Pieczęć robaka

Okładka książki Pieczęć robaka Adrian Tchaikovsky
Okładka książki Pieczęć robaka
Adrian Tchaikovsky Wydawnictwo: Rebis Cykl: Cienie pojętnych (tom 10) fantasy, science fiction
Cienie pojętnych (tom 10)
The Seal of the Worm
Rebis
2015-04-28
2015-04-28
2014-07-03
Jarosław Rybski
fantastyka rebis cienie pojętnych

Cudne zamknięcie długiego cyklu. Niektóre rozwiązania mnie zaskoczyły. Pożegnanie z przyjaciómi. Szkoda że nie ma już nic dalej.

Dotarłam do końca przygody.
Zżyłam się z bohaterami, pokochałam świat zamieszkany przez rasy ludzi podobnych do owadów. Jest to świat rozdzierany przez bezsensowną wojnę, kiedy prawdziwy wróg czai się pod nogami. Opisy bitew są krwawe, dosadne, czasem nużące i to jedyny minus tego cyklu. Ideą przewodnią jest walka o wolność i godność, chęć zjednoczenia i potrzeba współpracy pomiędzy narodami. Zakończenie jest brudne, trochę smutne ale też satysfakcjonujące. Szkoda tyko, że książka jest wydana na bardzo cienkim, białym papierze, z małą czcionką. Trochę męczą się oczy ale jako środek samoobrony sprawdzi się doskonale, każdy tom to ciężka cegła.

Dotarłam do końca przygody.

Ostatnia część serii o Pojętnych. Z jednej strony szkoda, gdyż świat stworzony przez autora jest niezwykle ciekawy i tak pojemny, że na pewno dałoby się napisać jeszcze kilka części, ale klasę autora poznaje się ponoć po tym, że potrafi zachować umiar ;) Serdecznie polecam całą serię!

Choć cały cykl był w miarę interesujący to jednak dziesięć tomów może czytelnika trochę znudzić. Jednakże duży plus dla Tchaikovskiego za rewelacyjne zakończenie tej książki jak i całego cyklu. Zamknął wszystko logicznie i na szczęście nie zabił wszystkich.

Ostatnie tomy i ich zakończenia zawsze są gorzko-słodkie. Słodkie, ponieważ nareszcie możemy dowiedzieć się, jak kończy się historia, której biegiem od pewnego - dłuższego lub krótszego - czasu podążamy. Gorycz jednak nieuchronnie się przebije, w mniejszej lub większej dawce - po prostu dlatego, że musimy rozstać się z bohaterami, z którymi do tej pory się zżyliśmy, opuścić świat przedstawiony, w którym już zdążyliśmy się zadomowić.

"Pieczęć robaka" dobrze ilustruję tę tezę. Jest godnym ostatnim tomem, rozwiązującym wątki z poprzednich i rozstrzygającym dalsze losy postaci. Być może niektóre linie fabularne mogłyby zostać bardziej... dopieszczone, ale biorąc pod uwagę ich wielość, tom zapewne rozrósłby się wówczas do rozmiaru dwóch ;)

Gorycz mogą też wywołać śmierci pewnych postaci. O tak, finał jest na miarę serii, więc sporo bohaterów ginie - zresztą, w poprzednich tomach też się to nieraz zdarzało, więc wytrwali czytelnicy nie powinni się zdziwić. Nie martwcie się, nie jest to "Gra o tron", a jedynie zachowanie realizmu.

Co mnie troszkę ubodło, to okładka - ponieważ tak bardzo różni się od stylu poprzednich, do którego zdążyłam się już przyzwyczaić. Oczywiście, to nic ważnego w porównaniu do fabuły, ot, szczegół.

Podsumowując całą serię - rewelacja. Niekonwencjonalne fantasy przemycające nieco historii wojen światowych, z dopracowanymi światem przedstawionym, postaciami i fabułą. Z tego, co pamiętam, początek był dość trudny, potrzeba było czasu, by się wdrożyć - ale potem już z górki i to w jakim stylu! Warto! :D

Ostatni tom, niestety. Zakończenie zaskakujące i raczej mało możliwe do kontynuowania serii. Gdzieś w głębi serca liczę na jakąś kontynuację. Będzie mi szkoda tych dni, tygodni, miesięcy w oczekiwaniu na kolejny tom.

Wyobraźnia autora nie zna granic, uwielbiałem w tej serii kolejne rasy w kolejnych tomach oraz wytrwałość pisarza i terminowość.

Teraz może kolejna seria? Jeśli będzie tak dobra jak ta to można w ciemno kupić. Już ma plan na najbliższy urlop wszystkie części zabieram ze sobą i zaczynam czytać od początku.

Teraz może kolejna seria?...

Upragniony koniec cyklu, od dawna zapowiadany, wyczekany. Coś co zgodnie z wcześniejszymi słowami autora - zamknie klamrą Cienie Pojętnych. Właściwie nie znajdziemy tu już nowych bohaterów, a część nam znanych odejdzie na zawsze. W końcu na każdej wojnie giną ludzie, a nie nam wybierać po kogo sięgnie dłoń kostuchy.

Mógłbym powiedzieć, że nieco czuję się rozczarowany. Być może dlatego, że nieco inaczej wyobrażałem sobie armie potężnego Robaka. Inaczej też przepowiadałem sobie przyszłość poszczególnych postaci. Mógłbym powiedzieć, ale nie powiem. Cienie Pojętnych czyta się poniekąd jak kroniki, jak historię, zwykłą i codzienną, z którą może można się nie zgadzać, ale trzeba ją akceptować - gdyż najzwyczajniej już jest.

Odnoszę również niewielkie wrażenie, że i sam autor jest nieco zmęczony historią, że szuka dla swych postaci właściwych ścieżek lub ich zakończenia, że szuka właściwego zakończenia.

Na pewno należy podkreślić, zresztą po raz kolejny, że świat stworzony przez autora jest niebanalny, ludzie różnych ras, wywodzący swój rodowód i umiejętności od owadów. Przeciekawy pomysł, który mógłby być wykorzystany w tak wielu dziełach, książkach, grach komputerowych, planszowych. Świat, w którym po dziesięciu tomach, nadal jest tyle do odkrycia...

Mógłbym powiedzieć, że nieco czuję się rozczarowany. Być...

• Cykle

Dodaj cytat z książki Pieczęć robaka