Herbata. Moc smaku i aromatu

Buchmann
2015-02-18
2015-02-18
herbata

Okładka książki Pożegnanie powstańca Artura Grottgera Marta Dobrowolska-Kierył, Justyna Mrowiec
Pożegnanie pow... Marta Dobrowolska-K...
Okładka książki Dziewczynka z chryzantemami Olgi Boznańskiej Marta Dobrowolska-Kierył, Justyna Mrowiec
Dziewczynka z ... Marta Dobrowolska-K...
Okładka książki Szermierka Leona Chwistka Marta Dobrowolska-Kierył, Justyna Mrowiec
Szermierka Leo... Marta Dobrowolska-K...

Okładka książki Wiem co jem. Przepisy z programu Katarzyna Bosacka, Aleksandra Misztal
Wiem co jem. P... Katarzyna Bosacka, ...
Okładka książki Warzywa Piotr Bikont, Robert Makłowicz
Warzywa Piotr Bikont, Rober...
Okładka książki Święta bez pszenicy Wanda Gąsiorowska, Marta Szloser
Święta bez psz... Wanda Gąsiorowska,&...

Wszystko, co warto wiedzieć o herbacie w pigułce. Ładnie wydana prostokątna książka wprowadza czytelnika w świat herbaty odpowiednim doborem tematów, idealnych dla laika lub początkującego miłośnika tego napoju, a także ozdobiona jest wieloma zdjęciami, które dodają jej uroku.

Przede wszystkim "Herbata. Moc smaku i aromatu" to wprowadzenie do tego czym właściwie jest herbata, jaką ma historię, skąd pochodzi, w jaki sposób się ją pije, jakie są jej rodzaje oraz jak powinno się ją parzyć. Wszystko podane jest w sposób zwięzły, prosty, ponadto autorka odpowiada na kilka podstawowych pytań, które nurtują niektórych amatorów picia herbaty.

W książce nie zabraknie również ciekawych przepisów. Nie są to jednak zwykłe, podstawowe sposoby mieszania herbaty i dodatków, a wyszukane i oryginalne połączenia, które zapewniają orzeźwienie lub rozgrzanie, w zależności od pory roku.

Ostatecznie, książka jest tym, co mówi o niej okładka - zarówno prosty, chwytliwy tytuł, jak i zdjęcie. "Herbata. Moc smaku i aromatu" to estetyczny i pomocny przewodnik po świecie herbaty, krótki i treściwy, rozwiewający podstawowe wątpliwości. Będzie on dobrym narzędziem dla początkujących i poszukujących nowych smaków miłośników herbaty, nie zadowoli jednak tych bardziej wymagających i obcujących z tematyką picia herbaty trochę dłużej. Dla mnie jednak książka ta na pewno sprawdzi się nie raz.

Nie ma wątpliwości, iż herbata jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Codziennie miliony osób raczy się filiżanką gorącego naparu o różnorodnym smaku, aromacie i kolorystyce. I to właśnie o herbacie traktuje najnowsza książka Justyny Mrowiec, która łączy w sobie historię herbaty, deskrypcję jej różnych rodzajów, opisuje praktyki parzenia oraz przedstawia oryginalne przepisy na herbaciane smakołyki.

Dzieje czaju rozpoczynają się kilkaset lat przed naszą erą na terenie Chin i Japonii. Według tamtejszych legend, zmęczony kilkudniową podróżą chiński władca Shennong zarządził postój i nakazał swoim służącym zagotować źródlaną wodę. W wyniku silnego wiatru kilka listków nieopodal rosnącego krzewu wpadło do kociołka, nadając mu charakterystyczny aromat i kolor. Zdumiony władca postanowił spróbować ów naparu i w ten sposób narodziła się herbata. Autorka skrupulatnie podaje jak przez wieki zmieniał się rytuał picia czaju, który z czasem stał się prawdziwą sztuką opiewaną przez nadwornych poetów i pieśniarzy.

Z parzeniem herbaty wiązało się zakładanie kolejnych plantacji, proces produkcji odpowiednich naczyń (ceramicznych, a następnie porcelanowych miseczek),a z czasem metody jej transportu na inne kontynenty. Co ciekawe, o ile w Azji po dziś dzień króluje zielona herbata, to w przypadku Europejczyków można mówić o całkowicie innych guście, bowiem piją oni chętnie czarne i często aromatyzowane liście herbacianego krzewu. Do Polski trafiła dzięki stosunkom handlowym z Rosją, niemniej przez dziesięciolecia uważano ją za napar leczniczy. W XVIII wieku traktowano są jako produkt podejrzany, podobnie jak kawior i żaby.

