Dom duchów

Okładka książki Dom duchów Isabel Allende
Okładka książki Dom duchów
Isabel Allende Wydawnictwo: Muza Cykl: Dom duchów (tom 1) Ekranizacje: Dom dusz (1994) literatura piękna
Dom duchów (tom 1)
La casa de los espiritus
Muza
2013-12-05
2013-12-05
Zbigniew Marcin Kowalewski
Ekranizacje:
Dom dusz (1994)
rodzina miłość literatura chilijska literatura latynoamerykańska

pięknie napisana autobiograficzna opowieść z elementami realizmu magicznego

pięknie napisana autobiograficzna opowieść z elementami realizmu magicznego

Wybitna, podobnie jak film. Świetnie spędzonych pięć wieczorów.

Wybitna, podobnie jak film. Świetnie spędzonych pięć wieczorów.

Nie mogłam się oderwać!

Nie mogłam się oderwać!

Niesamowita i poruszająca powieść, która kręci się wokół życia trzech pokoleń dobrze sytuowanej rodziny Del Valle przez 50 lat, żyjącej w magicznej rzeczywistości splecionej z wydarzeniami historyczno-politycznymi, w tym zamachem stanu w Chile. Bardzo prosta ale wymowna historia, pełna szczegółów i opisów, które pozwalają nam stworzyć wyraźny obraz świata tak odległego zarówno pod względem epoki, jak i kultury.
Historia odzwierciedla błędy, które powtarzały się przez pokolenia, a autor daje nam wskazówkę i angażuje czytelnika w rozważania, powtarzając imiona czterech głównych postaci kobiecych w różnych synonimach: Nívea, Clara, Blanca i Alba. Na kilku ostatnich stronach wszystko wraca na swoje miejsce, idealne zamknięcie koła.
Przepiękna!

Epicka opowieść o trzech pokoleniach rodziny del Valle - Trueba, która swymi początkami sięga I wojny światowej a kończy się w pierwszych latach rządów Pinocheta. Nestor rodu - Esteban Trueba to kwintesencja iberoamerykańskiego maczyzmu, zawsze biorący co chce, nie cofający się przed niczym, by osiągnąć zamierzony cel, zaspokoić swoje żądze. W opozycji do niego mamy feministyczny wątek trzech pokoleń niezłomnych kobiet, gotowych na miarę czasów, w jakich żyją, walczyć o swoje marzenia, pragnienia i cele. Ostatecznie w rozpadającym się świecie Esteban poświęca wszystko łącznie ze swoją dumą i honorem dla ratowania wnuczki. Im bardziej rozpada się świat, tym silniejsze więzy łączą tą rodzinę.

Druga, rónoległą część tej opowieści to historia polityczna, obyczajowa, kulturowa Chile XX wieku, w której wiele spostrzeżeń ma charakter uniwersalny i ponadczasowy.

Autorka tworzy splot wydarzeń splatających wielką historię z małymi występkami, gdzie człowiek jest i twórcą świata, w którym żyje i jego ofiarą. Nie brak tu różnorodnych emocji, uczuć wywołujących wrażenie na czytelniku. Całość zanurzona jest również w realizmie magicznym o wiele lepiej powiązanym z historią niż u Marqueza i m. in. z tego powodu czyta się ją zdecydowanie lepiej niż “Sto lat samotności”.

Książka bogata w wątki, postacie, dostarczająca różnorodnych wrażeń, wywołująca wiele spostrzeżeń. Powieść, która wpisze się na krótką listę książek stanowiących punkt odniesienia; wzór mądrej, wartościowej lektury, po którą chce się sięgnąć ponownie.

Bardzo dobra, choć momentami dość trudna do czytania z powodu przedstawionej patologii.

Trzy pokolenia kobiet z jednej rodziny to wspaniały obraz kraju na skraju rewolucji domowej, przejęcia władzy przez wojskową juntę ale przede wszystkim obraz życia pełnego barw, nie tylko tych najaśniejszych. Cudowny język, wciągajacy klimat, dla mnie powieść nieodkładalna.

Książka, o której się nie zapomina. Fantastycznie napisana, wciągająca od pierwszej strony historia, może od połowy trochę zbyt upolityczniona i to w złym kierunku, ale wybaczam autorce - trzeba mieć na uwadze w jakich czasach Allende napisała tą książkę, nie mając takiej wiedzy o komunizmie, jaką mamy my dzisiaj. Stąd jestem w stanie przymknąć oko na jej zafascynowanie ideami komunizmu w biednym, ciemiężonym kraju, gdzie właściciel ziemski jest panem nie tylko swojej ziemi, ale i swoich ludzi, że ma prawo zgwałcić chłopkę pracującą na jego włościach, a jej maż nie ma prawa podać go do sądu. Pamiętam jak wielkie wrażenie wywarł na mnie w dzieciństwie film na podstawie tej książki i szkoda, że sięgnęłam po nią dopiero teraz. Książka jest znakomita, wielowątkowa, każda z postaci jest świetnie wykreowana, obojętnie, czy jest to postać pierwszoplanowa jak Clara, czy drugoplanowa jak jej szwagierka Ferlula, a nawet niania Nana. Przekrojowa saga rodzinna o niespełnionych (i spełnionych) ambicjach, marzeniach, wielkiej międzyklasowej miłości i cierpieniu. Napisana z wielkim kim rozmachem, że nic dziwnego, że zrobiono na jej podstawie film. Największą zaletą tej książki jest niesamowity, magiczny klimat, który tworzy Allende, uczta dla czytelnika. Za takie książki kocham literaturę iberoamerykańską. Bardzo polecam wszystkie wszystkie trzy książki z cyklu.

Na półkach: , , , , , ,

Wspaniała, wielowątkowa opowieść z burzliwą historią Chile w tle. Niesamowite postacie, szczególnie mocno i dobrze zarysowane kobiece charaktery, pełne kolorów i temperamentów. Cudowny klimat.
Nie bez powodu nasuwają się skojarzenia z pisarstwem G. G. Marqueza.
Realizm magiczny "Domu duchów" jest tu porażający, ale i fascynujący.
Dzieje rodu Truebów pokazane na przestrzeni wielu lat, przy stale zmieniających się okolicznościach, przemianach gospodarczo-polityczno-społecznych, z brutalnym realizmem i przemocą, koegzystujące równolegle ze światem duchów oraz magii.
Historia pełna bólu, namiętności, krwi, miłości, nienawiści, szczęścia i goryczy.

Polecam, choć to książka dla wysmakowanych, dojrzałych odbiorców.

Nie bez powodu nasuwają się skojarzenia z pisarstwem G. G. Marqueza.
Realizm magiczny "Domu duchów" jest tu porażający, ale i fascynujący.
Dzieje rodu Truebów pokazane na przestrzeni...

Książka pisana z wielkim rozmachem, opisująca losy kilku pokoleń. Pierwsza połowa nie przypadła mi do gustu przez skakanie po wątkach i okrucieństwo Estebana. Potem było o wiele ciekawiej :)

• Literatura iberoamerykańska