Marsz Radetzky'ego

Wydawnictwo: Austeria
Austro-Węgry, Wiedeń
historyczna
joly_fh

Wydany w 1932 roku Marsz Radetzky'ego to kronika schyłku i upadku Monarchii Austro-Węgierskiej opowiedziana przez pryzmat historii trzech generacji rodziny von Trottów. Jej początkiem jest bohaterski czyn Józefa Trotty, który ratując życie cesarza w bitwie pod Solferio, przeszedł do legendy, z którą będą musieli się zmierzyć jeszcze jego syn i wnuk.

źródło opisu: Wydawnictwo Austeria, 2015

źródło okładki: google

Steppenwolf | 2015-11-29
Przeczytana: 28 listopada 2015

Książka schyłkowa, dekadencka, opowieść o upadku; rodu Trottów, Cesarstwa Austro-Węgierskiego i wreszcie całego zachodniego świata, w takiej postaci w jakiej znał go XIX wiek, który skończył się wraz z wybuchem Wielkiej Wojny. Kiedyś usłyszałem że mentalnie tkwię w Austro-Węgrzech. Potraktowałem to jako komplement, jest tak bowiem w istocie, zatem książkę czytałem z dużą nostalgią. Sądzę że nie ja jeden doświadczyłem przy lekturze podobnych wrażeń.

Darya | 2016-11-16
Przeczytana: październik 2016

Marsz Radetzky'ego jest książką o śmierci. A bardziej nawet o nieuniknionym końcu wszystkiego, od marności ludzkiego życia, które w najprostszy i najmniej sprawiedliwy sposób może zostać unicestwione po upadek wielkiego, "nieśmiertelnego" imperium jakie były Austro-Węgry. Powieść można podzielić nawet na części ze względu na bohaterów, których w danym fragmencie przyjdzie zginąć.
Oprócz historii o przemijaniu, "Marsz" jest także niezwykłym zapisem ostatnich lat istnienia Cesarstwa Królestwa, uciekającym się nawet do części opowiadanych z punktu widzenia Franciszka Józefa. Szczegółowe opisy, zarówno codziennych czynności i przedmiotów, jak i panujących w Imperium nastrojów i stereotypów tworząc dogłębny i zabarwiony nostalgią obraz czasów, które już nie wrócą.
Styl Rotha jest cudowny - oczywiście jeśli lubi się takie typowe, XIX-wieczne (tak, wiem, że książkę napisano w międzywojniu) powieścidła z ich szczegółowymi, bogatymi opisami, mogące dla niektórych okazać się zbyt...

Artur Kiela | 2015-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2015

Lampedusa + Wittlin + twoi_ulubieni_nastrojowi_autorzy.

Kasiek m | 2017-03-19
Przeczytana: 19 marca 2017

Anastazja | 2017-09-28
Przeczytana: 28 września 2017

Piękna, nostalgiczna aczkolwiek melancholijna historia. Nie znajdziemy tutaj fajerwerków, szybkich, wartkich akcji i szczęśliwych bohaterów. Wręcz przeciwnie - opowieść toczy się niespiesznie, cicho i smutno. To anatomia upadku - upadku rodu Trottów, upadku armii i moralności; opis beznadziejności życia. Bohaterowie - jakby nie przygotowani do swojej roli, duszą się w zawodowych i obyczajowych powinnościach; pełni skrępowania, niedostosowani, wypełniają jedynie obowiązki. Jest to również wspaniała opowieść o relacjach ojca z synem, o ich dziwnych zwyczajach i formalnych, pozbawionych uczucia listach. Najpiękniejsza scena powieści, przedstawiająca przygotowania do przyjęcia oraz oczekiwanie na gości jest opisana wspaniale; nadchodząca burza, ciężka, powolna, wręcz niepokojąca zwiastuje niedobrą wiadomość, która rzeczywiście przychodzi, gromadząc czarne, duszne chmury nad Europą.

Logun | 2015-04-17
Przeczytana: 17 marca 2015

Historia rodziny Von Trotta i Monarchii Austro-Węgierskiej. Rodzina Von Trotta przedstawiona na zasadzie trzech pokoleń mężczyzn - gdyż bez dwóch zdań to oni są głównymi bohaterami książki - pięćdziesiąt lat od czasu świetności do upadku. W sumie książka mnie trochę rozczarowała, być może miałem zbyt duże oczekiwania po licznych przychylnych recenzjach. Jak dla mnie zabrakło klimatu, swego rodzaju melancholii której oczekiwałem. Niestety jako mieszkaniec i miłośnik dawnej Galicji, więcej tęsknoty za upadkiem cesarstwa Habsburgów i ówczesnymi czasami mogę znaleźć w książkach Roberta Makłowicza, ale jeżeli ktoś oczekuje przyzwoitej prozy nie powinien być zawiedziony.

Karol | 2016-06-03
Przeczytana: 30 maja 2016

Mówiono, że nad krajami władanymi przez Habsburgów Słońce nigdy nie zachodzi, choć dzięki tej książce możemy przekonać się jak monarchia wyglądała od środka, razem ze wszystkimi tendencjami odśrodkowi, które rozrywały ją od środka.
Serdecznie polecam wszystkim miłośnikom historii.

koemata | 2014-11-04
Na półkach: Przeczytane, Audio, Az w 2014
Przeczytana: 03 listopada 2014

podporucznik Karol Franciszek von Trotta wnuk bohatera pod Solferino, major Zoglauer, honor oficera i głupota oficera zniszczyła cesarstwo Franza , którego sztandarem była wojna,----początek książki to szczegółowy opis relacji między synami i ojcami w rodzinie Trotta

papkin | 2018-11-18
Przeczytana: listopad 2018