zamku Dunnottar doszło o poranku do kradzieży. Podczas otwarcia wystawy zaginęła cenna historyczna pamiątka - miecz króla Szkocji. Nieoczekiwanie ludzie zgromadzeni w jednym z pomieszczeń zapadli w sen a kiedy się obudzili, miecza już nie było... Tylko jedna osoba znajdowała się wtedy na zewnątrz - czy to ona jest winna? Co się tam wydarzyło?

Zmieniono kurs lotu balonem - do grupy detektywów dołączył dziadek i teraz cały zespół poszukuje śladów, przesłuchuje świadków i próbuje odkryć kto kłamie. Bo przecież ktoś jest winny. Kto i w jaki sposób odgadnie prawdę? Na ile mroczne tajemnice zamku pozwolą się odkryć? Kto będzie sprytniejszy?

Bardzo przemyślana intryga, która spodoba się nie tylko małemu czytelnikowi, gdyż ślady zostały podrzucone dla zmyłki, winny sprytnie się 'ukrył' i nie wszystko jest takie, jak na pierwszy rzut oka.

podsumowanie znajdziecie na moim blogu: http://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2018/08/zabawy-w-detektywa-ciag-dalszy-czyli.html

Regularnie wracamy do książek z serii „Agata na tropie” ze względu na interesującą fabułę, przełamywanie stereotypów, przystępne dla dzieci zagadki kryminalne, wciągającą akcję, prosty język, tekst napisany w taki sposób, że bardzo przyjemnie czyta się na głos (co u nas jest bardzo ważne),a do tego niezwykłe przygody, które chciałby przeżyć każdy mały detektyw/ poszukiwacz. Do tego w każdym tomie mali czytelnicy mogą dowiedzieć się kolejnych ciekawostek o ważnych miejscach na świecie. Seria jest jakby spełnieniem dziecięcych marzeń o niezwykłych, niebezpiecznych akcjach i niesamowitych umiejętnościach łączenia faktów.

Tym razem sięgnęłyśmy po trzeci tom. „Miecz króla Szkocji”. Akcja rozpoczyna się niepozornie: kuzynostwo w końcu ma wakacje i może odpocząć od szkolnych obowiązków. Swój wolny czas spędzają u dziadka Godfrey’a – światowej klasy baloniarza. Larry ubiera się w najgorszy strój jaki znajduje w swojej szafie, aby spotkać się z „Dorotką” (zakochaną w nim koleżanką z dzieciństwa),aby ją do siebie zniechęcić. Ku jego zaskoczeniu dziewczyna bardzo się zmieniła i kiedy on marzy, aby ich spotkanie trwało zdecydowanie dłużej niż to sobie planował niespodziewanie otrzymuje wiadomość ze swojej elitarnej szkoły dla detektywów. Jak zwykle od rozwiązania zagadki zależy zaliczenie przez niego egzaminu. Kiedy chłopak zaczyna panikować Agata (jego kuzynka) uspokaja go i mówi, co po kolei trzeba zrobić, aby rozpocząć śledztwo. Po opanowaniu sytuacji ruszają balonem do zamku Dunnottar w Szkocji, gdzie w czasie otwarcia wystawy skradziono miecz króla Szkocji. Jest to bardzo wartościowa pamiątka, którą wielu kolekcjonerów chciałoby posiąść. Zadaniem grupy detektywów będzie wykrycie sprawcy i odnalezienie przedmiotu. Dokładne przesłuchania sprawiają, że dzieci czują się lekko zagubione. Do tego niezwykła ilość śladów nasuwa Agacie pewien pomysł. Jaki? Przekonajcie się sami.