Europejska tradycja picia herbaty jest bardzo odmienna od tej azjatyckiej. W Chinach i Japonii uchodzi za specjalny rytuał, który oczyszcza umysł i ciało. Przed ceremonią zaślubin pan młody ma obowiązek podać przyszłym teściom czajniczek herbaty, którzy dopiero po jej skosztowaniu mogą udzielić mu błogosławieństwa. Brytyjska księżna Bedfor, Anna Maria Russell,, w ramach oszczędności, zapoczątkowała zwyczaj picia popołudniowej herbaty do suchych ciasteczek (które wychodziły znacznie taniej niż podanie całego obiadu),który zyskał nazwę tea time. Pito ją w porcelanowych filiżankach, kosztowanie runku w innym naczyniu uchodziło za towarzyskie faux passe. Polacy zwyczaj picia herbaty w zwykłych szklankach przejęli od Rosjan.

Następnie Mrowiec przechodzi do szczegółowego opisu herbacianych plantacji i sposób wytwarzania herbaty czarne, zielonej, czerwonej i białej. Popularna w czasach PRL-u „indyjska granulowana” okazała się nie mieć nic wspólnego z prawdziwą herbatą, bowiem była produkowana z uschniętych zmielonych łodyg drzewa herbacianego. Mylnie też nazywa się herbatki owocowe i ziołowe, bowiem w rzeczywistości nie zawierają w sobie liści rośliny z gatunku Camellia sinensis (podobnie jak rooibos i yerba matte).

Czym wyróżnia się dobra herbata i jak umiejętnie ją zaparzyć? Bardzo wiele zależy od suszu, jakości wody oraz sposobu przechowywania. Popularne herbaty ekspresowe bardzo często zawierają bardzo małe kawałeczki listków herbacianych lub wyłącznie miał, jaki powstaje podczas produkcji herbaty liściastej.

Herbata – moc smaku i aromatu to nie tylko zwięzłe przedstawienie dziejów herbaty, lecz również zbiór różnorodnych przepisów na herbaty rozgrzewające (na rumie, z żółtkami, korzenne, imbirowe lub w stylu kubańskim),orzeźwiające (z cytrusami, z miętą, tequilą lub lodami) oraz herbaciane słodkości (m.in. francuskie makaroniki, muffinki z zieloną herbatą i pyszną granitą).

Muszę uczciwie przyznać, iż omawiana pozycja posiada piękną oprawę graficzną. Liczne zdjęcia ukazujące herbaciane plantacje, gliniane naczynia, srebrne czajniczki, ogromne samowary oraz urządzenia do mielenia urozmaicają lekturę. Niemniej i one bledną w porównaniu do fotografii zamieszczonych obok przepisów kulinarnych. Na sam ich widok czytelnik ma ochotę wypić koktajl lub gorący napar z oryginalnym dodatkiem w postaci owoców lub alkoholu. Coś wspaniałego!

Herbata – moc smaku i aromatu to naprawdę wartościowa pozycja, która doskonale sprawdzi się zarówno jako prezent dla bliskiej osoby, jak i lektura dla zapalonego herbaciarza. Moim zdaniem tego typu publikacja jest strzałem w dziesiątkę, dlatego gorąco zachęcam do jej lektury.

Pattyczak

Podstawową wiedzę na temat herbaty miałam już wcześniej, teraz jednak chciałam uzupełnić wiadomości dotyczące szerszej historii herbaty, jej uprawy i procesie tworzenia suszu gotowego do spożycia, rodzajach herbat i sposobach jej parzenia. Książka zawiera też szereg przepisów na wykonanie herbat rozgrzewających i orzeźwiających oraz receptury na herbaciane słodkości.
Sporo ciekawych informacji przeczytałam na temat tradycyjnej chińskiej i japońskiej etykiety związanej z procesem parzenia herbaty, historii Tea Time w Wielkiej Brytanii czy okoliczności stworzenia samowarów w Rosji. Początki stosowania herbaty w Polsce były mi wcześniej zupełnie nie znane, a teraz wiem jak początkowo wykorzystywana do parzenia napojów leczniczych herbata ewoluowała do pozycji codziennego napoju milionów rodaków.
Warunki uprawy, zbiór liści, przetwarzanie i produkcja herbaty - ciekawostki o herbacie zebrane w pigułce.

