Na fali szoku

Okładka książki Na fali szoku
John Brunner Wydawnictwo: Mag Seria: Artefakty fantasy, science fiction
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Seria:
Artefakty
Tytuł oryginału:
Shockwave Rider
Wydawnictwo:
Mag
Data wydania:
2015-09-09
Data 1. wyd. pol.:
2015-09-09
Data 1. wydania:
1975-03-01
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374805582
Tłumacz:
Michał Jakuszewski
Tagi:
Artefakty
Średnia ocen

                6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Zagubiony w futurystycznej przeszłości



1999 125 31

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
312 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
814
665

Na półkach: , ,

"Anatomia wyścigu mózgów"


John Brunner to brytyjski pisarz science fiction, który jeszcze do niedawna był mało znany w naszym kraju. Pojawiło się parę jego książek, a jego opowiadania zamieszczono w kilku antologiach, ale jego obecność obeszła się bez większego echa. W łaski czytelników trafił dopiero, dzięki nowo powstałej, tegorocznej serii Artefakty, którą Wydawnictwo Mag rozpoczęło od wypuszczenia na nasz rynek książki Wszyscy na Zanzibarze, właśnie tego autora. Była to dystopia przedstawiona na ponad sześciuset stronach, która okazała się rewelacyjną pozycją przede wszystkim dla wymagających fanów fantastyki naukowej, ale też i pozostałych wybrednych czytelników. Druga pozycja Brunnera w tej serii okazała się być również dystopijną wizją tego autora, ale już o mniejszym rozmachu, niż jej poprzedniczka.

Rzecz dzieje się w Ameryce Północnej XXI wieku, po wielkim trzęsieniu Ziemi, największej katastrofie w historii, która doprowadziła do podziału społeczności. Funkcjonowanie społeczeństwa oparte jest ściśle na sieci informatycznej, która otumania ludność i dzięki temu rząd sprawujący władzę skutecznie ją kontroluje. Głównym narzędziem, który w tym pomaga jest ośrodek w Tarnover, gdzie ludzie za pomocą nowoczesnych technologi prowadzą wszelkiego rodzaju działania, mające na celu pozyskać najinteligentniejsze jednostki i między innymi dzięki praniu mózgu i odpowiedniemu wykształceniu, uczynić je gotowymi do wcielenia do służby rządowej. Jedną z takich osób jest Nickie Haflinger, buntownik, który jako jedyny przejrzał na oczy i uciekł z laboratorium. Udało mu się to dzięki złamaniu swojego kodu tożsamości, co w efekcie dało mu ogromne możliwości zmian osobowości i wcielania się w różne postaci, aby nie dać się złapać agentom z Tarnover. Po ucieczce Nickie postanowił znaleźć odpowiednie środki, które miałyby się przyczynić do przywrócenia zdrowego myślenia i wolności całemu społeczeństwu. Sam jednak nie pozostaje długo na wolności, bo rząd poczynił wszelkie środki, aby złapać Haflingera i sprowadzić go z powrotem do Tarnover, gdzie teraz w roli więźnia zostanie poddany szczegółowemu przesłuchaniu i jego przyszłość maluje się w ciemnych barwach.


"To jest trzecie stadium społecznej ewolucji ludzkości. Najpierw był wyścig nóg. Potem wyścig zbrojeń. Teraz będziemy mieli wyścig mózgów. Jeśli nam się poszczęści, ostatnim etapem będzie wyścig człowieczeństwa."*


Początek "Na fali szoku", podobnie jak we "Wszystkich na Zanzibarze", może (i pewnie w większości przypadków będzie) wywoływać u czytelnika sporą dezorientację. Brunner lubi w swoich pozycjach tworzyć nieszablonowe konstrukcje, które pozbawione są linearności. Podobnie jest w tej książce, gdzie akcja toczy się dwutorowo: z jednej strony mamy Haflingera przesłuchiwanego przez trzech agentów rządowych, z drugiej retrospekcje pozwalające nam dotrzeć do jego wspomnień. Autor operuje nimi bardzo sprawnie, ale dość szybko, i gdzieś pomiędzy przyprawia to jeszcze wstawki z różnych dokumentów czy gazet, co powoduje, że trzeba czytać w zdecydowanie większym skupieniu.

