Koleżanka. Wspomnienia o Agnieszce Osieckiej

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Agnieszka Osiecka
Dorota_1988

Mimo wielu publikacji o Agnieszce Osieckiej jej historia wciąż domaga się opowiedzenia. Prezentowany tom ma inny niż dotychczasowe książki jej poświęcone, wspomnieniowy charakter. Na książkę składają się wcześniej publikowane wspomnienia o poetce, takie jak fragmenty autobiografii Maryli Rodowicz Niech żyje bal, fragment przedmowy do książki Listy na wyczerpanym papierze Agnieszki Osieckiej i...

Na książkę składają się wcześniej publikowane wspomnienia o poetce, takie jak fragmenty autobiografii Maryli Rodowicz Niech żyje bal, fragment przedmowy do książki Listy na wyczerpanym papierze Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory innych a także teksty nigdy wcześniej nie publikowane, napisane specjalnie na potrzeby tej książki.
O poetce opowiadają między innymi: Krystyna Sienkiewicz, Stanisław Soyka, Katarzyna Ważyk, Agata Passent, Stan Borys, Ewa Błaszczyk i inni, bliscy Osieckiej ludzie. Książkę dopełniają wiersze dedykowane artystce lub inspirowane jej osobą oraz fragmenty wywiadów prasowych z Osiecką.

Dla każdego ze wspominających była inna, jedyna i wyjątkowa. Również książka, która ukaże się w 18. rocznicę śmierci poetki , jest inna, odważna, a niekiedy nawet wstrząsająca.

źródło opisu: http://www.dwpwn.pl/produkty/919/

źródło okładki: http://www.dwpwn.pl/produkty/919/

kajsa | 2016-02-26
Na półkach: Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 26 lutego 2016

"Nie wierzę w powstanie stabilnego i jednocześnie prawdziwego obrazu Agnieszki.Ona jest dla mnie czymś nieuchwytnym,migotliwym,-zjawiskiem w ruchu"- tak o Osieckiej mówi Magda Czapińska.
Karolina Felberg-Sendecka w książce "Koleżanka"zebrała wiele dokumentów, zapisków i wypowiedzi samej bohaterki, jak i osób,które miały tę wielką przyjemność obcować z poetką,i tworzy jej wielobarwny portret.
Twórczość Osieckiej fascynowała mnie od najmłodszych lat.Jej piękne teksty, pełne wnikliwego spojrzenia na życie i wielkiej wrażliwości są nieśmiertelne i ponadczasowe.Trochę mi ich brakowało w tej książce,w której autorka większą uwagę skupiła na próbie obiektywnego określenia - kim była i jaka była poetka,a to zadanie niezwykle trudne,bo autorka "Okularników" wymykała się wszelkim schematom i była różnie postrzegana,co wyraźnie widać w tej publikacji.
Dla mnie pozostanie na zawsze wolnym,kolorowym ptakiem,tak naprawdę niezwykle samotnym, poszukującym bliskości i jednocześnie uciekającym...

anetapzn | 2015-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2015

Agnieszkę Osiecką i jej twórczość zna większość osób, chociażby ze słyszenia, z widzenia w tv, ze słuchania jej tekstów.Do dzisiaj, mimo, iż nie żyje od wielu lat, w naszych sercach ciągle goszczą jej utwory. Często nie zdajemy sobie sprawy, ze piosenka, którą tak lubimy ma słowa napisane przez Agnieszkę Osiecką.
Książek o artystce powstało sporo. Ta, którą prezentuję jest jednak pozycją wyjątkową, wspomnieniową, ukazującą Osiecką przez pryzmat wspomnień jej znajomych, przyjaciół, listów z nimi wymienianych, tekstów niepublikowanych dotąd utworów, felietonów napisanych specjalnie do tej książki i innych materiałów. Dzięki nim poznajemy nie tylko dorosłą Agnieszkę, autorkę wspaniałych tekstów, artystkę, poetkę, ale także dzieciństwo bohaterki, okres dorastania, buntu, stosunki w rodzinie, dorosłe życie, w którym jako matka, czy partnerka powiedzmy nie była perfekcjonistką, alej jako twórca, artystka sprawdziła się w stu procentach. Bardzo dużo miejsca w książce zajmuje barwne,...

kulturapowazna | 2016-07-09
Przeczytana: 16 maja 2015

9 października 1936 na ulicy Tynieckiej w Warszawie w rodzinie Marii ze Sztechmanów i Wiktora Osieckich przychodzi na świat Agnieszka Osiecka. Jako ośmiolatka jest świadkiem wydarzeń powstania warszawskiego. Całą rodziną przebywają w piwnicach przy ulicy Moniuszki, aż do kapitulacji. Rok później zaczyna pisać swój pierwszy dziennik. Jako szesnastolatka zdaje maturę i rozpoczyna studia dziennikarskie. I to jest ten okres, który zaowocował znamienitymi przyjaźniami, niezwykle przydatnymi dla wyeksponowania jej talentu. W 1956 roku uzyskuje dyplom magisterski Wydziału Dziennikarskiego Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie broni na ocenę bardzo dobrą pracę Powojenne inscenizacje Czechowa w Polsce. W tym samym roku należy do Stowarzyszenia Autorów ZAIKS, pisuje reportaże do Sztandaru Młodych. Poznaje Jerzego Giedroycia, wiąże się z Andrzejem Jareckim, by rok później, w 1958 zaręczyć się z Markiem Hłasko.

"Byliśmy w hotelu, ja na kacu leżę, a, kurwa, Agnieszka już sobie wierszyki...

Barbara Gazda | 2015-05-06
Przeczytana: 06 maja 2015

Bardzo ciekawy zbiór wspomnień o Agnieszce Osieckiej. Zachęca do dalszego zgłębiania biografii Osieckiej - stawia wiele pytań, na które niestety w tej pozycji nie znajdzie się odpowiedzi.

Magdalena | 2015-10-31

Najlepsza z trzech książek o A. Osieckiej, które niedawno się ukazały. Autorka zadała sobie wiele trudu i nie oparła się tylko na ogólnodostępnych źródłach. Wywiady dobrze pokierowane.
Życzę, żeby udało się Pani namówić następnym razem A. Ohodlo i Z. Mentzla.

BozenkaN_37 | 2015-04-13
Przeczytana: 2015 rok

Lubię takie książki, dlatego w mojej opinii - po prostu bomba!

Leśna_czytelnia | 2015-04-11

catha | 2018-07-14