Uczta grudniowa 1840 r.

Wydawnictwo: Studio Marka Łebkowskiego
historyczna

Uczta grudniowa to jedno z najbardziej intrygujących wydarzeń w historii polskiej literatury i dziejów paryskiej emigracji. Odbyła się 25 grudnia 1840 r., podczas wieczoru z okazji imienin Mickiewicza. Podczas tego spotkania doszło do pojedynku na improwizacje między autorem Dziadów , już wówczas niekwestionowanym mistrzem i wieszczem, a Juliuszem Słowackim, młodym, niezbyt lubianym poe

Marcin Demianiuk | 2016-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2016

Książka wręcz obowiązkowa dla każdego, kto chciałby dowiedzieć się, jak bawiła się polska szlachta na emigracji i do jakiej rangi urastał Mickiewicz w oczach wygnańców i z jaką rezerwą wszyscy podchodzi do Słowackiego. Lektura idealna, jeżeli chce się poznać w telegraficznym skrócie historię konfliktu pomiędzy dwoma wieszczami i nie ma się ochoty na żmudne przetrząsanie zbiorów listów i wspomnień. Jedyne, co troszkę mnie niepokoi, to słowa samego Millera, który w posłowiu pisze, że to jego studenci przeszukiwali archiwa i biblioteki, zaś autor miał za zadanie posklejać wszystko do kupy. Trochę nieuczciwe, ponieważ najżmudniejsza praca spadła na jego podopiecznych, a jako współautorzy się nie pojawili. Jednak oceniam tutaj książkę, nie autora i zasługuje na 9/10 za zawarcie w sobie swoistego kompendium tych wstrząsających całą emigracją wydarzeń.

Robert Kowalski | 2016-06-26
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam

Autor (czy może raczej autorzy?) opisują jeden z najistotniejszych wieczorów w historii poezji polskiej słowami relacji współczesnych, odsuwając na bok złośliwości i uprzedzenia (szczególnie względem nielubianego wśród emigracji Słowackiego) oraz mity i plotki narosłe naokoło (jak obecność Fryderyka Chopina na "poprawinach"). Książka pozostawia przyjemny niedosyt - choć ciężko byłoby z dostępnych materiałów wycisnąć coś więcej.

Skazka | 2014-09-12
Przeczytana: 2007 rok

Z przerywanym oddechem i wypiekiem na twarzy czytałam ;)

cukierki | 2013-02-13
asika05 | 2016-11-09