Zakochaj się, mamo

Wydawnictwo: Akapit Press
Eliot

To powieść o miłości. Gdyby jej zabrakło, nikt nie miałby siły zaczynać życia od nowa i wierzyć, że może być tak kolorowe, jak na obrazach malowanych przez Jowitę, mamę nastoletniej Sary. To także historia o Tobie, bo i Ty potrafisz pisać mądre listy, które mogą zdziałać cuda. Spróbuj.
Marta Fox.

źródło opisu: http://www.matras.pl/zakochaj-sie-mamo.html

źródło okładki: http://www.matras.pl/zakochaj-sie-mamo.html

Bożena | 2018-07-27
Przeczytana: 18 lipca 2018

To kolejna wakacyjna lektura przeczytana mimochodem z braku dostępu do tych w domu. Sporo książek Marty Fox czytałam, ale raczej te z lat 90. (XXw. oczywiście). Na ogół mi się podobały.
Tym razem mamy sympatyczną lekko napisaną powieść epistolarną. Autorką listów czyli maili jest nad wiek dojrzała i rozsądna nastolatka, do tego uwielbiająca słuchać muzykę klasyczną. Trochę odnajduję tu echa komedii romantycznych, choć poruszone są i całkiem poważne problemy, odpowiedzialność dorosłych za podejmowane decyzje chociażby.
Mnie się podobało. Czy jednak taka książka zachwyci współczesne nastolatki? Takie jak bohaterka pewnie tak, ale one czytają pewnie poważniejsze rzeczy. Mam wrażenie, ze liczba nastoletnich czytelniczek arty Fox maleje. Obym się myliła.

Martę Fox uważam za wspaniałą, dobrą pisarkę lubię jej książki pisze bardzo dobre, przyjemne książki.
Książka opowiada o nastolatce Sarze, która mama jest malarką maluje swoje obrazy a córka pisuje listy do zakochanego w niej pianisty.
Krótkie rozdziały, ciekawie z klimatem napisane ujmują mnie za serce.
Sara pragnie, żeby mama wreszcie kogoś poznała, nie czuła się samotna i się zakochała.
Urocza, ciepła o miłości, uczuciach i o pięknej muzyce przyjemna lektura wchłonęłam tę książkę całą i to szybko...zaskakuje pozytywnie, poprawia humor.
Przesympatyczna książka wciągnęła mnie.

wiolagg66 | 2015-06-03

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka nie podbiła mojego serca,choć liczyłam na to,bo bardzo lubię inne książki tej autorki.

Cały czas czytając ją, liczyłam na odpowiedź Tomasza. Niestety,nie było odpowiedzi... to mnie w tej książce zawiodło.

kAMyk | 2018-07-08
Przeczytana: lipiec 2018

Książka, która powinna zasilić każdą biblioteczkę nastoletnich młodych gniewnych, dorastających, troszkę osamotnionych, zakręconych i zwariowanych. Bohaterką jest trzynastolatka, która uwielbia muzykę poważną i w swoim trochę pokrętnym i leciutko osamotnionym świecie, wybrała sławnego pianistę jako odbiorcę listów pisanych na jego skrzynkę mailową. W listach opisuje wszystko, swój dzień, co się wydarzyło, czego aktualnie słucha, czego się dowiedziała o ulubionych kompozytorach, ale przede wszystkim pisze o swoich uczuciach, przeżyciach, samotności, pragnieniach, dotyczących nie tylko jej, ale także związanych z jej ukochaną mamą.
Książka mądra, dowcipna, czyta się świetnie.

Agata | 2015-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2015

Znam starsze książki Marty Fox i byłam ciekawa co tym razem autorka ma do zaproponowania młodym czytelniczkom, dlatego sięgnęłam po Zakochaj się, mamo. Tym bardziej, że historia jest pisana w formie listów, a to zabieg, który naprawdę lubię.

Czytając niektóre współczesne książki dla nastolatek jestem przerażona. Wulgaryzmy, seksualność, to nie ten świat literacki, którym ja otaczałam się w wieku 12-16 lat. Wśród zagranicznych tytułów ciężko znaleźć coś, co mogłabym nazwać "odpowiednim" dla młodszej młodzieży. Na szczęście mamy polskich autorów i autorki, którzy w piękny i adekwatny sposób piszą dla tej grupy wiekowej - przykre jest to, że często są niedoceniani i pomijani, a młody czytelnik woli wybrać coś, co jest aktualnie "na topie". Myślę, że to powinno się choć trochę zmienić, a modne lektury zawsze mogą być urozmaicone czymś zupełnie innym.

Zakochaj się, mamo opowiada o Sarze, nastolatce wychowywanej przez mamę malarkę. Sara przeżywa rozstanie rodziców i nową rodzinę taty,...

paulinkalinka | 2017-02-23
Przeczytana: 22 lutego 2017

Pierwsze, co zaskakuje to forma powieści; "Zakochaj się, mamo" jest powieścią epistolarną składającą się z jednostronnej korespondencji meilowej Sary do pana Tomasza, znanego i cenionego muzyka. Sara opisuje w swoich listach siebie, swoją mamę, dziadków, Mateusza, szkołę, wakacje... Dużo opisów, lecz dialogi także się pojawiają.
Jeśli wziąć pod uwagę tytuł, cała książka powinna być o miłości. Moim zdaniem jest o życiu i o poszukiwaniu szczęścia przez córkę i matkę. Obie są w trudnej sytuacji życiowej i obie poszukują swojego miejsca. Mama Sary może być także przykładem tego, by robić, to co się kocha.
Ważnym punktem powieści jest także muzyka klasyczna. Ba, pani Fox stworzyła nawet profil na facebooku dedykowany Sarze i słuchanej przez nią muzyce.

ZaczytanaAla | 2015-12-28

Książka, którą przeczytałam w jedno popołudnie.
Pokazuję, że dzieci też chcą wszystkiego co najlepsze dla rodziców.
Sara jest wrażliwą dziewczyną, która nie do końca umie poradzić sobie z rozwodem rodziców. I chcę jak najlepiej dla swojej samotnej mamy. Piszę więc do swojego ulubionego pianisty i opisuję mu swój dzień i wszystkie przemyślenia.
Autorka w ciekawy sposób opisuję również muzykę klasyczną zachęcając do jej słuchania.
Polecam :)

Eryka | 2017-03-09
Przeczytana: 08 marca 2017

Nastolatka Sara wybiera na powiernika swoich przemyśleń uwielbianego pianistę. Pisze do niego listy lub maile. Korespondencja obfituje w utwory muzyczne, które współgrają z uczuciami dziewczynki.
Dla mnie wspomnienie, że trudny okres dorastania sama przetrwałam dzięki pisaniu pamiętnika:-)

ania | 2016-10-13

moim zdaniem książka opowiada o problemach warto ją przeczytać

LoveRue | 2017-07-10