Francuska opowieść

Wydawnictwo: Filia
Francja, winnica, przyjaźń
Natalia-Lena

Południowa Francja. Kraina słońca, wina, miłości i marzeń. Czwórka znajomych wyrusza na wakacyjną wyprawę, żeby połączyć zawodowe cele z prywatnymi marzeniami. W pięknej starej winnicy, w cieniu wiekowego zamku ich losy gwałtownie się splotą. Beata właśnie się zaręczyła, ale wątpliwości jej nie opuszczają. Decyzja jest pilna, a tymczasem pytania się mnożą. Aleks, mężczyzna z przeszłością...

Beata właśnie się zaręczyła, ale wątpliwości jej nie opuszczają. Decyzja jest pilna, a tymczasem pytania się mnożą. Aleks, mężczyzna z przeszłością uporczywie patrzy przed siebie i próbuje zbudować nowe życie. Ale stare winy nie pozwalają o sobie zapomnieć. List z Polski znów zburzy jego kruchy spokój. Oliwia, energiczna kobieta sukcesu, zawsze dostaje to, czego chce. Z wyjątkiem jednego. Czy odważy się podjąć niezwykłą decyzję? Hrabia, właściciel zamku i winnicy. Wydaje się, że ma wszystko. Jaką tajemnicę skrywa? Dlaczego zamyka się w pustym zamczysku i chroni go jak warowni?
Czasem trzeba się odważyć i po prostu zrobić, to co jest właściwe. Można wtedy wygrać życie.

źródło opisu: http://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/89

źródło okładki: http://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/89

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5550

Wszystko w życiu ma swoją cenę

Najnowsza powieść Krystyny Mirek to kontynuacja wcześniejszego „Szczęście all inclusive”. We „Francuskiej opowieści” mamy okazję ponownie spotkać się z Beatą, Oliwą, Jakubem i Kacprem – i śledzić ich dalsze losy. Akcja książki również rozgrywa się w pięknym zakątku Europy. Tym razem jest to francuskie południe, gdzie królują słońce, wino i winnice. Celem podróży Beaty oraz jej nowego narzeczonego jest jedna z przepięknych winnic, gdzie Kuba ma podjąć pracę. Do tej pary wskutek dość niezwyczajnych negocjacji dołącza była szefowa Jakuba i jej nowy asystent, a były chłopak Beaty - Kacper. Na pierwszy rzut oka widać, że towarzystwo jest niczym wybuchowa mieszanka i sporo będzie się działo, będzie iskrzyło i fajerwerków nie zabraknie. Dodam, że fabułę urozmaici też historia właściciela winnicy – tajemniczego hrabiego oraz skomplikowana przeszłość jego zarządcy Aleksa pochodzącego z Polski.

Ta powieść to idealna lektura na lato nawet, gdy nie lubicie upałów i skwaru właściwego południu naszego kontynentu. Malownicza kraina tworzy świetne tło do fabuły opowiadającej losy kilku osób. Żadna z nich nie czuje się szczęśliwa i zadowolona z życia. Każdą trapią kłopoty, rozterki i dylematy. Każda musi podjąć ważne decyzje, ustalić plany na przyszłość, niekiedy nawet przewartościować swoje życie i zmienić wyznawaną filozofię. Beata musi odważyć się kochać, akceptować wady partnera, zaufać i uwierzyć w miłość, ale i zaakceptować fakt, że idealny związek nie istnieje. Aleks musi dojrzeć do roli ojca, do pełnienia obowiązków rodzica, a Oliwia musi zacząć żyć tak naprawdę. Praca nie może być przecież jedynym sensem egzystencji, a samotność choć wygodna, bywa nie do wytrzymania. Autorka bardzo ciekawie i w przemyślany sposów wykreowała każdą z tych postaci. Nadała jej ludzkie cechy, uczyniła nieidealną, by uwiarygodnić opisaną historię a zarazem zaintrygować i zaciekawić czytelnika. To ciepła i przyjemna, pełna humoru i zabawnych scen książka, ale i mądra, która niesie w sobie wiele cennych treści. Nie brak tajemnic, sekretów z przeszłości, ale i niespodzianek, które niesie los.

