Skandale złotej ery Hollywood

Tłumaczenie: Monika Skowron
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Darmowe dodatki Edytuj książkę
Scandals of Classic Hollywood: Sex, Deviance, and Drama from the Golden Age of American Cinema
Monika Skowron
literatura piękna
Ag2S

W książce Anne Helen Petersen plotka przeplata się z historią. Jeśli kiedykolwiek myślałeś, że dawniej aktorstwo i skandale się wykluczały, a celebryci żyli spokojnym, przyzwoitym życiem to się mylisz. Seks, zdrady, nieślubne dzieci,narkotyki i tajemnicze zgony. Brzmi znajomo? To nie nagłówki dzisiejszych brukowców, lecz codzienność Hollywood od początku jego istnienia. Poznaj Fabrykę...

W książce Anne Helen Petersen plotka przeplata się z historią.

Poznaj Fabrykę Snów, w której pojęcie skandalu ewoluowało od życia w konkubinacie po bigamię, gwałty i oskarżenia o morderstwa. Hollywood, w którym jedna plotka niszczyła karierę i życie. Miejsce, w którym ekscesy, prowokacje i wyuzdanie były na porządku dziennym, a kokainę podawano w kryształowych cukiernicach.

W rolach głównych m.in.:
Bigamista i biseksualny idol kobiet – Rudolph Valentino
„Brzydkie kaczątko” Hollywoodu, uzależniona od środków odchudzających – Judy Garland
Platynowa piękność, którą zabiła farba do włosów – Jean Harlow
Arogancki buntownik i ryzykant – James Dean
W książce Anne Helen Petersen plotka przeplata się z historią.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

upsidedown | 2019-01-19

Żałuję, że nie sięgnęłam po tą książkę zanim zaczęłam zagłębiać się w historie Hollywoodu. Anne Petersen chronologicznie przedstawia w niej losy najbardziej znanych i lubianych gwiazd, począwszy od lat 20 aż do końcówki lat 50 XX wieku. Opisuje krótko ich dzieciństwo, styl bycia, karierę i mimo, że nie zagłębia się w szczegóły, możemy dokładnie poznać daną gwiazdę. Dodatkowe zdjęcia zamieszczone w rozdziałach pozwalają na bliższe poznanie sylwetki opisywanego bohatera.
Jest krótko, zwięźle i na temat. Dodatkowo książka przedstawia nam obraz prawdziwego Hollywood poza kamerami, a także tragiczne losy artystów, którym przyszło tam pracować.

Kazik | 2019-01-09
Na półkach: Przeczytane, Amerykańska, 2019
Przeczytana: 07 stycznia 2019

Postać na ekranie to jedno, aktor na planie - alternatywna rzeczywistość. Dla wielu widzów zbyt odległa, by dało się ją połączyć z wyobrażeniem na temat znanego tylko ze schadzek w kinie aktora. Czy pijarowa machina jest w stanie przekształcić rozwód w święty związek błogosławiony przez Amerykę? Czy pożądany seksapil ma jakiekolwiek szanse w starciu z purytańską moralnością? Co mogło doprowadzić do załamania kariery ukochanej przez wszystkich gwiazdy?

Nie znam się zbytnio na historii kina tamtego okresu, toteż przed sięgnięciem po książkę była we mnie obawa, że po prostu pogubię się w nieznanych mi nazwiskach, które pewnie dla przeciętnego Amerykanina są podstawą edukacji kulturowej. Na szczęście Petersen łagodnie wprowadza w temat, przybliżając bezproblemowo omawiane postacie, ale nie w taki sposób, by hobbysta czuł się traktowany protekcjonalnie. Konstrukcja opiera się na działach tematycznych, które zawierają omówienie dwóch, trzech przypadków. Mamy tych, co upadli z wyżyn,...

Bogusława | 2017-03-06

Kicz w najpiękniejszej postaci. Tylko dla miłośników gatunku.

Klaudyna | 2016-09-06
Przeczytana: 09 sierpnia 2016

Skandale, ploteczki i trochę historii filmu prosto z Hollywood. Tę książkę dobrze się czyta i można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy o złotej erze amerykańskiego kina. Wiele z przytoczonych informacji było dla mnie całkowitą nowością, a o wielu aktorach przeczytałam po raz pierwszy w życiu.

Najbardziej zirytował mnie rozdział o Poli Negri. Głównie chodzi o to, jak jest napisany: pod względem stylu bardzo różni się od całej książki, jakby ktoś go dopisał do polskiego wydania. Miałam w rękach oryginalne, angielskie wydanie i nie ma tam dodatkowego rozdziału dla polskich fanów. Nie znalazłam też informacji o tym, aby autorka specjalnie dopisała rozdział o Poli. Coś dziwnego.

