The Martian

Okładka książki The Martian Andy Weir
Okładka książki The Martian
Andy Weir Wydawnictwo: Broadway Books, Penguin Random House Ekranizacje: Marsjanin (2015) fantasy, science fiction
The Martian
Broadway Books, Penguin Random House
2014-01-01
2014-01-01
Ekranizacje:
Marsjanin (2015)
science fiction Mars
Inne

Okładka książki Forward. Stories of Tomorrow Blake Crouch, Nora K. Jemisin, Veronica Roth, Amor Towles, Paul Tremblay, Andy Weir
Forward. Stori... Blake Crouch, Nora ...
Okładka książki Cheshire Crossing Sarah Andersen, Andy Weir
Cheshire Crossing Sarah Andersen, And...

Dostałam w prezencie i długo się do niej zabierałam bo to totalnie nie moje klimaty, ale muszę przyznać że się nie nudziłam.

Symulator przetrwania człowieka na obcej planecie. Tak nazwałbym „Marsjanina”.

Zacznę od tego że nie lubię sci-fi, a do tej książki przyciągnął mnie bardziej klimat survivalu. I w ogóle się nie zawiodłem, Mark Watney przez całą książkę pokazuje nam jak przetrwać samotnie na planecie Mars i myślę że każdy z nas po przeczytaniu tej książki dałby radę :D Oczywiście żartuję, natomiast wszelkie procesy i reakcje które wytwarza Mark by przetrwać opisane są genialnie i naprawdę można wczuć się w jego beznadziejną sytuację.

Mnie osobiście te wszystkie opisy reakcji chemicznych/fizycznych trochę nudziły, ale tylko z tego powodu że nie interesuję się takimi rzeczami. Wierzę, że dla osoby której takie tematy nie są obce, ta książka miała by ocenę wyższą o jeszcze jedno oczko.

Sam klimat jest genialny, tak samo jak to, że akcja toczy się w trzech miejscach: na Marsie, na Hermesie (statek, którym właśnie Watney z załogą dotarł na Marsa) i oczywiście w samym NASA. Akcja bardzo zgrabnie przeskakuje między tymi miejscami i to momentalnie nadaje tempa.

Jestem pod wrażeniem że ta lektura tak mi się podobała. Polecam przeczytać każdemu, nie tylko fanom sci-fi!

PS: po tej książce znienawidzicie ziemniaki, tak samo jak Mark 😀

Symulator przetrwania człowieka na obcej planecie. Tak nazwałbym „Marsjanina”.

🔎 "Mam prze­sra­ne i umrę!

OK, uspo­kój­cie się. Na pewno coś wy­my­ślę". 🔍

Andy Weir zabiera Czytelnika - a raczej Marka Watneya - na lodowatą pustynię pokrytą czerwonym piachem... czytaj: Marsa 🪐

Główny bohater walczy z samotnością, czasem i środowiskiem o przetrwanie, ponieważ został sam na Czerwonej Planecie. Techniczną wiedzę łączy z pomysłowością i nieszablonowymi rozwiązaniami, a w tym wszystkim nie traci dystansu oraz specyficznego humorku 😎

Książka przeplata ze sobą dwie perspektywy: dziennik Marka i działania personelu NASA. Mark dużo planuje oraz prowadzi dokładne wyliczenia, gdyż problem goni problem. A ekipa na Ziemi (i nie tylko 🤭) organizuje ryzykowną akcję ratunkową, w tym prowadzi polityczne potyczki.

"Marsjanin" zapewnia unikalną i intrygującą podróż, jednak kilka razy wynudziły mnie skrupulatne naukowe opisy. Dobra książka, szczerze kibicowałam głównemu bohaterowi i z chęcią śledziłam kolejne zaskakujące losy... ale miłości nie ma 🙈

Czy misja Ares 3 ostatecznie skończy się pomyślnie? Przeczytaj i się przekonaj 🤞

🔎 "Mam prze­sra­ne i umrę!

OK, uspo­kój­cie się. Na pewno coś wy­my­ślę". 🔍

Czytam to drugi raz po 9 latach.
Szukasz inteligentnej rozrywki, lubisz bohaterów , którzy samodzielnie muszą pokonywać trudności? To tytuł dla Ciebie.
Koniecznie do przeczytania w oryginale.
Myślę, że nawet najlepszy tłumacz „will lose it translation”:)

Czytam to drugi raz po 9 latach.
Koniecznie do przeczytania w oryginale.
Myślę, że nawet najlepszy tłumacz „will lose it translation”:)

Wow! Cóż to była za przygoda!
Tyle pochlebnym opinii słyszałem na temat tej książki, że postanowiłem po nią sięgnąć i nie zawiodłem się!
Wciąga od pierwszych stron, akcja nie daje odpocząć, kocham nerdowski humor - wspaniała podróż!

Wow! Cóż to była za przygoda!

Nietypowo dużo technicznych opisów. Choć końcówka znana, trzyma w napięciu przez cały czas. Bdb.

CUDOWNA, CUDOWNA, CUDOWNA KSIĄŻKA

Postać Marka, to jedna z najlepiej wykreowanych postaci literackich jakie poznałem. Po przeczytaniu tej książki stanie się on twoim przyjacielem. Osobiście mam takie odczucia. Gdyż nie był on sam na stacji na Marsie, nie jeździł sam w łaziku, nie chodził sam po torfie na którym uprawiał ziemniaki. Wszędzie tam byłem z nim. Niesamowita przygoda.
Film to mały pikuś w porównaniu do książki.

CUDOWNA, CUDOWNA, CUDOWNA KSIĄŻKA

Książka Andy'ego Weira to prawdziwa perła dla miłośników sci-fi i fascynatów podboju kosmosu. Na początku muszę przyznać, że trochę mnie zaskoczyła ilość technicznych opisów. Było to dla mnie wyzwanie, ale z upływem czasu stało się niezwykle fascynujące i wprowadziło mnie w niezwykły świat nauki i technologii. Wraz z bohaterem, Markiem Watney'em, przenosimy się na Czerwoną Planetę, gdzie każdy moment jest walką o przetrwanie. Ale im dalej zagłębiałem się w historię, tym bardziej zafascynowany byłem narracją i determinacją głównego bohatera.
Fabuła rozwija się dynamicznie, a postać Watney'a staje się prawdziwym bohaterem, zdolnym do przetrwania w najtrudniejszych warunkach. Humor, jaki towarzyszy mu w trudnych chwilach, nadaje książce lekkości pomimo powagi sytuacji. Zaskoczeniem było dla mnie to, jak szybko pochłonąłem treść w miarę, jak fabuła się rozwijała. Akcja nabiera tempa, a pragnienie zrozumienia, czy Watney zdoła przeżyć, sprawia, że trudności techniczne stają się jedynie elementem tej fascynującej opowieści. "Marsjanin" to lektura, która może przysporzyć pewnych trudności na początku, ale nagrodzi wytrwałych czytelników niesamowitą historią, pełną intrygi i przygody. Polecam każdemu, kto szuka unikalnej podróży kosmicznej i niezwykłego przywiązania do bohatera. Na koniec dodam, że książka była lekko gorsza od "Projekt Hail Mary"

Ciężko mi wyjaśnić fenomen tej powieści, ale niesamowicie mnie wciągnęła i poruszyła. Głównego bohatera nie da się nie polubić, mam wrażenie, że jego humor i optymizm aż zaraża czytelnika.

Ostatnia książka w 2023 roku.

Ostatnia książka w 2023 roku.

• 2015