Mocne, uderzenie
albumy

„Trzysta tysięcy gitar nam gra” i kolorowe zespoły, suknie bombki i wąskie krawaty, twist i rock and roll, sopocki Non Stop i amfiteatr w Opolu – w najnowszej książce Marka Gaszyńskiego ożywa całe muzyczne szaleństwo i intensywność niezapomnianych lat sześćdziesiątych. „Mocne uderzenie” to opowieść o dwóch najpopularniejszych wówczas zespołach: Czerwono-Czarnych i Niebiesko-Czarnych. Ale to także historia początków polskiego big-beatu i rock and rolla, historia festiwali: szczecińskiego, sopockiego i opolskiego, opowieść o początkach kariery Czesława Niemena i o śpiewających dziewczętach: Karin Stanek, Katarzynie Sobczyk i Helenie Majdaniec. „Malowana lala” i Msza beatowa „Pan przyjacielem moim”, estradowy blichtr i odwaga muzycznych poszukiwań, smutek Marleny Dietrich i uśmiech Helen Shapiro, warkoczyki i tapiry – „Mocne uderzenie” to nie tylko kolejny tom historii polskiej muzyki rozrywkowej, ale i barwny obraz kultury tamtych lat.

Kaśka | 2012-07-13
Przeczytana: 23 sierpnia 2012