Ewa | 2016-05-23
Przeczytana: maj 2016

Uwielbiam plotki o gwiazdach kina, sceny muzycznej, itp. Książki o takiej tematyce pochłaniam błyskawicznie, bo temat jest naprawdę wdzięczny i trzeba się naprawdę postarać, żeby go zepsuć. A tejże autorce się udało! Jakie to było nudne! Z uporem maniaka, zamiast pisać o faktach i ew. plotkach, A. Petersen pławi się wręcz w dywagacjach na temat roli PR-u wytwórni i prasy w kreowaniu wizerunku gwiazd wybranych na bohaterów książki. W każdym rozdziale ma się wrażenie, że po kilka razy powtarzane są te same tezy co do tego, jaką rolę miał przypisaną dany aktor w swoim życiu, jakie miał stwarzać pozory, jakimi publikacjami media - za podszeptem wytwórni - do tego dążyły, itp. Tyle razy powtarzane, że aż nudne. A jednocześnie prześlizgiwanie się po faktach z życia w sposób, który powoduje, że nie wiadomo choćby, ile dana osoba miała lat w kluczowym momencie swego życia, o którym na trzy strony autorka akurat się rozpisuje. Do tego większość sytuacji z życia bohaterów jest tak opisana,...

amrita | 2016-02-29
Przeczytana: 24 lutego 2016

Niby to i ciekawe... ale jak źle napisane! Dowód na to, że pisać każdy może, ale nie każdy powinien. W sumie szkoda, bo autorka wykonała kawał roboty, grzebiąc w starych pismach i szmatławcach, ukazując mechanizm kreowania, wywyższania i strącania z piedestału tzw. gwiazd. Niestety, fakty i dywagacje podane byle jak - brakuje ładu, składu i spójności, a czytelnik często czuje się zagubiony. Mam wrażenie, że polski tłumacz też się szczególnie nie przyłożył :(

Babi | 2016-01-20
Przeczytana: 19 stycznia 2016

książka jest fantastyczna, sporo interesujących faktów na temat aktorów z tamtych lat, o których nawet nie miałam pojęcia (np. Fatty Arbuckle, Clara Bow, Dorothy Dandridge), a specjalnie dla polskich czytelników jest przybliżona sylwetka Poli Negri, podoba mi się to, że autorka poważnie podeszła do tematu i opierała się na niesamowitej ilości publikacji, szkoda, że o Marilyn było tylko wspomniane przy opisach innych aktorów, bo rozdział z nią mógłby być naprawdę "skandaliczny", a przede wszystkim interesujący

polecam wszystkim, którzy interesują się Złotą Erą Kina

Patrycja | 2015-12-22
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 22 grudnia 2015

Spodziewałam się, że ta książka okaże się dużo gorsza, ale na szczęście myliłam się. Na kartach tej książki możemy poczytać o skandalach towarzyszących gwiazdom ekranu od samych początków, czyli filmów niemych do lat 40. i 50 XX wieku. Z góry zaznaczę, że nie czytałam biografii wszystkich opisywanych gwiazd. Wcześniej udało mi się sięgnąć po biografię Mae West oraz Humpfreya Bogarta, ale o reszcie zbyt wiele nie wiedziałam, a tym samym nie mogę ocenić na ile autorka rzetelnie podeszła do tematu. Nie jest to jednak Pudelek w wersji retro, czego się trochę obawiałam ;-)

Po "Skandale złotej ery Hollywood" może sięgnąć każdy zainteresowany tymi latami, nawet bez wcześniejszej wiedzy o nich, gdyż wszystko jest opisane w przystępny sposób i odnosi się do ówczesnych wydarzeń dotyczących świata filmu (jak również prób jego cenzury). Lekka, przyjemna lektura na kilka wieczorów.

Kominek | 2015-08-26
Przeczytana: 03 września 2015

Grupa, którą polecam i do której zapraszam:

(...) Od czasów najstarszych, kiedy dopiero kształtował się wizerunek Hollywood, czasów kina niemego i seansów przy akompaniamencie starego pianina, po te nam bliższe połowy XX wieku, choć wciąż bardzo odległe w czasie. W ten właśnie sposób odkrywamy strukturę przemian, jakie dotykały tego baśniowego, choć przecież bardzo przyziemnego świata filmu.

Jeśli ktoś myślał, że tylko Marilyn Monroe zmarła tragicznie, a jej życie było ciągłym wznoszeniem się i upadaniem, aż po ten ostatni, śmiertelny upadek, to nie ma zupełnie świadomości, jak wielu aktorów, gwiazd kina skończyło w podobny, choć nie zawsze ten sam sposób.

Daleko tu do radości, pełni szczęścia, wielkiego blasku gwizdy filmowej. Jakże często gwiazda, która na dobre nie zdążyła rozbłysnąć na firmamencie hollywoodzkiego nieba nagle gasła. Co równie ważne, skandal teraz, czy sto lat wcześniej miał ten sam niszczący skutek. Z...

Kosa | 2015-08-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 19 sierpnia 2015

Całkiem niezła pozycja zachęcająca do zapoznania się z kulisami sławy aktorów złotej ery Hollywood, a przede wszystkim do obejrzenia klasyków srebrnego ekranu. Wbrew tytułowi czytelnik nie znajdzie tu tylko plotek rodem z pudelka, ale również - dzięki bogatej wiedzy autorki - ma możliwość poznać mnóstwo ciekawych faktów z działania amerykańskiej machiny filmowej, biur prasowych wytwórni, cenzury oraz kreowania wizerunku gwiazd. Całość opatrzona jest pięknymi ilustracjami, które pozwalają wczuć się w klimat ówczesnych czasów.
Jedyny minus to fatalne wydanie - ściera się złoty tytuł z przedniej okładki i grzbietu książki.