W książce mamy ograniczoną liczbę bohaterów, co zresztą również charakteryzuje prozę Brunnera. Mamy Nickiego Haflingera - ponadprzeciętnie inteligentnego buntownika, samotnika i hakera, Kate Lilleberg - początkowo jedyną zwolenniczkę Nickiego, która jest córką ojca geniusza i naukowca oraz matki zajmującej wysoką pozycję w globalnej sieci, Paula T. Freemana - agenta przesłuchującego Nicka, którego wielka wiara w słuszność idei Tarnovern zostaje zachwiana podczas przesłuchiwania więźnia, i Ralpha C. Hartza- dyrektora Tarnover, któremu Freeman zdaje relację z przesłuchań. Postaci te nie są co prawda za bardzo oryginalne, ale nie specjalnie przeszkadza to w czerpaniu przyjemności z lektury. Tutaj główny trzon fabuły stanowi skomputeryzowany, cybernetyczny świat, ludzie poddawani psychoterapiom i rozmnażanie superinteligentnych zwierząt, a wszystko to po to, aby rząd miał władzę absolutną i mógł otumaniać i ograniczać wolność osobistą społeczeństwa. Ważna jest też rola wirusów komputerowych. Prawdopodobnie w tej powieści autor jako pierwszy wymyślił nazwę robaka komputerowego.

"Na fali szoku" nie jest pozbawione wad. Moim zdaniem momentami dużo było gadania na temat załamania systemu i konsekwencji, jakie z tego wynikną. Owszem, jest to ważny moment książki, ale wydaje mi się, że jednak powinno być więcej ciekawszych działań bohaterów. Książka ma potencjał, który mógł być dalece bardziej wykorzystany, ażeby powstało z tego dzieło z nieco większym rozmachem i większą ilością akcji. Wtedy wyglądałoby to jeszcze lepiej. Przy zachowaniu obecnej ilości stron tego gadania jest ciut za dużo. Minus zatem niewielki, ale zdecydowanie wpływający na odbiór lektury i przyczyniający się do końcowej oceny, która jest wyraźnie niższa względem "Wszystkich na Zanzibarze".

Brunner to autor, który zdecydowanie powinien się pojawić u nas już dawno. Nie wiem, co powodowało wydawnictwami, że nie doszło do tej pory do wprowadzenia na nasz rynek najważniejszych jego książek. Niestety czas nie działa wstecz, żeby się tego dowiedzieć, a i rozważać tego też nie ma sensu, więc pozostaje cieszyć się z faktu, że Wydawnictwo Mag postanowiło stworzyć nową formułę wydawniczą, w której od początku miało pojawić się nazwisko Brunnera i dzięki temu my, czytelniczy, mamy okazję poznać bliżej książki tego świetnego autora, którego serdecznie polecam.


*John Brunner, Na fali szoku, Wydawnictwo Mag, Warszawa 2015, s. 33.

Recenzja pochodzi z bloga: http://swiat-bibliofila.blogspot.com/2015/10/na-fali-szoku-john-brunner-recenzja.html

"Anatomia wyścigu mózgów"


John Brunner to brytyjski pisarz science fiction, który jeszcze do niedawna był mało znany w naszym kraju. Pojawiło się parę jego książek, a jego opowiadania zamieszczono w kilku antologiach, ale jego obecność obeszła się bez większego echa. W łaski czytelników trafił dopiero, dzięki nowo powstałej, tegorocznej serii Artefakty, którą Wydawnictwo...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    638
  • Przeczytane
    389
  • Posiadam
    262
  • Artefakty
    33
  • Fantastyka
    18
  • Science Fiction
    13
  • Ulubione
    9
  • Teraz czytam
    9
  • 2018
    9
  • Chcę w prezencie
    8

Cytaty

Więcej
John Brunner Na fali szoku Zobacz więcej
John Brunner Na fali szoku Zobacz więcej
John Brunner Na fali szoku Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także