rozwiń zwiń

Pozdrowienia z Korei. Uczyłam dzieci północnokoreańskich elit

Okładka książki Pozdrowienia z Korei. Uczyłam dzieci północnokoreańskich elit Suki Kim
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2015
Okładka książki Pozdrowienia z Korei. Uczyłam dzieci północnokoreańskich elit
Suki Kim
7,2 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2015
Wydawnictwo: Znak Literanova reportaż
336 str. 5 godz. 36 min.
Kategoria:
reportaż
Tytuł oryginału:
Without You, There Is No Us. My tme with the sons of North Korea's elite
Wydawnictwo:
Znak Literanova
Data wydania:
2015-06-15
Data 1. wyd. pol.:
2015-06-15
Data 1. wydania:
2014-10-14
Liczba stron:
336
Czas czytania
5 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324027446
Tłumacz:
Agnieszka Sobolewska
Tagi:
Agnieszka Sobolewska korea polnocna korea północna reżim
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
1955 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1853
1505

Na półkach: , , ,

Książka jest kroniką rocznego pobytu autorki w Korei Północnej; uczyła tam języka angielskiego studentów pochodzących z tamtejszej elity. Miała więc unikalną okazję poznać tych młodych ludzi, ich życie, mentalność, sposób myślenia. Wyłania się z kart książki obraz kraju-więzienia, w którym wszystko jest kontrolowane i obserwowane, zaś ludzie traktowani jak dzieci, zresztą tak się zachowują. Mimo dłużyzn, dostaliśmy ciekawy opis świadectwo życia w tym ostatnim bastionie komunizmu.

Autorka, Amerykanka pochodzenia koreańskiego uczyła przez cały rok 2011 języka angielskiego grupę starannie dobranych północno-koreańskich studentów w uniwersytecie na obrzeżach Phenianu. Miała zatem unikalną okazję nie tylko żyć dłużej w tym zamkniętym kraju, ale też dobrze poznać swoich uczniów ich zachowanie, sposób myślenia, mentalność.

Życie na zamkniętym kampusie było jak w więzieniu, bez kontaktu ze światem zewnętrznym, pod okiem strażników, gdzie trzeba się kontrolować na każdym kroku żeby nie powiedzieć czegoś niewłaściwego, każde zaś wyjście poza kampus, było ściśle kontrolowane i reglamentowane. Tą atmosferą więzienia przesiąkają też wykładowcy, bez przerwy obserwowani i nagrywani. Pisze autorka: „świadomość bycia cały czas obserwowaną była wycieńczająca. Czułam się, jakby zakopywano mnie żywcem, jakby zasypywano mi twarz piachem. Od tej jednostajności kolejnych dni zaczęło mnie mdlić, prawie jakbym dostała choroby morskiej.” I dalej: „Po raz pierwszy w życiu myślenie było dla mnie niebezpieczne i mogło zagrozić mojemu przetrwaniu”. To świat z Orwella, mogą go lepiej zrozumieć ci, co żyli w komunizmie, chociaż w Polsce nigdy tak źle nie było, nawet w najgorszych czasach stalinizmu.

Najciekawszy w ksiażce jest opis mentalności studentów: ich kolektywizmu – wszystko robią razem, nie ma 'ja' jest tylko 'my'; ich entuzjazmu dla nauki; ich przekonania, że ojczyzna jest najważniejsza i najlepsza, zaś wszystkie inne kraje zostają w tyle; ich braku wiedzy o otaczającym świecie (nie wiedzą, w jakim mieście stoi wieża Eiffla) co nie dziwi wobec braku dostępu do internetu; ich wreszcie notorycznego okłamywania swojej nauczycielki. Czy okłamywali tylko ją, jako obcą, czy także siebie nawzajem, autorka nie wspomina. Studentów obowiązywał reżim koszarowy: na komendę wystawiali warty, jeździli na prace polowe, sprzątali, każdy ich krok był kontrolowany.

Z drugiej strony są to mili, pracowici, żądni wiedzy, delikatni, serdeczni ludzie, bardzo się przywiązali do nauczycielki, wręcz płakali przy rozstaniu.

Pamiętajmy, że autorka portretuje członków tamtejszej elity: mają dobre życie i mogą się uczyć, reszta narodu przymiera głodem i nie ma czasu na naukę, ważne jak zdobyć jedzenie na następny dzień; takie życie opisano we wstrząsającej książce Demick 'Światu nie mamy czego zazdrościć'. Mimo to nawet na kampusie uniwersyteckim, który z definicji ma być świetnie zaopatrzony, życie jest niełatwe: częstwo wyłączają prąd, marnie ogrzewają i podle karmią.

Książka jest przegadana, autorka za dużo pisze o sobie, o swojej rodzinie, romansach itd., można by to wyciąć bez szkody dla treści. Poza tym tłumaczenie szwankuje, wymyślono n.p. obrzydliwy neologizm 'odpowiednik' na określenie ludzi, którzy czytają i zatwierdzają wszelkie materiały dydaktyczne. Już lepsze byłoby słowo 'kontroler'

Mimo tych zastrzeżeń, ksiązka jest warta przeczytania, jako unikalne świadectwo życia w ostatnim bastionie realnego socjalizmu.

Książka jest kroniką rocznego pobytu autorki w Korei Północnej; uczyła tam języka angielskiego studentów pochodzących z tamtejszej elity. Miała więc unikalną okazję poznać tych młodych ludzi, ich życie, mentalność, sposób myślenia. Wyłania się z kart książki obraz kraju-więzienia, w którym wszystko jest kontrolowane i obserwowane, zaś ludzie traktowani jak dzieci, zresztą...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2 424
  • Chcę przeczytać
    2 002
  • Posiadam
    588
  • Chcę w prezencie
    72
  • Teraz czytam
    65
  • Reportaż
    41
  • 2018
    36
  • Ulubione
    32
  • Korea Północna
    30
  • 2019
    27

Cytaty

Więcej
Suki Kim Pozdrowienia z Korei. Uczyłam dzieci północnokoreańskich elit Zobacz więcej
Suki Kim Pozdrowienia z Korei. Uczyłam dzieci północnokoreańskich elit Zobacz więcej
Suki Kim Pozdrowienia z Korei. Uczyłam dzieci północnokoreańskich elit Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także