The Gunslinger

Cykl: Mroczna Wieża (tom 1)
Wydawnictwo: Hodder
1 614
1 213
angielski
Vesna

In his first step towards the powerful and mysterious Dark Tower, Roland encounters an alluring woman named Alice, begins a friendship with Jake, a kid from New York, and faces an agonising choice between damnation and salvation as he pursues the Man in Black.

Both grippingly realistic and eerily dreamlike, The Gunslinger leaves readers eagerly awaiting the next chapter.

źródło opisu: Hodder, 2012

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

"Człowiek w czerni uciekał przez pustynię, a rewolwerowiec podążał w ślad za nim".

Tak rozpoczyna się opowieść o Mrocznej Wieży, cykl przez wielu nazywany opus magnum Stephena Kinga. Banał, nie? :)

Ileż razy słyszałam "O! Kinga czytasz? A Mroczną Wieżę już znasz? Bo wiesz, to jest COŚ, no mega hiper super, że ja nie mogę, kapcie spadają!"

A skoro już ktoś rąbnie z grubej rury o dziele życia, to nastawiasz się na oszołomienie, zbieranie żuchwy z podłogi itp. Zabierasz się za czytanie, z namaszczeniem przewracasz kartkę za kartką i... no i właśnie co?

Nie jestem czytelnikiem, który zachwycił się MW od początku. "Roland" to wielka kupka niewiadomych. Żeby nie powiedzieć, że kupa. Tu bezkresna pustynia, tam zwiewa jakiś dziad ubrany na czarno, za nim gna rewolwerowiec, co nawet nie wiesz skąd ma taką ksywkę, chociaż uwiązane do paska rewolwery są jakąś poszlaką. Z czasem oczywiście zaczyna się wszystko trochę układać, bardziej układać i nagle - koniec książki, Stephen machnął...

nadzieja1925 | 2016-12-16
Przeczytana: 15 grudnia 2016

Historia rewolwerowca Rolanda, który podąża za człowiekiem w czerni.

Po krainie nie przypominającej naszej, ostatni rewolwerowiec przemierza pustynie, spotykając na swej drodze różne postacie. Jego celem jest człowiek w czerni, który może mu dać dostęp do Mrocznej Wieży.

Napisana w osobliwym stylu Stephana Kinga, bez niego powieść byłaby nudna i mdła, ale z nim zyskuje ciekawość i zainteresowanie czytelnika. Krótka książeczka, która można by powiedzieć jest tylko wstępem (przynajmniej tak mi się wydaje) do dalszej podróży.

Arek | 2018-09-01
Przeczytana: 31 sierpnia 2018

Tytułową postacią jest rewolwerowiec, postać której celem jest dotarcie do "Mrocznej Wieży".
Roland jest samotny, zamknięty w sobie i pełen determinacji, nawet na czworakach, doczołga się do Wieży.
By tam dotrzeć musi dogonić "Człowieka w Czerni".
Po drodze, jak to na rewolwerowca przystało często zabija.
Ma sumienie, które daje o sobie znać.

Autor barwnymi słowami kreśli niesamowite, irrealne sceny.
Czuć w nich, upał, suchość i rozległość opisywanej pustyni.
Tempo akcji można określić na żwawe, z tendencją do spowalniania.
Opisy mimo że zwięzłe są dość szczegółowe.

Stephen King posiada niesamowity dar przykuwania uwagi.
Jednym z wielu dowodów na to jest "Roland".
Powieść jak na Kinga jest krótka, bo około trzystu-stronicowa.
Świat przedstawiony w "Mrocznej Wieży", to pustkowia, w których są ślady upadłej cywilizacji.
Cywilizacji która, poprzez wojny, doprowadziła do własnego upadku.

Szczerze polecam, ja się nie zawiodłem.