W tle opowieści jest winnica, rytm jej pracy, arkana wyrobu szlachetnego trunku, ale i przepiękne krajobrazy oraz poruszające zmysły i wyobraźnię czytelnika opisy. Czuć smak dojrzałych winogron, zapach ziół, śpiew ptaków i granie cykad. Nie sposób nie docenić też klimatu starego zamku, jego przeszłości i śladów jego byłych mieszkańców, którzy kiedyś tu rezydowali. Szeleściły długie suknie, urządzano z pewnością bale i inne huczne uroczystości rodzinne. Tętniło życie, a winorośl niezmiennie rodziła słodkie grona, z których produkowano wyborne trunki.

Gorąco polecam przeczytanie tej opowieści, zachęcam do towarzyszenia bohaterom w ich francuskich perypetiach. Niech w klimat wprowadzi prześliczna okładka. Poczujcie smak życia pod lazurowym niebem, usłyszcie szum winorośli, doznajcie magii bycia i pracy w wyjątkowo pięknym miejscu, gdzie jednak życie toczy się tak samo, jak gdzie indziej i czasem ma gorzki, a czasem słodki jak wino smak.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Gala | 2018-11-29
Przeczytana: 10 listopada 2018

Bardzo lubię styl pisania Pani Krysi i zawsze, gdy mam ochotę na relaks, oderwanie się od rzeczywistości, sięgam po jej książki. Pisze lekko, piękną polszczyzną niby banalnie, ale porusza bardzo ważne aspekty, ważne w życiu każdego człowieka. Posiada wielką umiejętność obserwowania realiów otaczającego nas świata, mądrość w przekazywaniu swych obserwacji, dojrzałość emocjonalną i stawianie drogowskazów ze wskazaniem na wartości rzeczy ważnych jak kochająca rodzina czy prawdziwa przyjaźń.

Prawda jest taka, że nie miałam pojęcia, że „ Francuska opowieść „ jest kontynuacją "Szczęścia all inclusive". Ale to, że o przeszłości bohaterów nie wiedziałam nic, nie przeszkadzało mi zupełnie w czytaniu powieści i bez problemu odnalazłam się w tej historii.

Większość akcji książki dzieje się na terenie francuskiej winnicy, ale równie dobrze mogłaby się dziać w jakimkolwiek polskim mieście, bowiem nie Francja jest tu najważniejsza a ludzie, ich losy, ich emocje i to, jakich dokonują...

Kasiek | 2015-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2015

"Francuska opowieść" jest kontynuacją "Szczęścia all inclusive". Akcja została przeniesiona z Grecji do Francji, jednak rzecz dotyczy poznanych wcześniej bohaterów. Książka jest napisana w tym samym lekkim klimacie, iście wakacyjnym. Jest wielowątkowa. Z jednej strony porusza ważne, życiowe kwestie, a z drugiej błahe problemy. Miejscami sytuacje są zbyt prozaiczne, a dialogi zbyt "przesłodzone". Od samego początku, pod każdym względem, książka jest zupełnie przewidywalna. Nie wymaga zbyt wielkiego skupienia. Można ją przeczytać dla relaksu, ale nie żebym ją szczególnie polecała.

Kachusek | 2017-09-12
Przeczytana: 12 września 2017

Drugą część "Szczęścia all inclusive" czyta się równie lekko, perypetie głównych bohaterów dość ciekawe, ale szału nie ma.. Tej Francji niewiele, ślub na zamku trochę wydumany, a już podtrzymywanie znajomości z wkurzającą i wyniosłą Oliwią - niepojęte. Przeczytać można, tak na raz i bez powrotu.