Bohaterowie tej książki są bardzo charakterystyczni. Larry jest zapatrzonym w siebie i nieco leniwym nastolatkiem mogącym kształcić się w prestiżowej szkole. To, że jeszcze nie został wyrzucony zawdzięcza Agacie i jej umiejętności przekonywania go, że jest świetny. To właśnie dzięki tej dużo młodszej dziewczynie, jej zamiłowaniu do kryminałów Larry może rozwiązać kolejne zagadki. Niesamowicie błyskotliwa, oczytana, pracowita, realizująca swoje plany Agata pomaga kuzynowi z jednego bardzo ważnego powodu: dostarcza jej materiałów do pisania książek. Jak na bardzo inteligentną osobę przystało potrafi upiec dwie pieczenie na jednym ogniu: ćwiczy własne umiejętności oraz zapewnia Larrego, że posiada wystarczające umiejętności do rozwiązywania zagadek.

Całość jest niesamowicie przystępna. Książka posiada dużą czcionkę, dzięki czemu czyta się ją szybko i doskonale sprawdza się zarówno jako lektura do słuchania dla przedszkolaków oraz do czytania dla uczniów. Mali czytelnicy dowiedzą się z niej wielu interesujących rzeczy, m. in. czym jest kilt.

Całość wzbogacono interesującymi, czarno-białymi ilustracjami doskonale uzupełniające historię. Do tego niewielkie rozmiary pozwalają na cieszenie się lekturą w czasie spacerów.

Książkę (podobnie jak całą serię) polecam wszystkim dzieciom.
Wypadek na Wieży Eiffla
Skarb Majów

Agata wraz ze swoją barwną rodzinom ( i kotem Watsonem ) rozwiązuje zagadkę zuchwałej kradzieży tytułowego miecza króla Szkocji. Sprytny złodziejaszek zastawił jednak sporo pułapek i fałszywych tropów, utrudniając młodej detektyw prowadzenie śledztwa. Czy dziewczynka rozwiąże zagadkę przed upływem doby? Zapraszam do lektury.

Mimo, że moja córka nie potrafi jeszcze mówić - w momencie gdy pytam, czy idziemy czytać Agatę biegnie do łóżka na złamanie karku. A uwierzcie mi, czołgiem jej tam nie da się zaciągnąć. To bardzo pozytywnie świadczy o tej pozycji.

Pamiętajcie : CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

Mimo, że moja córka nie potrafi jeszcze mówić -...

To już moje drugie spotkanie z Agatą i Larrym i oba oceniam bardzo dobrze. Mamy tu bardzo ciekawą historię kryminalną, której poziom został dostosowany do możliwości dzieciaków. Nie jest to więc niesamowicie zawiła historia, wyśledzenie złodzieja nie wymaga nie wiadomo jak skomplikowanych zabiegów myślowych, chociaż dla dziesięciolatka z pewnością rozwiązanie zagadki wcale nie będzie oczywiste.

Nasi bohaterowie są bardzo charakterystyczni i jednocześnie zabawni. Larry jest leniwym uczniem prestiżowej uczelni, który nie został z niej wyrzucony chyba tylko dzięki temu, że zawsze może liczyć na pomoc Agaty. Jego kuzynka chociaż jest dwa lata młodsza od chłopaka, jest zdecydowanie bardziej dojrzała i ma większy talent do rozwiązywanie zagadek kryminalnych. Na szczęście Agata jest też dziewczyną bardzo chętną do pomocy. Pan Kent kiedyś był bokserem, czego można się domyślić, patrząc na jego posturę. Teraz za to świetnie sprawdza się w roli kamerdynera. Jest też dziadek – światowej sławy konstruktor balonów, który chętnie pomaga w najnowszym zadaniu...

Całość napisana jest w bardzo ciekawy sposób, przystępny, ale też dosyć pouczający. Przy okazji tej przygody mamy okazję dowiedzieć się kilku ciekawych rzeczy, chociażby czym jest kilt i kim byli Piktowie. Obok tekstu mamy czarno-białe ilustracje, które są świetnym uzupełnieniem tej historii, a na końcu książki znajdziecie prawdziwą gratkę dla młodych detektywów – jest to miejsce na notatki detektywa, portret pamięciowy przestępcy i listę podejrzanych. Niby drobiazg, ale moim zdaniem jest to ciekawy dodatek.

