Hellboy: Wyspa i inne opowieści

Wydawnictwo: Egmont Polska
The Island
Hellboy, komiks
komiksy

Nadchodzi apokalipsa. Siedmiogłowy Smok, sam Ogdru Jahad, czeka już w swym leżu, aż ktoś otworzy wreszcie bramy wymiarów i wpuści w świat ludzi zniszczenie i ciemność. Kluczem do połączenia wymiarów ma być prawa ręka demona, przed pięćdziesięcioma laty przywołanego na Ziemię. Kluczem do apokalipsy ma być Hellboy. Nawet jeśli nikt go nie pyta o zdanie. Pomyślany początkowo jako jednorazowa...

Pomyślany początkowo jako jednorazowa historia, "Hellboy" niezwykle spodobał się czytelnikom. Zaczynający nad nim pracę w 1993 roku Mike Mignola mógł dalej snuć opowieść o przywołanym na ziemię dziecku-demonie, w którego dłoni – prawej, kamiennej dłoni – spoczywają losy świata. Czerpiąc z nastroju powieści H.P. Lovecrafta, mógł opowiadać o Biurze Badań Paranormalnych i Obrony, którego zadaniem jest walka z demonami i kosmicznymi potęgami, próbującymi wedrzeć się w świat ludzi i zasiać tu ziarno zniszczenia – a wszystko to na niezwykłych, ginących w czerniach i mocnych czerwieniach rysunkach Mignoli.

Kolejny tom przygód Hellboya jest zbiorem czterech nigdy wcześniej niepublikowanych w Polsce opowieści. Znalazły się w nim: "Wyspa", "Makoma", "Ghul lub refleksje o śmierci lub poezja robaków" oraz "Hydra i lew".

"Wyspa" przenosi nas do Afryki. Hellboy spędził dwa lata w podwodnym więzieniu rybiej wiedźmy Bog Roosh, próbującej powstrzymać go – i nadchodzącą zagładę. Teraz, po wyswobodzeniu, wypływa znów na powierzchnię. Ale tylko po to, żeby trafić na pradawne cmentarzysko statków i poznać kolejne tajemnice dotyczące swojej przeszłości. I przyszłości.

W "Makomie", rysowanej przez legendę komiksu Richarda Corbena, przyjdzie mu zmierzyć się z egzotycznymi postaciami z mitologii Czarnego Lądu.

źródło opisu: [Egmont, 2007]

źródło okładki: http://www.sklep.gildia.pl/komiksy/37545-hellboy-9...»

Villiana | 2015-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2015

Nie wiem co się stało, ale to dla mnie jak do tej pory najsłabszy tomik.

Tytułowa ‘Wyspa’ nie wciągnęła mnie absolutnie, a wręcz wynudziłam się. Zapowiadało się ciekawie, ale później było za dużo i zdecydowanie za długo, opowiadanie to wiele wyjaśnia, ale mimo to dla mnie jedno ze słabszych.

W ‘Ghul lub refleksje o śmierci lub poezja robaków’ klimat zdecydowanie się poprawia i nawet przypadło mi do gustu to opowiadanie i dalej jest już lepiej do samego końca. ‘Hydra i lew’ – oryginalne, ciekawa postać dziewczynki a ‘Makoma’ był dość interesujący, dużo akcji i świetne rysunki.

Ogólnie całość oceniam na sześć przez wzgląd na pierwsze opowiadanie, ale też nie jestem jakoś specjalnie zachwycona całą resztą.

Kofi | 2015-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2015

Kolejny mocny zbiór historii o Hellboyu. Szczególnie dobrze wypada tytułowa Wyspa, jednak kolejne nieznacznie odstają jakością. Przygoda w Afryce też niczego sobie.

dealen | 2014-07-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014, Komiks
Przeczytana: 13 lipca 2014

Krótkie, zamknięte historie o mrocznym i demonicznym klimacie. Czyta się dobrze i jest na co spojrzeć, rysunki świetnie pasują do historii.

OskarM | 2016-08-03
KacperN | 2016-06-11