Lot nad kukułczym gniazdem

Okładka książki Lot nad kukułczym gniazdem
Ken Kesey Wydawnictwo: Albatros Ekranizacje: Lot nad kukułczym gniazdem (1975) literatura piękna
368 str. 6 godz. 8 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
One Flew Over the Cuckoo's Nest
Wydawnictwo:
Albatros
Data wydania:
2015-02-27
Data 1. wyd. pol.:
2015-02-27
Liczba stron:
368
Czas czytania
6 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379855438
Tłumacz:
Tomasz Mirowicz
Ekranizacje:
Lot nad kukułczym gniazdem (1975)
Tagi:
bunt choroba psychiczna klasyka literatury literatura amerykańska przemoc samotność strach szpital psychiatryczny terapia zniewolenie

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,3 / 10
3898 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
534
246

Na półkach: ,

Zachęcony bardzo pozytywnymi ocenami książki i poleceniami innych czytelników, postanowiłem w końcu przeczytać „Lot nad kukułczym gniazdem” Kena Keseya. I jak się okazało, był to bardzo miło spędzony czas.

Ken Elton Kesey urodził się w 1935 roku w La Junta, Kolorado. Amerykański pisarz związany z beatnikami w latach 50. i hippisami w latach 60. Studiował teatroznawstwo, uprawiał zapasy, następnie zaś uczył się pisarstwa dzięki stypendium na kalifornijskim Uniwersytecie Stanforda. Jego debiut powieściowy z 1962 roku: „Lot nad kukułczym gniazdem” został entuzjastycznie przyjęty zarówno przez czytelników, jak i krytykę, podobnie zresztą jak kolejna powieść „Czasami wielka chętka”. Współzałożyciel komuny hippisowskiej o nazwie Merry Pranksters, do której należeli m.in. członkowie zespołu folk rockowego, Grateful Dead. Ken Kesey znany był ze swojego nonkonformistycznego stylu bycia oraz burzliwej biografii, w której nie zabrakło przygód z substancjami psychodelicznymi oraz konfliktów z prawem. Pod koniec lat 60. pisarz wraz z rodziną przeniósł się do Oregonu, aby od tej pory prowadzić spokojne życie farmera. Zmarł 10 listopada 2001 z powodu raka wątrobowokomórkowego.

Randle McMurphy, szuler, dziwkarz i zabijaka, udaje wariata, żeby wykpić się od odsiadywania wyroku. Pobyt w szpitalu psychiatrycznym wydaje mu się dobrym żartem. Do chwili, gdy dowiaduje się, że nie odzyska wolności, dopóki nie uznają go za wyleczonego. Decyzja należy do Wielkiej Oddziałowej, z pozoru uosobienia słodyczy i dobroci, w rzeczywistości sadystki znęcającej się nad pacjentami. McMurphy, który buntuje przeciwko niej chorych, nagle zdaje sobie sprawę, że jeśli się przed nią nie ukorzy, nie opuści szpitala. Czy da się pokonać bezdusznemu Kombinatowi?

„Lot nad kukułczym gniazdem” to historia przedstawiona z perspektywy jednego z pacjentów – udającego głuchoniemego, pół-Indianina Bromdena. Na samym początku, akcja powieści toczy się bardzo powoli. Poznajemy wtedy wszystkich chorych i personel szpitala. Od chwili, gdy pojawia się McMurphy, a już szczególnie od momentu zawarcia przez niego zakładu z innym pacjentem, książka aż do samego końca staje się bardzo dobrą lekturą. Zakończenie natomiast to najmocniejsza strona „Lotu nad kukułczym gniazdem”. Może i jest dość przewidywalne, ale napisane w taki sposób, że czytelnik może się wzruszyć albo rozzłościć.

Powieść jest oparta na rywalizacji dwóch osobowości. Pierwszą z nich jest Wielka Oddziałowa, czyli siostra Ratched. Ta z pozoru miła kobieta, w rzeczywistości jest terroryzującą współpracowników i znęcającą się nad chorymi sadystką. Momentami bardzo przypominała mi inna postać literacką – Anne z „Misery” Stephena Kinga. Siostra wobec pacjentów stosuje przestarzałe metody, takie jak leczenie elektrowstrząsami i lobotomię. Najważniejszy dla niej jest regulamin, który bez względu na wszystko musi być przestrzegany. Ten z pozoru zdawałoby się idealny świat burzy dopiero przybycie McMurphy’ego. Z jednej strony egoista, z drugiej prowokator do buntu i organizator zbiorowej wycieczki na ryby. Jego sposób bycia, arogancja i pewność siebie spowodowały, że praktycznie od razu bardzo go polubiłem i trzymałem jego stronę w konflikcie z Wielką Oddziałową.

Jedynym minusem książki jest nijakość drugoplanowych bohaterów. Oprócz może Bromdena, nie byłem w stanie zidentyfikować się z którymkolwiek z nich.

Na podstawie książki został nakręcony film w reżyserii Milosa Formana, w którym główne role zagrali Jack Nicholson i Louise Fletcher. Ekranizacja zdobyła oscarowego wielkiego szlema, czyli nagrody w pięciu najważniejszych kategoriach: najlepszy film, najlepszy aktor, najlepsza aktorka, najlepsza reżyseria i najlepszy scenariusz.

Podsumowując, „Lot nad kukułczym gniazdem” to bardzo dobry dramat psychologiczny. Powieść zdecydowanie bardziej podobała mi się niż film, może, dlatego, że sporo scen zostało w nim pozmienianych. Kesey doskonale nakreślił sylwetki głównych bohaterów, a ich rywalizacja sprawiła, że pochłaniałem kolejne strony z ogromną przyjemnością. Gorąco polecam tę książkę wszystkim sympatykom literatury współczesnej i teraz już osobiście mogę powiedzieć, że „Lot nad kukułczym gniazdem” to jedna z tych książek, które trzeba przeczytać.

Opinia pochodzi z mojego bloga: www.oczytany.eu

Zachęcony bardzo pozytywnymi ocenami książki i poleceniami innych czytelników, postanowiłem w końcu przeczytać „Lot nad kukułczym gniazdem” Kena Keseya. I jak się okazało, był to bardzo miło spędzony czas.

Ken Elton Kesey urodził się w 1935 roku w La Junta, Kolorado. Amerykański pisarz związany z beatnikami w latach 50. i hippisami w latach 60. Studiował teatroznawstwo,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    23 399
  • Chcę przeczytać
    15 848
  • Posiadam
    3 707
  • Ulubione
    1 823
  • Teraz czytam
    491
  • Chcę w prezencie
    309
  • Klasyka
    136
  • Literatura amerykańska
    132
  • 2018
    106
  • 2013
    96

Cytaty

Więcej
Ken Kesey Lot nad kukułczym gniazdem Zobacz więcej
Ken Kesey Lot nad kukułczym gniazdem Zobacz więcej
Ken Kesey Lot nad kukułczym gniazdem Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także