Delirium. Opowiadania

Wydawnictwo: Otwarte
Darmowe dodatki Edytuj książkę
Delirium Stories: Hana, Annabel and Raven
Mirror_of_soul

Opowiadania ukazujące nieznane dotąd losy Annabel, Hany, Raven i Aleksa. W kraju, w którym miłość uznawana jest za chorobę, tylko nadzieja pozwala przetrwać. Cierpliwe czekanie w więziennych murach na szansę ucieczki, poświęcenie siebie, by ukochani przeżyli, organizowanie powstania, nieme przyzwolenie na okrutne nakazy – każdy z bohaterów wybrał inny sposób walki o siebie. Jak wiele są w...

Opowiadania ukazujące nieznane dotąd losy Annabel, Hany, Raven i Aleksa.

źródło opisu: http://www.otwarte.eu/

źródło okładki: http://www.otwarte.eu/

Oficjalna recenzja
Veroniqusia książek: 674

Co poświęcisz, by móc kochać?

Lauren Oliver zawładnęła sercami czytelników na całym świecie – najpierw za oceanem, swoim debiutem, zekranizowaną powieścią „7 razy dziś”, a potem znakomitą trylogią Delirium, która ukazała się na całym świecie – także w Polsce, gdzie zyskała wiernych czytelników. I ja zakochałam się w tej serii – najpierw w pasjonującym „Delirium”, później w niesamowitym „Pandemonium”, a na końcu w pięknej, ostatniej części – „Requiem”, którą uważam za najlepszą książkę Lauren Oliver. Od dawna spoglądałam z tęsknotą na wydawane za granicą krótkie nowelki, dodatki do trylogii, opowiadające o losach drugoplanowych bohaterów. Niedawno poznanie ich stało się możliwe – „Delirium. Opowiadania” pojawiło się na polskich półkach w czerwcu, nakładem Wydawnictwa Otwartego, opatrzone przepiękną, klimatyczną okładką i jakże obiecującym nazwiskiem. A ja z przyjemnością mogę poświadczyć, że „Delirium. Opowiadania” to prawdziwa gratka dla fanów trylogii!

Książka zawiera w sobie cztery, z pozoru całkowicie odmienne historie – jak dla mnie zdecydowanie za krótkie. Poznajemy dotąd nieznane losy Hany, Raven, Alexa i Annabel. Każde z nich musiało poświęcić co innego, by móc kochać, w świecie, w którym miłość jest zakazana. Hana właśnie została sparowana i odliczając dni do zabiegu, po którym na zawsze przestanie czuć, łapie ostatnie chwile wolności. Annabel, choć nie porzuca marzeń o ucieczce z Krypt – okrutnego więzienia, w którym się znajduje – pogrąża się we wspomnieniach. Raven snuje opowieść o swojej przeszłości, a także bierze udział w akcji ratunkowej. I oczywiście Alex, który właśnie uwolnił się z więzienia – i rusza na poszukiwanie Leny, zanim będzie za późno. Na końcu zbiorku znajduje się też specjalny dodatek dla fanów trylogii Delirium, w którym między innymi będzie mowa o nielegalnej rozrywce w świecie wykreowanym przez autorkę. Znajdziemy też tam test, który pozwoli nam sprawdzić, kim bylibyśmy w rzeczywistości Lauren Oliver.

Oto trzy najważniejsze rzeczy, których nauczyłam się przez dwadzieścia dwa lata życia na tej planecie. 1. Nigdy nie podcierać się trującym bluszczem. 2. Ludzie są jak mrówki: tylko kilka jednostek wydaje rozkazy. A cała reszta pozwala się deptać. 3. Nie ma szczęśliwych zakończeń, są tylko wyjątki od reguły. Tak naprawdę tylko o trzeciej należy pamiętać.

