Melanżcholie

Wydawnictwo: Novatorja
poezja
angel

Zmelanżowane nastroje liryczne. Tak raz w prawo, a raz w lewo. Co być nie może, a stało się morze. Lub w zasadzie wcale się nie stało w przestrzeniach. *** „Melanżcholie” posiadają wiele twarzy. Sentencje, miniatury, prozę poetycką, fotografie wyjęte z Chaosu, myśli zapisane kredą. Credo. „Melanżcholie” to podróż po ziemi, po niebie, po sercu i po cienkiej nitce rozwieszonej nad miastem...

***
„Melanżcholie” posiadają wiele twarzy. Sentencje, miniatury, prozę poetycką, fotografie wyjęte z Chaosu, myśli zapisane kredą. Credo. „Melanżcholie” to podróż po ziemi, po niebie, po sercu i po cienkiej nitce rozwieszonej nad miastem duszy.

***
"Na początku był chaos i prywatne trzęsienia ziemi. Kace, emocje i (nad)wrażliwość. Ból głowy, który rozpoczął się w świeżo malowanym sercu. Masochizm wspomnień o czasie gorączki i chłodzie czasu. Kosmos pocałunków i próżnia ciała. Rachunek milczenia i charakter odchodzenia. Ubywanie piwa i wódki, pustka po zapachu. Bo prawdziwe są tylko mandarynki na niebie. Szum słońca i zdmuchnięte chmury. Różowe słonie!
Minimalistyczna, aforystyczna, lingwistyczna. Psychologiczna. Po prostu Kaja!"
- Marek Czuku, poeta, krytyk literacki, publicysta

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

„Melanżcholie” podzielone są na dwie części, na melanż i cholie. Obie są zbiorami krótkich form, w których wszystkie utwory krążą wokół tematu miłości, przede wszystkim zaś tęsknoty za nią. Najczęściej przy lekturze „Melanżcholi” odnoszę wrażenie, że jest to taka tęsknota, którą chce się czuć mimo bólu, taki nieoczywisty wyraz miłości i rozterek z nią związanych. Niektóre z zawartych tu zdań aż chciałoby się czasem wymówić do kochanej osoby.
Co ważne jest w tej poezji, to że nie jest ona nastawiona tylko na jedną grupę czytelników. „Melanżcholie” to nie jest książka zrozumiała tylko dla tych, którzy spędzają z poezją wiele czasu, bo Kaja Kowalewska nie stara się na siłę utrudnić odbioru swoich tekstów. Piękne uczucia przybrane w piękne słowa.

memexoxo | 2015-08-18

To biografia każdego wrażliwca cierpiącego na życie

angel | 2015-10-07

Zbiór miniatur, krótkich form poetyckich, które chwytają za serce. Każdego dnia sięgam do tej książki i każdego trafiam na tekst, który oddaje w 100 % moją duszę.
Kunsztowne i zachwycające.
Do tego genialne ilustracje- fotografie kredy!

Flor | 2015-06-12

Kaja Kowalewska to mistrzyni krótkiej formy. "Melanżcholie" powalają...
A ilustracje z kredami są niesamowite. Jest to książka na każdą porę roku, dnia i nocy. Gorąco polecam.

poevariat | 2019-01-22
Dorota | 2018-08-09