"Miecz króla Szkocji" to książka, którą polecam wszystkim dzieciakom, a w szczególności tym, które uwielbiają wszelkiego rodzaju zagadki...

Całość na:

Więcej recenzji: www.geek-wman.blogspot.com

Mały Poirot

* Recenzja książek Agata na tropie. Miecz króla Szkocji oraz Agata na tropie. Kradzież nad Niagarą.

Świat widziany oczami dziecka jest pełen zagadek tylko czekających na rozwiązanie. Oczywiście najciekawsze są tajemnice, które dotyczą dorosłych, a jeśli na dodatek są to sprawy kryminalne… Cóż, żaden śledczy, a już szczególnie mały śledczy, nie przejdzie obok takiej łamigłówki obojętnie.

Seria Agata na tropie to odpowiedź na jedno z dziecięcych marzeń chyba każdego z nas – być detektywem, młodym Sherlockiem Holmesem czy Herculesem Poirot. Sir Steve Stevenson, a raczej ukrywający się pod tym pseudonimem włoski pisarz Mario Pasqualotto, stworzył cykl, w którym najważniejszy jest intelekt i umiejętność logicznego myślenia, a nie supernowoczesne gadżety dzisiejszych szpiegów.

Obie omawiane części serii dotyczą zagadkowych kradzieży. W Mieczu króla Szkocji bohaterowie muszą zmierzyć się z niemal niemożliwym zniknięciem tytułowego oręża, natomiast Kradzież nad Niagarą dotyczy opróżnienia sejfu znanej śpiewaczki operowej.

Jak widać już po samych tytułach książek, bohaterowie podróżują po całym świecie, odwiedzając znane lub mniej znane miasta lub cuda natury. Co ciekawe, Agata ma krewnych niemal w każdym miejscu i pomagają jej oni w rozwiązywaniu największych problemów.

Podobnie jak liczne lokacje, tak i nazwiska bohaterów wydają się być dobrane w przemyślny sposób. Dwunastoletnia dziewczynka obdarzona niezwykłą pamięcią i marząca o pisaniu książek detektywistycznych, ma na imię Agata – co jest oczywistym nawiązaniem do jednej z największych autorek kryminałów, Agathy Christie. Towarzysz dziewczynki, syberyjski kot, ma znamienne imię Watson, a liczna i rozsiana po całym świecie rodzina nosi nazwisko Finder (z ang. finder – znalazca).

Wbrew pozorom to nie Agata jest osobą, która otrzymuje nowe zgłoszenia zbrodni, ale jej kuzyn Larry. Chłopak, pomimo niezbyt lotnego umysłu, jest studentem prestiżowej szkoły dla detektywów Eye. Każde zadanie detektywistyczne pozwala mu zaliczyć szkolny egzamin. I przy każdej okazji Larry prosi o pomoc kuzynkę Agatę, która w sprytny sposób rozpracowuje daną sprawę.

Agata na tropie to seria przeznaczona dla dzieci powyżej siódmego roku życia. Nic więc dziwnego, że napisana jest prostym i jasnym językiem, a schemat budowy opowieści jest łatwy i niezwykle podobny do historii Christie czy Conan Doyle’a. Agata wraz z Larrym kolekcjonuje poszlaki i dowody, przesłuchuje świadków, a następnie zbiera wszystkich zaangażowanych w dane wydarzenie uczestników i ogłasza wynik dochodzenia. Dzięki takiej konstrukcji intrygi młody czytelnik może spróbować swych sił w rozwiązywaniu zagadki, a niezwykle pomocna jest w tym zamieszczona na końcu książki tabelka, w której zapisuje nazwiska podejrzanych. Co ciekawe, gadżety, jakimi dysponuje Larry (GPS czy najnowsze urządzenia śledzące, w jakie zaopatrzyła go szkoła),bardzo rzadko okazują się pomocne, a bohaterowie posługują się przede wszystkim własnym intelektem, wiedzą i umiejętnością kojarzenia faktów.