Mimo że opowiadania są różne, tak naprawdę są do siebie dość zbliżone. Te same motywy przypominamy już sobie z trylogii, wydaje nam się, że znamy już niektóre wydarzenia. Lauren Oliver pokazuje nam kulisy wielu wydarzeń z jej książek, a wszystko to w tak bardzo znany już nam sposób. Autorka ponownie pokazuje, że świat, który stworzyła jej wyobraźnia jest dopracowany w najdrobniejszych szczegółach, że nie na darmo wielokrotnie nazywano ją mistrzynią pióra. Powracają jej piękne refleksje, powracają poruszające sceny, powracają barwne, plastyczne opisy. Czytając „Delirium. Opowiadania” czułam się, jakbym na powrót czytała Delirium – tylko, że w streszczonej, okrojonej wersji. Te cztery historyjki zawierają w sobie wszystko, co najlepsze z innych powieści autorki – i pokazują, że Lauren Oliver doskonale radzi sobie w krótkich formach, moim zdaniem nawet lepiej niż w dłuższych. Czasem, gdy czytałam jej książki, miałam wrażenie, że niektóre wątki są zbyt rozwleczone, że powieść mogłaby być o wiele krótsza. Z opowiadaniami nie miałam takiego problemu. Tak naprawdę do tego zbiorku nie pasuje tytuł „Delirium. Opowiadania”. O wiele lepszy – i bardziej oddający treść – byłby zdecydowanie „Wszystko, za co kochasz trylogię Delirium w opowiadaniach” albo „Sto osiemdziesiąt trzy strony, które przypomną ci, za co kochasz Lauren Oliver”. I to powinno być najlepszą rekomendacją.

Weronika Wróblewska

szaraczek | 2015-08-20
Przeczytana: 02 sierpnia 2015

Już po raz czwarty Lauren Oliver zabiera nas do świata, w którym miłość jest chorobą.
Jednak tym razem naszą „przewodniczką” nie jest Lena. Tym razem czekają na nas cztery historie opowiedziane przez; Hannę, Annabel, Raven oraz Alexa.

Są to wyjątkowe opowiadania. Nie tylko ze względu na dopowiadanie tego, co zostało pominięte w trylogii, ale przed wszystkim z nowej, innej perspektywy dowiemy się, czym jest walka, bunt, cierpienie, ale i różny pogląd na świat, różne perspektywy często bardzo odmienne od tej, jaką przyjmowała Lena. Dowiemy się, czym tak naprawdę dla każdego z bohaterów jest miłość.

Tak jak „podstawowe” tomy delirium tak i dodatek w formie opowiadań aż kipi od emocji. Moim zdaniem jest to idealne, krótkie i bardzo wciągające dopełnienie wcześniejszej historii Leny i świata dotkniętego delirią.

Więc tak jak i całą trylogię tak i ten króciutki dodatek bardzo gorąco polecam. :)

Książniczka | 2015-07-07
Na półkach: Przeczytane, Antyutopia

"To właśnie łatwe jest w spadaniu. Gdy człowiek leci, nie ma już wyboru."

Już zapomniałam, jak Oliver znakomicie pisze i jak bardzo potrafi wciągnąć do stworzonego przez siebie świata. Ten dodatek do trylogii [delirium] natychmiast mi o tym przypomniał.

Te krótkie opowiadania, pisane z perspektywy czterech osób - Hany, Raven, Annabel i Alexa - to rewelacyjne uzupełnienie. Poznajemy ich uczucia, dramaty, wspomnienia. To wciąga i budzi mnóstwo emocji. Potwierdziły też, jak udaną (choć straszną) wizję świata stworzyła autorka. Jak wiarygodnie przedstawiła ten świat i dylematy ludzi w nim żyjących.

"Może byłoby lepiej, gdybyśmy nie byli zdolni do miłości. Ani do cierpienia po jej utracie. Gdyby naszych serc nikt nigdy nie deptał, nie rozbijał na kawałki. Gdybyśmy nie musieli ich łatać ciągle na nowo, tak że przypominają monstra Frankensteina, pozszywane w całość przez partacza. Gdybyśmy mogli po prostu wirować w powietrzu jak płatki śniegu."

Zdecydowanie polecam - dla...

