Wygaszanie Polski 1989-2015

Pisane przez wyznających PiSlam potrzebnych idiotów dla jego bezmyślnych wyznawców... Inni tego wyrobu książkopodobnego nie docenią.

Książkę przeczytałem w 2021 r. Jest to ciekawe doświadczenie, ponieważ parę miesięcy po jej publikacji scena polityczna wywróciła się do góry nogami. Dzisiaj często zapominamy o przyczynach tych zdarzeń.

Książka jest bardzo nierówna i tu należy się pstryczek w uszko dla redaktora, ponieważ z jednej strony mamy tutaj świetne literacko, merytorycznie, lub trafiające w punkt interpretacje rzeczywistości politycznej w Polsce sprzed 2015 r. Natomiast znajdują się tutaj teksty, gdzie brak jest logiki, talentu pisarskiego, albo wybiórczo przywoływane są fakty z pominięciem niewygodnych dla wiadomego ugrupowania politycznego. Książka wymęczyła mnie jako całość.

Warto na pewno przeczytać teksty: profesora Andrzeja Nowaka, Piotra Naimskiego, Jana Szyszki, czy Grzegorza Kwaśniaka.

Biblia sekty smoleńsko-pisowskiej. Żenada.

Biblia sekty smoleńsko-pisowskiej. Żenada.

ultra gniot
Polska w "ruinie" ;lol:

ultra gniot
Polska w "ruinie" ;lol:

Mam szczęście, że już na początku posłużono się pewnymi twierdzeniami, które mam możliwość podważyć, z racji tego, iż pisałem pracę dyplomową bezpośrednio dotyczącą poruszanych wątków. Po pierwsze, prywatyzacja największe formy przybrała za czasów rządów SLD-PSL i rządów solidarnościowych od 1997 r., co jasno ukazują dane o rozpoczętych procedurach prywatyzacyjnych oraz wpływy z przekształceń własnościowych. Ten drugi rząd zaś firmowali, pośrednio czy bezpośrednio, ludzie, którzy napisali artykuły w tej książce.

Dlatego też, nawiązując niejako do poprzednich zdań, pomyślałem podczas czytania, że czytam manifest polityczny Prawa i Sprawiedliwości. Tak ów tekst można nazwać, ponieważ część wymienionych pomysłów jest właśnie realizowana przez ludzi, którzy aktualnie pełnią funkcje ministrów. Co do formy artykułów, nie pasował sensacyjny oddźwięk poniektórych. Myślę, że pisanie w taki sposób odstręcza ludzi od skądinąd słusznych tez czy argumentów. Przyznam, choć rozumiem wagę tych spraw, iż niektóre teksty były dla mnie mało interesujące. Przed dwoma ostatnimi artykułami byłem przekonany, że wystawię ocenę 5. Jednak po względnie dobrym komentarzu Antoniego Macierewicza i bardzo dobrym profesora Szczerskiego, postanowiłem ocenić na 6. Książka warta przeczytania, lecz liczyłem na więcej.

Książka faktycznie przesiąknięta religią, co powoduje, że w trakcie czytanie popada się w coraz większe zdumienie: "Po co w ogóle taka książka powstała?". Autorzy zdają się nie zauważać, że większość Polaków modli się do tego samego Boga, co Niemcy, Włosi, Francuzi, Amerykanie.
Wyszła z tego trudna do przyjęcia, koślawa konstrukcja.

Wyszła z tego trudna do przyjęcia, koślawa konstrukcja.

Strasznie mnie ta książka wymęczyła. Tytuł w 100% trafił w moje zainteresowania ale tematy już nie.
Niektóre rozdziały po prostu od siebie odpychały. Nie jestem katolikiem to może dlatego taka moja ocena. Książka przesiąknięta religią.
Moja ocena to tylko 4/10

Moja ocena to tylko 4/10

Tematy poruszane w książce nie były dla mnie nowością, ponieważ od dłuższego czasu uważnie śledzę wydarzenia w Polsce. Niemniej jednak dobrze dobrane treści, porządkują i w jasny sposób przedstawiają proces "Wygaszania Polski" jaki ma miejsce przez ostatnie 25 lat tzw. "wolnej Polski".
Niszczenie społeczeństwa poprzez atak na katolicyzm i rodzinę, osłabianie czy w ręcz wyśmiewanie patriotyzmu, dyskredytowanie literatury patriotycznej, wygaszanie historii i polskości, inicjatyw oddolnych społeczeństwa obywatelskiego, obniżenie jakości szkolnictwa i środowiska naukowego, wygaszanie służby zdrowia. Niszczenie gospodarki poprzez doprowadzenie do stanu upadłości wielu sektorów przemysłowych i ich późniejsze prywatyzacje, wysprzedanie głównie zagranicznym inwestorom praktycznie całego majątku narodowego, co praktycznie doprowadziło do utraty suwerenności gospodarczej. Wygaszanie gospodarki morskiej poprzez atak na stocznie, rybołówstwo i żeglugę morską. Niszczenie kolei, górnictwa, armii, atak na lasy państwowe, uzależnienie Polski od rosyjskich surowców, blokowanie prób dywersyfikacji źródeł energii, wreszcie poddańczo prowadzona polityka zagraniczna. To jeszcze nie cały obraz "Wygaszania Polski".

Mimo, że proces erozji kraju jest mocno zaawansowany, autorzy książki dają nadzieję, że uda się ten proces nie tylko zahamować, ale nawet odbudować.

Książka warta polecenia, chociaż mnie osobiście irytuje w tego typu publikacjach podawanie pewnych faktów, liczb czy twierdzeń bez wskazania źródła. Lemingi tego nie strawią, tylko od razu wyplują. Bez źródeł wszystkie informacje podane w książce należy przyjmować z pewną rezerwą i ewentualnie postarać się na własną rękę znaleźć gdzieś ich potwierdzenie zanim będzie się nimi machać przed oczami lemingom ;).

To najważniejsza książka, jaką przeczytałem w ostatnim dziesięcioleciu, głównie z uwagi na to, że w sercu bardzo mocno czuję się Polakiem. Ważniejsza jest tylko Biblia. „Teraz nie zakuwa się w żelazo, nie kroi europejskich map. Teraz wygasza się np. kopalnie. Elegancko, z zachowaniem wszelkich pozorów. Wygasza się Polskę i polskość” – tak pisze we wstępie do najnowszej książki Białego Kruka „Wygaszanie Polski 1989 – 2015” wydawca – Leszek Sosnowski. Co innego artykuły w gazetach, czasopismach i w internecie, a co innego kompendium wiedzy, jakim jest „Wygaszanie Polski”, które kompleksowo prezentuje dramatyczne perspektywy dzisiejszej Polski.

Książka napisana bardzo dobrze. W jasny prosty sposób przedstawia ostatnie 25 lat niszczenia Polski przez pseudoelity. Napisana prostym, czytelnym językiem tak, aby nawet średnio ogarnięty leming był w stanie przyjąć dane, a może nawet wyciągnąć jakieś wnioski. Niestety obawiam się, że ten kto książkę nabył i przeczytał doskonale zdaje sobie sprawę z treści w niej zawartych i bez niej, a leming ani nie kupi, ani nie przeczyta, bo i po co ? GW i TVN zapodają im już gotowe przetrawione i odpowiednio doprawione wnioski.

• Polityka
  • Historia Polski