Göring i psychiatra. Tragiczny pojedynek umysłów

Tłumaczenie: Jarosław Skowroński
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Nazi and the Psychiatrist: Hermann Göring, Dr. Douglas M. Kelley, and a Fatal Meeting of Minds at the End of WWII
literatura faktu
Ag2S

Wraz z Hermannem Göringiem do amerykańskiego centrum śledczego Mondorf-les-Bains w Luksemburgu trafiło tuzin ozdobionych monogramami waliz, zawierających mundury, jedwabną bieliznę, ranne pantofle, termofor, cztery pary okularów oraz całe mnóstwo zegarków, spinek do krawatów i mankietów, cennych papierośnic, pierścieni z brylantami i rubinami i odznaczeń. To właśnie tam były marszałek Rzeszy po raz pierwszy zetknął się z Douglasem M. Kelleyem, wojskowym psychiatrą, który zamierzał wyjaśnić, jakie cechy osobowości nazistowskich przywódców uczyniły z nich zbrodniarzy. Po wielu rozmowach z Göringiem, Rudolfem Hessem, Hansem Frankiem i innymi nazistami, którzy mieli wkrótce zasiąść na ławie oskarżonych w Norymberdze, Kelly doszedł do wniosku, który zaszokował nawet jego samego. Naziści nie byli potworami. Za ich zbrodnie nie były również odpowiedzialne żadne specyficzne cechy, które można byłoby odnaleźć tylko u Niemców. Naziści byli podobni do nas i wyłącznie sprzyjające okoliczności, które pozwoliły im dojść do władzy, sprawiły, że mogli wcielać w życie najśmielsze i najbardziej potworne wytwory własnej wyobraźni.
15 października 1946 r. Hermann Göring popełnił samobójstwo, zażywając cyjanek potasu. W Nowy Rok 1958 r. doktor Doulgas M. Kelly uczynił dokładnie to samo.
W książce „Göring i psychiatra” Jack El-Hai mierzy się tajemnicą tej niezwykłej historii. Snując szczegółową relację, dotyczącą więzi, jaka zrodziła się między byłym marszałkiem Rzeszy i dr. Kelly, powraca do fundamentalnych pytań o winę i odpowiedzialność, zadawanych przez amerykańskiego psychiatrę.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Marcin | 2016-09-26
Na półkach: historia

Niezwykły to doprawdy zbieg okoliczności (a może fatum), gdy psychiatra zajmujący się diagnozowaniem osobowości niemieckich zbrodniarzy podczas procesu norymberskiego, po kilku zaledwie latach od jego zakończenia i śmierci swego głównego "podopiecznego" Hermanna Goeringa, podobnie jak i on opuszcza też świat jako samobójca. Przypominam że niegdyś Martin Bormann stwierdził, iż II Wojna Światowa to konflikt kultury uosabianej przez Ryszarda Wagnera z kulturą jazzu, a więc muzyki postrzeganej wówczas jako chaotyczna i nieuporządkowana, jak nic innego obrazująca głęboką dezintegrację współczesnej, neurotycznej osobowości. Marszałek i Wielki Łowczy Rzeszy znakomicie oddaje to wszystko, co tak typowe było dla pompatycznego i nieznośnie pretensjonalnego stylu hitlerowskiego państwa. Wydawałoby się, że ludzie tego rodzaju powinni byli odejść wraz z formacją historyczną, którą reprezentowali, jednak przykład wielu współczesnych dyktatorów pokazuje, że jest inaczej. Goering odchodzi...

miete | 2015-05-29

Tak książka to dla mnie dowód na to że zbrodnicze ideologie mogą powstać wszędzie i w każdej chwili i zawsze znajdą się ludzie , którzy dla nich staną się bezwzględnymi wyzutymi z sumienia potworami

marcjn | 2015-08-02
Przeczytana: 01 sierpnia 2015

Całkiem niezła książka, jednak zawarte w niej stwierdzenie, iż naziści byli normalnymi (nie zaś chorymi psychicznie) ludźmi to żadna sensacja czy nowość. Próby tłumaczenia ich czynów schorzeniami psychicznymi to odpowiedź w stylu "bóg to zrobił" czyli coś co nie pogłębia naszej wiedzy, nie daje żadnych przydatnych informacji i co więcej zniechęca do poszukiwania prawdziwych odpowiedzi.

Dariusz | 2015-07-31
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 31 lipca 2015

„ Główni nazistowscy zbrodniarze wojenni byli normalnymi zwykłymi ludźmi, zasadniczo podobni do was i do nas”
Douglas McGlashan Kelley zostało powierzone zbadanie zbrodniarzy nazistowskich i stwierdzenie czy są poczytalni by mogli wziąć udział w procesie, który miał się odbyć w Norymberdze. Hermana Göringa, Alfreda Jodla, Alfreda Rosenberga, Ernsta Kaltenbrunnera, Joachima von Ribbentropa, Wilhelma Keitela, Rudolfa Hessa, Alberta Speera. Autor głównie skupia się na Göringu i Hessie, bo byli wyjątkowi.
Herman Göring był wyjątkowy, bo był inteligentny i umiał manipulować. „Pewny siebie i przebiegły gracz polityczny, który przed aresztowaniem miał u swoich cały świat.”
Naziści byli badani, czy jest to choroba, defekt umysłu czy ciała. „Kryminaliści działali zgodnie z swoją naturą, ze urodzili się jako źli ludzie”. Kelley stwierdza, że „pacjenci mieli uczucia i reagowali jak zwykli ludzie.”
Kelley po procesie Norymberskim wpada rytm ciężkiej pracy, presja jaka wywołała...

lukaska | 2016-09-10
Na półkach: Historia
Przeczytana: 10 września 2016

Trochę jest nierówna ta książka, moim zdaniem, bo momenty analizy psychologicznej przeplatają się z fragmentami na temat co kto powiedział i pomyślał, albo jeszcze co poczuł, chociaż nie ma żadnego na to dowodu, czyli jest to twórczość autora... To mi najbardziej chyba przeszkadzało - pomieszanie konwencji, ale książka jest warta przeczytania, bo porusza bardzo ważne tematy i ciekawie wnioski podaje, które wyciągnął tytułowy psychiatra. Wnioski aktualne i jakoś przerażająco zbieżne z tym, co dzieje się teraz w naszym zachodnim świecie... Może gdyby ludzie więcej jednak czytali, to skorzystali by z doświadczenia naszych przodków? A tak... koło historii się toczy i znów jesteśmy w tym samym miejscu?!

Marshmallow | 2015-11-19

Göring i psychiatra to książka opowiadająca o ważnych i trudnych wydarzeniach. Jednocześnie pokazująca, że zło może się pojawić tam, gdzie pojawiają się fanatycy i liderzy głoszący to zjawisko. To lektura trudna, napisana łatwym językiem oraz oparta na dwóch niejednoznacznych bohaterach.

___ | 2017-08-31
Klaudia | 2017-08-27