Cel...
Nasz drogowskaz. Gdy go mamy jest naszym kompasem, który prowadzi nas przez życie. Wyznacza kierunek, pokazuje palcem, gdzie pójść, co zrobić, na jaki krok się zdecydować
Życie bez niego zabiera sens w codzienności. Nie mamy po co i dla kogo żyć. Rozprzestrzenia się w nas poczucie beznadziei, smutku, melancholii. Gdy nie mamy celu, tracimy radość życia.
Cel, marzenie, dążenie do czegoś jest naszym skarbem. Jednak, gdy w tym wszystkim przekroczymy pewną granicę, stanie się dla nas przekleństwem. Czymś, co nas zniszczy, wywróci nasze dobro i moralność do góry nogami. Zrobi z tego choas, pozostawiając wewnętrz nas ruinę.
Nie można bezwzględnie dążyć do swojego celu. We wszystkim trzeba mieć umiar.

Roland, główny bohater tej słynnej i potężnej sagi Kinga jest przykładem kogoś, kto zatracił się trochę, w tej drodze do swojego celu. Skupił się na nim tak bardzo, że przysłonił mu inne, równie ważne wartości.
Nie wiem, co z nim się stanie w kolejnych częściach Mrocznej Wieży, ale...

ZaaQazany | 2017-08-23
Na półkach: Przeczytane, ZaaQ'17
Przeczytana: 23 sierpnia 2017

"Czy mężczyźni w ogóle dojrzewają, czy tylko stają się pełnoletni?" - to będzie mój ulubiony cytat z książki, trafiający w moje podejście do dorosłości mężczyzny, w tym własnej. A teraz na poważnie.

Każdy cykl ma swój początek i koniec. "Roland" to początek dzieła całego życia Stephena Kinga - heksalogii "Mroczna wieża" (opus magnum, jak uważa sam Autor, mówiąc o cyklu). W pierwszej części poznajemy Rolanda i jego świat.

"Roland" to książka na pograniczu gatunków fantasy, westernu i postapokaliptyki. Wydawać się może, że jest to niecodzienne połączenie dla "Mistrza Horrorów". Spotykamy jednak cechy charakterystyczne dla pióra Kinga - świat Mrocznej Wieży jest zwierzęco okrutny, nietolerancyjny i tajemniczy. Szanowana jest tylko siła, szanują, ale jeszcze bardziej się jej boją. Główny bohater, rewolwerowiec-zabójca, wpasowuje sie idealnie w ten świat. Nie należy oczekiwać od niego honoru i współczucia, honorowi tu długo nie żyją, a współczucie wróci krzywdą.
Roland w pogoni za...

Człowiek w czerni uciekał przez pustynię, a rewolwerowiec podążał w ślad za nim. Takimi słowami King zaprasza nas do przeczytania tej niesamowitej historii. Zaczyna się mrocznie i tajemniczo. Mało wiemy. Lecz znamy Cel. Wieża. Mroczna Wieża. Wiemy, że czeka nas wspaniała, lecz niebezpieczna podróż. Czy dowiemy się kim jest Roland i jak chce dokonać swojego postanowienia? Musicie sami sprawdzić. Polecam !

Książkowa-Fantazja | 2013-01-09
Przeczytana: 05 stycznia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

O cyklu Mrocznej Wieży mówi się dość dużo, dlatego postanowiłam wyrobić sobie własne zdanie.
Pierwszy tom "Roland" wprowadza nas w świat tytułowego bohatera, ostatniego rewolwerowca świata, który ściga człowieka w czerni Waltera. Walter z kolei podaje się za przyjaciela ojca Rolanda, a tak naprawdę działa w zmowie z Martenem, który jest potężnym czarownikiem.Następnie dowiadujemy się, że Rolanda wystawioną na ciężko próbę, który odkrywa, że jego matka została kochanką Martena. Nasz bohater poradził sobie dobrze z zaistniała sytuacją, bo ma tylko jeden cel - dotrzeć za wszelka cenę do Mrocznej Wieży. Jest to jego pewnego rodzaju obsesja.
Przy pewnym zajeździe nasz bohater poznaje chłopca - Jake'a, który został wepchnięty pod samochód przez Jacka Morta, który był kierowany siłami Waltera. I tak chłopiec ma swoje drugie życie w innym czasie u boku Rolanda, jednak nie trwa to długo, bo chłopiec umiera ponownie. Rewolwerowiec w końcu dopada człowieka w czerni, a ten przepowiada mu...

