Modlitwa Anioła

Novae Res
2015-04-01
2015-04-01
anioł

Akcja książki dzieje się w moim rodzinnym mieście. Dodatkowo to paranormal romance (choć jednak w tym przypadku z naciskiem na "romance"). Więcej nie potrzebowałam, by przeczytać tę książkę.

"Modlitwa Anioła" przywołuje wspomnienia o książkach o podobnej tematyce, które nałogowo czytałam przez okres gimnazjalny. Ta lektura wywołała u mnie nagłą chęć powrócenia do tego typu książek, bo one wywołują przyjemne emocje i sprawiają, że powracają nastoletnie marzenia o paranormalnym obiekcie westchnień.

Już na samym początku powieści widać pewne podobieństwo do typowych amerykańskich książek paranormal romance. Nie jest to wada tej książki, wręcz przeciwnie- pokazuje, że Polacy mogą przekształcić kultowy amerykański styl i dodać znanych polskich akcentów.
Dobrze, że "szkolny kobiecy" konflikt nie został przerysowany, jak to robi się przeważnie w książkach. Owszem, rozwinięcie sporu między bohaterkami dodałoby akcji, ale przecież ile razy można czytać o tym samym? Te historie zawsze przebiegały w ten sam sposób, ale to są w końcu polskie realia, co zostało bardzo dobrze przedstawione.

Jestem trochę zawiedziona, że elementy fantastyczne zaczęły pojawiać się w znikomej ilości dopiero pod koniec książki. To, co powinno być "paranormal" było przeważnie przegadane a nie ujawniane w trakcie akcji.
Muszę też się przyczepić zbyt rozległych rozważań wewnętrznych głównej bohaterki i znikomych dialogów, które napędzałyby akcję, której też było niewiele. To sprawiało, że czytanie tej książki się przeciągało.

Trochę wynagradza mi to wątek wiary, który został znakomicie przedstawiony. Jak porusza się w książce temat aniołów, to siłą rzeczy trzeba jakoś poruszyć ten wątek, co zazwyczaj jednak jest trochę spłycane. Nie w tym przypadku! Dostajemy sensowną odpowiedź na pytanie dotyczące realiów świata przedstawionego.

Nie chcę zdradzać szczegółów, ale w tej powieści były liczne fragmenty, które mnie śmieszyły i też zasmucały. Niektóre z czysto osobistych pobudek związanych z miejscem akcji- natknęłam się na cytaty, które w prawdziwy sposób przedstawiały to, co wywołuje to miasto.

"Modlitwa Anioła" miała potencjał, może nie w pełni wykorzystany, ale jak na debiut, to jest w porządku. Trudno być obiektywnym, kiedy chodzi o miejsce bardzo mi bliskie, ale mam nadzieję, że moje czytelnicze oko w prawdziwy sposób zobaczyło, co kryje ta książka.

Bardzo wciągnęłam się i utożsamiłam z główną bohaterką, czego później żałowałam bo momentami - gdy sobie to wszystko wyobraziłam, płakałam jak bóbr...
Szybko się czyta - pochłonęłam ją za jednym tchem.
Całościowo - ciekawa wizja , bardzo mi się podobała - szczególnie , że lubię książki o aniołach ;)

Szybko się czyta - pochłonęłam ją za jednym tchem.

Uff... Dużo czasu zajęło mi przeczytanie tej książki. Powodem tego była strasznie mała i zbita czcionka, która po kilku godzinach patrzenia na nią powodowała u mnie zawroty głowy. Do tego autorka nie szczędzi nam długich opisów wewnętrznych rozterek bohaterki, co skutkuje niewielką ilością dialogów. Sam temat jest już trochę oklepany, pani Sabina Ogrodnik nie wnosi niemal nic nowego. Muszę przyznać, że trochę zmusiłam się, aby doczytać do końca. Główna bohaterka często mnie irytowała, niektóre wydarzenia po prostu śmieszyły, choć wcale nie powinny, a zakończenie jakby nim nie jest, bo niczego nie zakańcza. Po odwróceniu kartki nie ma ciągu dalszego, choć powinien, bo historia nie została zamknięta i nie, nie jest to bynajmniej zakończenie otwarte, gdzie sami mamy dopowiedzieć sobie, co się stało z bohaterami, przynajmniej nie dla mnie.

Książkę czyta się jednym tchem. Ciekawa historia - warto przeczytać :)

Książkę czyta się jednym tchem. Ciekawa historia - warto przeczytać :)

Książka lekka, młodzieżowa - pochłonęłam jednym tchem - opis relacji matki z córką bezcenny...
Fajnie ujęty Sanok...Bieszczady
Motyw walki dobra ze złem jak zawsze aktualny - wspaniałe przesłanie
Gratuluje autorce wyobraźni i polecam wszystkim dobra książkę

Fajnie ujęty Sanok...Bieszczady
Motyw walki dobra ze złem jak zawsze aktualny - wspaniałe przesłanie
Gratuluje autorce wyobraźni i polecam wszystkim dobra książkę

Motyw aniołów bardzo często pojawia się literaturze współczesnej. Są to dobre anioły schodzące na ziemie, aby pomagać ludziom w ich codziennej egzystencji lub złe czy upadłe zbuntowane przeciwko stwórcy. Te dwa główne podziały oczywiście mieszają się na różne możliwe sposoby, anioły przechodzą przemiany, nawracają się lub przeżywają coś, co dotąd było im nie znane. Twórcy uwielbiają ten motyw, ponieważ bardzo łatwo powiązać tą tematykę z młodzieżą, która znajduje się w bardzo trudnym wieku i poszukuje swojej drogi w życiu. Dość ciężko jest zabłysnąć w temacie, który jest wałkowany przez wiele lat i dosłownie wszystko zostało już napisane.

