MAD_ABOUT_YOU

OPOWIEŚĆ O ELIZIE ORZESZKOWEJ.

Pierwsza część obszernej biografii jednej z najważniejszych pisarek polskiej literatury, a epoko pozytywizmu w szczególności.

Dalsze losy Orzeszkowej, opisała autorka w tomie: Światło znad Niemna

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Monia | 2018-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2018

Przepięknie i rzetelnie napisana historia życia Elizy Orzeszkowej. Polecam!

Koronczarka | 2015-09-06
Przeczytana: 06 września 2015

Wygrzebałam w antykwariacie kilka książek tej autorki, a ponieważ kosztowały śmieszne bardzo pieniądze, więc teraz będę Was, Moje Drogie Czytające Koleżeństwo, karmiła refleksjami na temat biografii z myszką, bo takie właśnie książki pisze Gabriela Pauszer-Klonowska. Chyba zaczęłam dosyć szczęśliwie. Życie Elizy Orzeszkowej zostało mi podane w wersji zbeletryzowanej, nieco archaicznej, z wieloma smaczkami, które w słownikach języka polskiego oznaczono by jako jeszcze nie archaizmy, ale już przestarzałe. A ja takie smaczki lubię i lubię samą Orzeszkową. Autorka nie miała szans zaskoczyć mnie czymś, z panią Elizą znamy się już od dawna, ale jest w starych książkach nieuchwytny czar, ślad minionego życia zaklęty w słowach, w składni, w rozkładzie akcentów (to ważne, a na to wcale nie zwracam uwagi) i ja się mu poddaję.