Tomek | 2018-09-16

Wiele lat musiało upłynąć nim zabrałem się za część pierwszą cyklu Mroczna Wieża.Główną przyczyną było to że najzwyczajniej się bałem rozczarowania.Fantasy to nie moja bajka,nie znam się na tym,obawiałem się co King może stworzyć w tym gatunku.
Ale przeczytałem i muszę stwierdzić że moje obawy były bezpodstawne:)
Świat(y)stworzone przez autora zawładnęły mną bez reszty,zatraciłem się w nich,trudno było przestać-bardzo chciałem poznać ciąg dalszy losów Rewolwerowca i jego młodego towarzysza.Oczywiście absolutnie nie oglądałem wcześniej (niezbyt udanej podobno)ekranizacji by nie kierować moich odczuć w złym kierunku.
Nie wiem też jakie będą dalsze losy Rewolwerowca ale książka bardzo mnie zaciekawiła i nie mogę się doczekać dalszego ciągu.
Trochę zazdroszczę tym którzy przeczytali cały cykl ale spokojnie...i ja w niedługim czasie wszystkiego się dowiem:)).

Visenna | 2013-12-27
Przeczytana: 26 grudnia 2013

Pierwsza część słynnej serii Kinga o rewolwerowcu Rolandzie z Gilead poszukującym tajemniczej Wieży.

Początkowe rozdziały książki bardzo mi się spodobały: tajemniczy rewolwerowiec z uporem walczy z pustynią i własnymi słabościami, by dorwać Człowieka w Czerni. Można było puścić wodze fantazji i dumać, jakich to okropieństw się dopuścił ów ciemny typ, że rewolwerowiec ściga go z tak olbrzymią determinacją...

Stopniowo dowiadujemy się coraz więcej o naszych bohaterach i nic już nie wydaje się takim, jakim się wydawało;-)

Wiadomo, że ta książka to dopiero otwarcie - im bliżej końca, tym nachalniej się nam o tym przypomina, jednak dla mnie w pewnym momencie stała się ona zwyczajnie nieciekawa. Praktycznie zmusiłam się, by przeczytać "Rolanda" do końca - z szacunku dla autora. Losy rewolwerowca i jego walka przestały mnie obchodzić gdzieś w okolicach, gdy spotkał się z wyrocznią, potem jakby książka traci całą parę i nie zajmuje, mnie tylko irytowała. Dało się też zauważyć, że to...

VenusInFur | 2014-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2014

"Powołanie Kinga"

„Człowiek w czerni uciekał przez pustynię, a rewolwerowiec podążał w ślad za nim”. Zdanie otwierające ‘magnum opus’ Stephena Kinga jest najlepszym, fabularnym podsumowaniem pierwszego tomu „Mrocznej Wieży”. Jako wieloletnia fanka prozy Kinga z pewną dozą niepewności sięgnęłam po „Rolanda”. Dlaczego? Bo sposób budowania narracji i jej stylistyka są tu zupełnie inne niż te, które znamy z prozy głównego nurtu. King znany jest z tego, że tworząc swoje powieści czyni to z rozmachem, jego fraza jest rozbuchana, obrazowanie monumentalne, zachwyca drobiazgowość w odmalowywaniu rzeczywistości i psychiki bohaterów. W fantastycznym preludium do sagi o rewolwerowcu Rolandzie i jego odysei, Stephen King jako pisarz pokazał zupełnie inne oblicze. Popisał się jako twórca z genialnością władający minimalizmem w prowadzeniu akcji i konstruowaniu tekstu, jednocześnie racząc Czytelnika ogromną dozą informacji, fantazyjnych doznań i obrazów nowego, mitologicznego świata. Mam...