StormWind | 2015-10-23
Przeczytana: 23 października 2015

''Powiem wam coś o umieraniu: wcale nie jest takie straszne, jak powiadają.
Dopiero wracanie do życia tak naprawdę boli.''
''Delirium. Opowiadania'' to ostatnia część trylogii ''Delirium''.
Część ta przedstawia 4 opowiadania z punktów widzenia: Hany, Annabel, Raven i Aleksa.

Oczywiście opowiadanie te dostarczają nam więcej informacji o życiu, a przede wszystkim przeszłości danych bohaterów. Cieszę się, że pojawiają się Annabel i Aleks jako narratorzy, ponieważ bardzo chciałam znać więcej szczegółów z ich pobytu w Kryptach.
Jednak część ta z całą pewnością nie jest najlepszą powieścią i nie poruszyła mnie tak jak poprzednie książki. Chwilami ''Requiem'' mnie nawet nudziło.

Muszę przyznać, że polecam ale tylko wielkim miłośnikom Oliver Lauren.
''Niewiarygodne jak żyje nadzieja. Bez powietrza ani wody, bez właściwie niczeo, co mogłoby ją karmić.''

evalia | 2012-06-04
Przeczytana: 29 maja 2012

W Polsce nie mają zwyczaju wydawać takich krótkich opowiadań, a szkoda, bo książka jest na prawdę dobra. Oczywiście dla tych co polubili Delirium.
Późniejsze wydarzenia z historii głównej, a dokładniej, te po kłótni Leny i Hany zostały przedstawione z punktu widzenia tytułowej bohaterki. Można zobaczyć, jak się czuła podczas rozmów z Leną, jak wygląda życie "tej, która ma szczęście", a także poznać kilka dodatkowych i ciekawych elementów.
Poza tą przyjemną zmianą perspektywy był jeden rozdział poświęcony Lenie i jej życiu poza granicami miasta. Jak dla mnie, krótkie i dobre wprowadzenie do drugiej części.

Jabłuszkooo | 2017-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2017

Myślę, że jak każdy dodatek, tak i ten, wnosi coś nowego do całego postrzegania historii. Pokazuje czytelnikowi inne perspektywy niż te głównych bohaterów. W tym przypadku narratorem nie jest Lena, lecz Hana, Annabel, Raven i Alex. Na samym końcu czeka dodatek w postaci krótkiej wersji zakazanych dzieł w świecie uznającym miłość za chorobę, a także test a,b,c. Myślę, że taki dodatek to coś fajnego dla fanów trylogii, ale dla zwykłego czytelnika, którego nie nęka ciekawość, jest zbędny.

Fragment tekstu pochodzi z mojego bloga, po ciąg dalszy zapraszam tutaj:

KingaG | 2013-08-16
Na półkach: Przeczytane, Na blogu
Przeczytana: 16 sierpnia 2013

Myślę, że sposób w jaki Lauren Oliver zakończyła „Requiem” nie tylko mnie, ale też i innych czytelników wprawił w osłupienie. Później pojawiła się wściekłość.. „No bo jak to? To ma być koniec?”, ale po pewnym czasie zrozumiałam ukryty sens. Otwarte zakończenie pozostawia wiele możliwości i szansę dalszego kontynuowania tej opowieści. Ale dalszej części nie będzie. Jak udało mi się przeczytać w jednym z wywiadów, cytuję słowa autorki: „Moim zdaniem nie trzeba odpowiadać na wszystkie pytania na końcu serii. Osobiście uwielbiam książki, które zostawiają otwarte drzwi dla interpretacji i wyobraźni. Historia Leny jako młodej kobiety jest tak naprawdę początkiem – chciałam, aby moi fani mogli sobie wyobrazić, że ona poszła naprzód, aby mieć pełne, bogate, różnorodne życie i stwarza je tak, jak oni by chcieli. Mam kilka pomysłów co mogło się jej wydarzyć w przyszłości, ale się nimi nie dzielę!”, zainteresowanych kieruję do strony –...

emciaaxx | 2013-01-18
Na półkach: Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 17 stycznia 2013

Delirium short story: Hana

Miłość może uczynić Cię najszczęśliwszą osobą na Ziemi; sprawić, że z niecierpliwością będziesz wyczekiwać kolejnego dnia.
Jednak potrafi też wycisnąć łzy bólu; strącić Cię na dno rozpaczy.
Zabija Cię zarówno wtedy, gdy Cię spotka, jak i wtedy, kiedy Cię omija.
A gdyby miłość była zakazana?