Sabina Ogrodnik na swój debiut wybrała temat aniołów. Nie dziwię się dlaczego. Dużo łatwiej jest stawiać pierwsze kroki na pewnym gruncie. Młodzież uwielbia takie niezobowiązujące historie. Jest popyt to będzie i podaż. Cieszę się, że młodzi autorzy wychodzą ze swoimi tekstami do ludzi, a nie chowają je w szufladach. Od czegoś trzeba zacząć. Nie od razu Rzym zbudowano. Dlatego oceny debiutów, nigdy nie będą zbytnio surowe jeśli chodzi o pomysł na treść.

"Modlitwa anioła" to opowieść o siedemnastoletniej dziewczynie, której życie przewróciło się do góry nogami. Ojca nigdy nie poznała, więc gdy jej mama ginie w wypadku samochodowym, ona musi wprowadzić się do babci, z którą nie utrzymywała kontaktu. Przeprowadzka z Krakowa do Sanoka, nie tylko była ciężka, ale także pełna niespodzianek. Laura nie miała pojęcia, że jej dotychczasowe życie oparte było na kłamstwie. W czasie zaledwie paru miesięcy poznaje ludzi, dzięki którym może przetrwać ten ciężki okres po stracie matki. Po drodze jednak dowiaduje się, że historia jej rodziny jest zupełnie inna.

Fabuła "Modlitwy anioła" rozkłada się niczym antyczny dramat. Mamy wstęp do akcji, wydarzenie wywołujące reakcję łańcuchową, na którym opiera się pozostała część. Następnie widzimy rozwinięcie akcji oraz stopniowo budowane napięcia, które dąży do punktu kulminacyjnego. Na koniec rozwinięcie akcji, dopowiedzenie niedokończonych wątków oraz sygnał, że może powstać kolejna część przygód Laury. Banalnie proste i niestety też przewidywalne.

Całość napisana jest prostym językiem. Widzimy świat oczami nastolatki. Przedstawia nam ona wszystkie swoje uczucia bardzo dokładnie i w typowy dziewczęcy sposób. Wiecie co mam na myśli. Nie wyłączają wszelakich ochów i achów. Na szczęście autorka nie spłyciła Laury i nie pozostawiła jej bez żadnych przemyśleń. Moim zdaniem jest to mądrą i dojrzała jak na swój wiek, dorastająca dziewczyna. Pozostałe postacie były dość prostolinijne, albo takie widziane byłby przez Laurę. Babcia, niedostępna, ale za razem kochająca, Paweł prawie jak ojciec, Eryk najlepszy przyjaciel, Nataniel tajemniczy przystojniak i Magda szkolna królowa. Nic specjalnego. Miejscami nawet autorka dała radę mnie zaskoczyć, jednak zakończenie jest tak banalne, że pozostawiło lekki niesmak. Za to zafascynował mnie krajobraz Sanoka, któremu poświęcono bardzo dużo miejsca w powieści. Uwzględniono także muzeum Beksińskiego, które bardzo chciałabym odwiedzić.

Książka lekka, łatwa i przyjemna. Typowa młodzieżówka skierowana raczej dla młodszych czytelników. Dobra dla osób, które dopiero co rozpoczynają swoją wędrówkę przez świat mitycznych stworzeń. Jak wspomniałam wcześniej, powieść jest dobra jak na debiut. Nie skreślam jej całkowicie, jednak mam nadzieję, że dalsze utwory pani Sabiny Ogrodnik będą ciut ambitniejsze.

Od zawsze interesował mnie motyw aniołów w literaturze, dlatego moją uwagę przyciągnęła książka Sabiny Ogrodnik „Modlitwa Anioła”. Laura – główna bohaterka – trafia do domu swojej babci (której nigdy w życiu nie widziała) po śmierci matki w wypadku samochodowym. Młoda dziewczyna po wyjściu ze szpitala musi się zmierzyć z rzeczywistością i pogodzić się z utratą matki. Niestety przebywanie w obcym miejscu z nieznanymi jej osobami nie pomaga jej w tym.

„Nadszedł czas ostatecznego starcia: anioł stróż kontra anioł upadły. Stawka: ludzka dusza. Oręż: ziemska i nieziemska miłość, niezachwiana wiara i poczucie wzajemnej odpowiedzialności.” – właśnie tak opis z tyłu książki zapowiada fabułę. Jednak bardzo się zdziwiłam, bo po przeczytaniu ponad 100 stron, dopiero wtedy doczekałam się nadnaturalnych wydarzeń i muszę przyznać, że warto było czekać, bo obrót wydarzeń jest zaskakujący.

Język w książce jest prosty, ale opisy są bardzo rozbudowane. Można szybko zauważyć, że ulubionym słowem Sabiny Ogrodnik jest słowo „bynajmniej”. Dla mnie dosyć rażące powtórzenie, ale dla innych może być niezauważalne. Bardzo przyjemne dla mnie były przemyślenia głównej bohaterki – typowej nastolatki, lecz poniekąd bardzo dojrzałej. Wielkim plusem są bohaterowie. Barwni z charakterystycznymi cechami dla każdego z osobna.

Z przyjemnością polecam tę książkę fanom fantastyki!
Tawia, lat 18
źródło: osemkowyklubrecenzenta.blogspot.com