Mozart: Człowiek i dzieło

Okładka książki Mozart: Człowiek i dzieło Alfred Einstein
Okładka książki Mozart: Człowiek i dzieło
Alfred Einstein Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Muzyczne biografia, autobiografia, pamiętnik
Mozart: His Character: His Work
Polskie Wydawnictwo Muzyczne
1983-01-01
1983-01-01
Adam Rieger
Mozart Einstein

Najlepsza biografia Mozarta. Mała encyklopedia wiedzy o Mistrzu. Znakomita.

Najlepsza biografia Mozarta. Mała encyklopedia wiedzy o Mistrzu. Znakomita.

Jako sympatyczka muzyki klasycznej postanowiłam zgłębić biografie kompozytorów. Pierwszy na mojej liście pojawił się Mozart. Niestety trochę mnie ta pozycja rozczarowała. Oczywiście znalazłam w niej elementy biografii Wolfganga, jednak dopiero po otrzymaniu książki, okazało się, że sam autor Alfred Einstein zaznacza w przedmowie "Książka ta nie jest wprowadzeniem w życie i twórczość Mozarta. Zwraca się do czytelników, którzy już znają niektóre fakty z jego życia, a przede wszystkim do tych, co przynajmniej niektóre jego dzieła słyszeli i pokochali".
Niestety tu do końca nie jestem w stanie się zgodzić. W większości książka dedykowana jest dla czytelników znających szczegółowo formy muzyczne. Autor skupia się na dogłębnym analizowaniu dzieł Mozarta, co dla laika może być ciężkie do przebrnięcia.
Niemniej cieszę się, że na te książkę trafiłam, mimo że niektóre strony tylko przewertowałam. Mam nadzieję, że więcej dowiem się o samej postaci Mozarta z książki "Wyznania Konstancji" oraz "Ostatnia aria" jako uzupełnienie lektury.

Wiele lat temu powstał świetny film Milosa Formana o Mozarcie. Świetny film ... który nie każdy powinien oglądać, ponieważ w świadomości ludzkiej najbardziej utrwaliło się, że Mozart to facet, który miał coś z głową i którego zabił Antonio Salieri. Ten prawdziwy arcygeniusz arcymuzyki jawi się dziś jako postać bliższa gwiazdom rocka. Większość pozycji o kompozytorze na rynku to szukanie sensacji, zagadek i skandali, albo naskórkowe lizanie tematu. Na tym tle książka Einsteina jawi się mimo upływu lat jako DZIEŁO. I takim jest !!!
Pozycja obowiązkowa dla ludzi szukających rzetelności i wiedzy.

Książka jest niesamowita,dla wielbicieli Mozarta absolutnie obowiązkowa do przeczytania.Czytałem ją jakiś czas temu,teraz przeczytałem ją ponownie.Jestem zachwycony i zauroczony.Autor wniknął w osobowość Mozarta,w Jego dzieła,w to jak tworzył.Bardzo trafia do mnie język jakim posługuje się pan Einstein.Zdecydowanie polecam.

Było trzech klasyków wiedeńskich: Haydn, Beethoven i Mozart. Książka Einsteina przybliża nam życie i twórczość ostatniego z nich. To kompendium wiedzy o Wolfgangu Amadeuszu podzielone jest na 5 bloków tematycznych: CZŁOWIEK, MUZYK, DZIEŁA INSTRUMENTALNE, DZIEŁA WOKALNE, OPERA. Einstein ukazuje nam jedność pomiędzy człowieczeństwem i dziełami Mozarta – nieraz bardzo frywolnymi :) Zdejmuje w kompozytora płaszcz dumy i wielkości, odsłaniając przed nami człowieka ze słabościami, ale i ogromnym (i niezbyt wyszukanym) poczuciem humoru. Nie dość, że poznajemy wydarzenia z życia prywatnego, dowiadujemy się również wielu informacji o jego dziełach.

• Przeczytane w 2014
  • Biografie, listy, wspomnienia