"Delirium" było pierwszą przeczytaną przeze mnie książką autorstwa Lauren Oliver. Dzień, w którym ją kupiłam, był dla mojego życia niezwykle ważny. Okazała się być najlepszą książką, jaką w życiu przeczytałam. Postanowiłam więc zapoznać się z tomem "1,5" (nawet, jeśli czytałam już "Pandemonium") - nawet jeśli nigdy nie miało go być w Polsce.

Akcja rozpoczyna się po pierwszej imprezie Leny - kiedy to po raz pierwszy tańczyła z Aleksem. Tym razem jednak narratorką jest jej najlepsza przyjaciółka - blond-włosa Hana Tate.

Szybko okazuje się, że dziewczyna ma wiele sekretów, które nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego...

Kim tak naprawdę jest Steve? Czego...

Kate | 2016-07-22

Lubię tą serię i szczerze mówiąc spodziewałam się czegoś lepszego. Tymczasem to takie trochę odgrzewane kotlety. Opowiadania niewiele nowego wnoszą do fabuły znanej z trylogii.

Opowiadanie dotyczące Hany jest bezcelowym opisaniem fragmentu wydarzeń z "delirium", tyle, że tym razem opowiada o nich Hana,a nie Lena. Spodziewałam się, że mocno zostanie zaakcentowany wątek zazdrości Hany o miłość, której doświadcza Lena, ale gdzie tam... Kolejne opowiadanie, tym razem o Annabel wnosi opis jej pobytu w więzieniu oraz ucieczki. Ta ucieczka była absurdalna. Bez przesady, żeby uciec z celi poprzez wyżłobienie wielkiego otworu w ścianie przy pomocy ozdoby wielkości kciuka. To romantyczne, że taka pamiątka pomogła Annabel w ucieczce, ale można było wymyślić coś mniej odrealnionego. Z następnego opowiadania dowiadujemy się troszkę o przeszłości Raven, później niestety znów czeka nas powtórka, tym razem z akcji ratowania Juliana i Leny ze szpitala. Można było chociaż troszkę inaczej...

Lilien | 2015-06-22
Przeczytana: 17 czerwca 2015

Po ukończeniu znanej wszystkim trylogii "Delirium", wiele osób było niezadowolonych z finalnej części. Głównie ze względu na kilka niedomówień dotyczących osób niektórych bohaterów. Dlatego też dzisiejszego dnia na światło dzienne wyszły opowiadania będące zarówno małą kontynuacją przygód znanych nam bohaterów, ale przede wszystkim są to opowiadania ukazujące nieznane dotąd losy Annabel, Hany, Raven i Aleksa.

"W kraju, w którym miłość uznawana jest za chorobę, tylko nadzieja pozwala przetrwać.Cierpliwe czekanie w więziennych murach na szansę ucieczki, poświęcenie siebie, by ukochani przeżyli, organizowanie powstania, nieme przyzwolenie na okrutne nakazy – każdy z bohaterów wybrał inny sposób walki o siebie. Jak wiele są w stanie poświęcić, by móc kochać?"

Szczegółowej fabuły nie chcę i nie mogę Wam przytoczyć, bowiem lektura ta jest tak krótka, że zdradziłabym zbyt wiele. "Opowiadania. Delirium" są bardzo krótkie, ale pomimo tego ogromnie nasycone fabułą i masą wrażeń...

Dominiqe83 | 2016-07-25
Przeczytana: 23 lipca 2016

Uzupełnienie historii Hany, mamy Leny, Raven oraz Alexa - na dokładkę po przeczytanej serii jak najbardziej polecam.