Autorka przenosi nas do Południowej Francji, gdzie kraina słońca....pięknych krajobrazów, wina, cudownych winnic, miłości, marzeń.
Czwórka znajomych Beata, Aleks,Kacper i Hrabia wyruszają na wakacyjną wyprawę.
W pięknej starej winnicy, w cieniu wiekowego, tajemniczego zamku ich losy się gwałtownie się splotą.
Beata właśnie się zaręczyła, ale są ku temu wątpliwości, które jej nie opuszczają.
Czy ślub to w ogóle dobry pomysł?
A Aleks to mężczyzna z przeszłością, uporczywie patrzy przed siebie, próbuje zbudować nowe, swoje życie.

Jednak list z Polski znów zburzy jego kruchy spokój...a Oliwia to jest kobietą sukcesu, energiczną, zawsze dostaje to czego chce i osiąga wyznaczone cele.
Hrabi wydaje się, że ma wszystko, właścicielowi zamku i winnicy...Ale jaką tajemnicę skrywa?
I dlaczego zamyka się w tym pustym zamczysku i strzeże go jak warowni?

Opowieść ciepła, urocza pełna pysznych smaków, doskonałego, francuskiego wina, winnic pięknych na wzgórzu rozciągających, to wspaniała lektura...

sigma122 | 2017-05-12
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 11 maja 2017

"Francuska opowieść" będąca kontynuacją książki "Szczęście all inclusive", opowiada o dalszych losach Bereniki, Jakuba i Oliwii, ale akcja zostaje przeniesiona do położonej w południowej Francji winnicy.
Czyta się ją szybko i przyjemnie, jest to takie miłe i lekkie czytadełko, idealne na leniwe wiosenne popołudnie lub wieczór. Aczkolwiek nie ma w niej nic coby mnie poruszyło czy skłoniło do refleksji, była to dla mnie po prostu miła, odprężająca lektura. Jednak polecam ją wszystkim szukającym lekkich i przyjemnych książek.

akacja76 | 2017-07-21
Przeczytana: 16 czerwca 2017

Tym razem autorka  zabiera nas, do Francji.
W jednej z winnic na południu Francji W tym urokliwym miejscu, czas winobrania okaże się nie tylko czasem ciężkiej pracy. Dla hrabiego, Beaty, Oliwi i Aleksa będzie to również czas zmierzenia się z konsekwencjami decyzji z przeszłości i podejmowania nowych .

beatka18 | 2015-11-27

uwielbiam ksiązki tej autorki :)
super sie czyta, miło i przyjemnie :)
a kontynuacja losów Oliwi Jakuba Bereniki i Kacpra jest rewelacyjna :)
momentami była az za słodka ale mimo to warto przeczytać tą książke :)

| 2015-06-21
Piotr | 2015-06-18
Przeczytana: 16 czerwca 2015

Veronique | 2015-08-11

Czytelnicy/Czytelniczki, jeśli przeczytaliście "Szczęście all inclusive" i ciekawi Was to, jak potoczyły się dalsze losy bohaterów powieści Krystyny Mirek, powinniście sięgnąć po kontynuację o tytule "Francuska opowieść".

Ze słonecznej Grecji przenieśmy się do południowej Francji, krainy słońca, wina oraz lawendy. Czwórka znajomych wyrusza na wakacje, by połączyć cele biznesowe z całkowicie osobistymi, takie przyjemne i pożyteczne w jednym. Ich losy splotą się w bajkowym zamku, zarządzanym przez tajemniczego Hrabiego i znajdującej się w okolicy winnicy, gdzie pewien Aleks, mężczyzna pogrążony w przeszłości, podejmie się pracy. Spotka go zawód i nie tylko. Czy miłość? Jest jeszcze niezdecydowana w swoich zamierzeniach Beata i młoda, ambitna Oliwia, na pierwszy rzut oka niesympatyczna. Dla obu kobiet pobyt w południowej Francji, regionie winnic i marzeń, będzie oznaczał co innego.

"Francuska opowieść" to przyjemna, relaksująca powieść utrzymana w śródziemnomorskim klimacie. Posiada...