Książki sir Steve’a Stevensona (czyżby nawiązanie do nazwiska znanego autora powieści przygodowych?) są bardzo przyjemne w odbiorze i pokazują młodym czytelnikom, że przede wszystkim powinni polegać na swojej wiedzy i intuicji, a nie technologicznych nowinkach. To doskonała lektura dla siedmiolatków chcących zanurzyć się w świat kryminalnych zagadek, a jednocześnie seria na tyle bezpieczna, że rodzice nie powinni martwić się o zawarte w niej treści. Agata na tropie może być doskonałym preludium do literatury nieco poważniejszej i klasyki powieści detektywistycznej.

Więcej recenzji: www.geek-wman.blogspot.com

Mały Poirot

Klasyka kryminału - zamknięte pomieszczenie, a w nim kilka osób, kiedy dochodzi do przestępstwa. Tym razem dochodzi do kradzieży, bo to książka dla dzieci. Nikt nie wie co się stało. By rozwiązać zagadkę należy przeanalizować dowody, ślady i zeznania świadków.

Podczas otwarcia wystawy w zabytkowym zamku Dunnottar w Szkocji dochodzi do zuchwałej kradzieży. W komnacie pełnej gości nagle ginie legendarny miecz króla Szkocji. Nikt nie wie jak doszło do tego zdarzenia, gdyż wszystkich zgromadzonych na miejscu gości zmorzył sen. Strzępki informacji, które goście zapamiętali z ostatnich chwil są niespójne i nieskładne, można powiedzieć niewiarygodne. Zagadkę kradzieży musi rozwikłać Larry, czternastoletni student szkoły dla detektywów. Chłopak nie jest zbyt rozgarnięty. Na szczęście - jak zwykle - otrzymuje wielkie wsparcie od swej kuzynki Agaty. W rozwiązaniu sprawy dzieciom pomaga także dziadek Godfrey, kamerdyner pan Kent oraz kot Watson. Podobnie jak w poprzedniej części tak i tutaj strategię działań obmyśla Agata. Dziewczynka ma niebywałą wiedzę z różnych dziedzin, doskonałą intuicję i niezwykłą pamięć. Dzięki temu oraz zamiłowaniu do książek detektywistycznych rozwiązanie zagadki nie jest dla niej trudne, nawet jeśli na wyjaśnienie sprawy ma zaledwie kilka godzin czasu.

Dla młodego czytelnika lektura książki może być świetną rozrywką. Pozwoli wcielić się w rolę detektywa - przeprowadzić prywatne śledztwo z analizą dowodów i kojarzeniem faktów. Czytelnik w trakcie lektury może zastanawiać się, które treści zawarte w książce są istotne dla sprawy, na co należy zwrócić szczególną uwagę, które informacje odrzucić i w jaki sposób przeprowadzić śledztwo.

Cała seria jest bardzo ciekawa. Interesująca fabuła - tajemnicza zagadka kryminalna połączona jest z wątkiem krajoznawczym lub historią danego miejsca (w którym toczą się wydarzenia). Ostatnio poznałam ciekawe informacje dotyczące wodospadu Niagara, a dzisiaj na temat historii Szkocji sięgającej nawet średniowiecza. Niektóre informacje rozwinięte są w przypisach, dzięki czemu można dodatkowo poszerzyć swoją wiedzę w danym temacie. Duża, wyraźna czcionka ułatwia czytanie, bezproblemowe śledzenie tekstu i skupienie uwagi. Ta czcionka sugeruje, że to książka dla młodszych czytelników, jednak mnie się wydaje, że treść książki odpowiednia jest dla dzieci 10 - 13 letnich, dla młodszych tekst może być niezrozumiały i zbyt trudny.

Seria doskonała jest dla dzieci lubiących książki detektywistyczne, ale także dla tych, które lubią poszerzać swoją wiedzę w różnych dziedzinach. Polecam rodzicom szukającym mądrej lektury dla swoich pociech uczęszczających do starszych klas szkoły podstawowej.

• Dla dzieci
  • Literatura obca