Człowiek średniowiecza

Okładka książki Człowiek średniowiecza
Jacques Le Goff Wydawnictwo: Świat Książki Seria: W kręgu codzienności historia
471 str. 7 godz. 51 min.
Kategoria:
historia
Seria:
W kręgu codzienności
Tytuł oryginału:
L`uomo medievale
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2000-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1996-01-01
Liczba stron:
471
Czas czytania
7 godz. 51 min.
Język:
polski
ISBN:
8372277761
Tłumacz:
Maria Radożycka-Paoletti
Tagi:
średniowiecze kultura człowiek mediewistyka społeczeństwo
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
76 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
24
11

Na półkach:

Książki takie jak ta pokazują, że widzenie w człowieku średniowiecznym wyłącznie zabobonnego półgłówka jest bardzo krzywdzące, bo w niektórych przypadkach jego umiejętność wyciągania adekwatnych wniosków z obserwacji otoczenia mogłaby być dla dzisiejszych ludzi szczytnym wzorem. Ówczesna trzeźwa ocena bankowości kredytowej jest dobrym przykładem:

"Ciężar przekleństwa wiszącego nad duszą lichwiarza jest tak wielki, że na pogrzebie jednego z nich sąsiedzi nie byli w stanie unieść jego ciała. Księża odmawiali grzebania tych wyzyskiwaczy w poświęconej ziemi, a gdy wywożono zwłoki lichwiarza na ośle, wyrzucano je poza miasto na śmietnisko pod szubienicą."

"Lichwiarz budzi odrazę w oczach Boga i ludzi, przede wszystkim dlatego że nie istnieje żaden inny grzech, który byłby popełniany równie często. Cudzołożnicy, rozpustnicy, zabójcy, krzywoprzysięzcy, bluźniercy w pewnej chwili zaprzestają popełniania grzechów, podczas gdy zyski lichwiarza nieprzerwanie rosną."

"Nienawiść do lichwiarzy była nieprzejednana. Pewien kronikarz z pierwszej połowy XIII wieku, Mateusz z Paryża, pisał o Lombardczykach (tak nazywano w krajach na północ od Alp bankierów i lichwiarzy włoskich): 'Lombardczycy, wielcy spryciarze (…) są zdrajcami i oszustami (…). Pożerają nie tylko ludzi i zwierzęta domowe, lecz także młyny, zamki, posiadłości ziemskie, łąki, zarośla i lasy (...)W jednej dłoni trzymają kartkę papieru, a w drugiej pióro, i za ich pomocą wyzyskują miejscową ludność i napełniają swoje torby ich srebrem (…).'"

"Sąd nad duszą lichwiarza odbywa się w chwili śmierci (…) straszliwe demony ściągają jego duszę bezpośrednio do piekła (…). Lichwiarz jest najwierniejszym sługą diabła, który niezwłocznie staje przy jego duszy, nie dając nieszczęsnemu żadnej szansy na odkupienie popełnionych win czy uzyskanie zgładzenia grzechów przez modlitwę."

"Przypomnijmy sceny piekielnych tortur, jakie cierpią lichwiarze w dantejskim Piekle. Nic nie może uratować żyjącego z procentów 'finansisty', jak tylko całkowite rozdanie bogactw tym, których za życia wykorzystywał. Żadne częściowe wynagrodzenie win nie może go uratować."

Książki takie jak ta pokazują, że widzenie w człowieku średniowiecznym wyłącznie zabobonnego półgłówka jest bardzo krzywdzące, bo w niektórych przypadkach jego umiejętność wyciągania adekwatnych wniosków z obserwacji otoczenia mogłaby być dla dzisiejszych ludzi szczytnym wzorem. Ówczesna trzeźwa ocena bankowości kredytowej jest dobrym przykładem:

"Ciężar przekleństwa...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    221
  • Przeczytane
    105
  • Posiadam
    21
  • Średniowiecze
    20
  • Historia
    17
  • Chcę w prezencie
    4
  • historia
    4
  • 2013
    3
  • Studia
    2
  • Teraz czytam
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Człowiek średniowiecza


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne