Mój przyjaciel Leonard

Wydawnictwo: G+J
My friend Leonard
83-60376-16-6

‘‘Czasem udaję, że Lilly jest ze mną. Zwracam się do pustego krzesła naprzeciwko mnie, obejmuję ramionami nicość i mówię, że ją kocham. Gdy wychodzę z domu, mówię jej, że niedługo wrócę. Po długim dniu mówię jej, że jestem zmęczony i chcę iść do łóżka. Nawet nez niej mam wszystko, czego potrzebuję, własny mały dom, dużego śmiesznego psa, uczciwie zarobione pieniądze, mam czas, czas tylko dla siebie, cenny czas tylko dla siebie, kiedy mogę robić to, co chcę. Mam proste rzeczy, proste życie, wszystko, czego potrzebuję’‘.

książek: 1914

Po przeczytaniu autobiografii J.Freya pt.: „Milion małych kawałków”, koniecznie trzeba przeczytać dalszą część autobiografii autora… to książka, w której znajdziesz wszystko, radość… zaufanie… miłość… smutek… nienawiść… nadzieję… gorąco polecam, jak dla mnie znakomita!

Aleksandra | 2015-05-30
Przeczytana: 25 listopada 2015

Ciąg dalszy losów bohatera "Milion małych kawałków" napisany w tej samej konwencji. Końcówka książki zdecydowanie ciekawsza niż początek.

Ilona | 2011-07-09
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2009 rok

Kontynuacja autobiograficznej powieście Jamesa Freya pt. " Milion małych kawałków ". Niezwykle fascynująco opisane zostają losy Jamesa po wyjściu z więzienia oraz odwyku. Po opuszczeniu powyższych miejsc pragnie on tylko jednego - spotkania ze swoją Lilly, którą kocha nad życie i z którą pragnie spędzić resztę życia. James doznaje szoku i załamania. Spędza wiele czasu ze swoim przyjacielem Leonardem. Nie może spożywać alkoholu, gdyż to mogłoby go zabić. Frey w powieści walczy z wieloma przeciwnościami losu, lecz Leonard pomaga mu jak tylko potrafi najlepiej. Jest przy nim, kiedy on tego potrzebuje. Uważa Jamesa za własnego syna, którego nigdy nie miał.
Niezwykła powieść, pisana kontrowersyjnym językiem niesie ze sobą wiele przesłań. Uczy o najważniejszych wartościach w życiu, walce z nałogiem i nie tylko. Serdecznie polecam !

Jedna z najbardziej życiowych i prawdziwych książek, które czytałam.

KatiEmm | 2013-12-15
Przeczytana: 14 grudnia 2013

Kontynuacja "Miliona małych kawałków" znowu dostarcza nam głębokich wrażeń i emocji, a zwłaszcza na początku i końcu książki. Oczywiście pierwsza część zdecydowanie jest najlepsza, jednak fajnie było dowiedzieć się co dalej działo się z Jamesem, a działo się ojjj działo ;)
Cała historia na pewno zostanie mi głęboko w pamięci i będzie też przestrogą, a także wzorem - że człowiek dużo może osiągnąć w życiu, dużo może przetrwać, ale nie można się poddawać, trzeba się trzymać.

norepinefryna | 2014-08-03
Przeczytana: 31 grudnia 2012

"Znajdziemy mieszkanie, żaden pałac, po prostu nasze miejsce. Dostaniemy jakąś pracę, zarobimy trochę pieniędzy, będziemy razem, zostaniemy razem, będziemy żyć razem, radzić sobie razem, po prostu będziemy razem. Razem się zestarzejemy."

Nieskomplikowana, ale piękna opowieść o życiu człowieka, który wyszedł z ogromnego bagna, jakim są narkotyki (Kontynuacja "Miliona małych kawałków"). Polecam.

Alwin93 | 2011-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2011

Myślę, że jest to najlepsza książka jaką ostatnio czytałam. Chociaż jest napisana prostym językiem od samego początku czuję się, że to będzie taka lektura, której nie można przerwać. Jeśli chodzi o mnie, tak właśnie było.

Książka pokazująca to gorsze, trudniejsze życie. Jednak zawiera i to w znacznej ilości wartości najważniejsze w życiu.
Ludzie uzależnieni, zagubieni, walczący aby przetrwać każdy dzień. Słabość psychiki ludzkiej, która tu prowadzi do samobójstwa. Pokazanie prawdziwej miłości, o której nie da się zapomnieć.
Walka z samym sobą, walka z własnymi słabościami.
W końcu przyjaźń, która tu odgrywa najważniejszą rolę.Przyjaźń na zawsze, można by powiedzieć ,że bezinteresowna.
W książce tej przyjaciel zawsze jest tu tytułowy Leonard pomaga przyjacielowi, jest zawsze przy nim może nie fizycznie ale duchowo. sam jest tajemniczy nie dużo mówi, swoje problemy zostawia na boku, nie mówi o nich, gdyż na pierwszym miejscu stawia przyjaciela.Odciąga go od problemów, zawsze...

Mila Pi | 2016-07-07
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 07 lipca 2016

Kontynuacja zdarzeń po Milionie Małych Kawałków.
Owszem, łzy kapały na koniec, ale ogólnie raczej bez rewelacji - ta książka to raczej odcinanie kuponów od popularności Miliona... Tak czy owak cieszę się, że przeczytałam ją, dzięki niej utwierdziłam się się, że pozytywne (mimo wszystko) przesłanie, które wyniosłam z pierwszej części nie było chybione - węwnętrzna siła, siła woli, wygrywa z zastępczymi nałogami w rodzaju bujdy o Bogu czy 12 kroków.

Anet_Anet | 2012-09-01
Przeczytana: 14 października 2012

ostatni raz się tak popłakałam, w 3 klasie czytając o psie który jeździł koleją...
był moment w połowie książki, gdzie czułam się trochę zawiedziona, że nie ma takiego walnięcia jak przy 1części, jednak pod koniec był konkretny problem ze skończeniem książki, rozwaliła mnie przyjaźń Leonarda i Jamesa. składnia kiepska, ale w skrócie, NIESAMOWITA KSIĄŻKA. Frey zdobył moje serce na wieki.

Angelika | 2015-08-05

Kontynuacja "Milion małych kawałków" również świetna. Uwielbiam Freya za jego "prosty" język. Niezwykle utalentowany i prowokacyjny człowiek.

popiszsieplay | 2016-12-07
Przeczytana: 31 lipca 2015

Przeczytałam nie wiedząc, że jest to kontynuacja!
Naładowana emocjonalnie powieść autobiograficzna. Książka, która porusza do głębi. Zazdroszczę przyjaźni Leonarda i Jamesa. Zmusza do zastanowienia, smuci, wzrusza, szokuje... na pewno do niej powrócę.

"Bo miłość bywa bolesna, zwłaszcza gdy człowiek wie, że nic z tego nie wyjdzie."
"Uważam, że ból i cierpienie to dwie różne rzeczy. Ból jest doznaniem. Cierpienie jest skutkiem bólu. Jeżeli człowiek umie znosić ból, potrafi żyć, nie cierpiąc. Jeżeli nauczy się wytrzymywać ból, wytrzyma wszystko. Jeżeli nauczy się kontrolować ból, wyrobi w sobie kontrolę nad samym sobą."
"- Jaki jest sens życia, Leonard? Śmieje się.
- To proste pytanie, mój synu, życie ma taki sens, jaki mu nadasz."