Czy wiedzieliście, że różne rodzaje herbaty, tj. czarna, czerwona, zielona, żółta, biała i oolung pochodzą z tego samego drzewa? To stopień utlenienia liści powoduje te istotne różnice w smaku i wyglądzie herbaty. W książce znajdziemy dokładny opis wyglądu i smaku tych rodzajów herbat oraz ich mieszanek.
Mamy tu też rady na parzenie herbaty, a więc kiedy, jaką herbatę wybrać, jakiej użyć wody, i jak długo parzyć. Doskonale pamiętam moje początki z parzeniem herbat liściastych. Wychodziły albo za słabe, albo za mocne. Niestety kiedyś wszystkie traktowałam wrzątkiem. Na szczęście nauczyłam się z czasem przyrządzać odpowiednie napary. Gdyby jednak to nie nastąpiło to książka byłaby dla mnie wybawieniem w tej kwestii :)

To co w tej książce zauroczyło mnie jednak najbardziej to cudowne przepisy na napoje i słodkości z herbaty. Wymienione w przepisach składniki są ogólnodostępne, a ich wykorzystanie w znacznym stopniu może poprawić smak i właściwości nawet zwykłej, czarnej herbaty. Ja cały czas kupuję gotowe mieszanki, ale też wcześniej nawet nie pomyślałam o tym, że sama mogę sobie zrobić taką mieszankę, która będzie mi odpowiadać najbardziej. Niektóre zawarte w książce przepisy opierają się tylko na przyprawach, inne są z domieszką alkoholu, a jeszcze inne zawierają owoce - co kto lubi :) Bardzo zaskoczył mnie przepis na herbatę z żółtkami - nigdy nie słyszałam o takim połączeniu i póki co boję się spróbować, ale dobrze wiedzieć, że i takie wariacje można stosować :) Słodkości prezentują się obłędnie, ale zanim wypróbuję któryś z przepisów minie trochę czasu, bo... ciągle trzymam się diety :)

...

Herbatę pochłaniam w ilościach hurtowych. Naprawdę – ile będzie, tyle wypiję. A nawet i więcej! Dlatego jak tylko w moje ręce trafiła książka „Herbata. Moc smaku i aromatu” to od razu zaczęłam się zachwycać jej pięknym wydaniem graficznym i całym mnóstwem przepisów, które znajdują się w środku.
Z czym mamy tutaj do czynienia? Jedną część już ujawniłam, ale przepisy to nie wszystko! Przygodę z tą herbacianą książką rozpoczynamy od legend i historii tego cudownego napoju, a przyznaję szczerze, że czytałam ten rozdział ogromnym zaangażowaniem! Uwielbiam legendy i podania, być może nieco gorzej jest z faktami historycznymi, ale jeżeli chodzi o coś, co mnie naprawdę interesuje, to jestem w stanie pochłonąć każdy rodzaj wiedzy. Przechodzimy więc przez historię herbaty w krajach takich jak Japonia, Holandia, Chiny, Anglia i Rosja, aż w końcu otrzymujemy fakty z naszego rodzimego kraju.
Kolejny rozdział, czyli „Plantacje herbaty” to ten, który spodobał mi się najbardziej! To tutaj dowiedzieć się można, jak powstaje herbata, którą znamy – czyli jak przebiega zbiór i obróbka. Teraz to tylko chodzę i szpanuję wiedzą :). Następnie przechodzimy do meritum, czyli rodzajów herbaty. I tutaj nie lada zaskoczenie! Nie wiedziałam o istnieniu herbaty żółtej i turkusowej, więc pierwszą rzeczą, jaką zrobiłam po przeczytaniu tego działu było sprawdzenie w Internecie kilku herbaciarni, w których mogę te rodzaje dostać – szykuje się nie lada uczta! Ciekawą rzeczą jest informacja o tym, co jest herbatą a co nie, bowiem okazuje się, że yerba i rooibos się do niej nie zaliczają. A dlaczego? A przekonajcie się sami :).
Tuż przed samymi przepisami dowiadujemy się jeszcze, w jaki sposób powinno się prawidłowo parzyć i przechowywać herbatę. A same przepisy? Magia! Panuje tu taka różnorodność, że aż niewiadomo od czego zacząć. Herbaty orzeźwiające, rozgrzewające, pobudzające… a to jeszcze nie wszystko. Największym zaskoczeniem były ostatnie przepisy dotyczące… wypieków! Mufinki z zielonej herbaty? Nie ma sprawy! Ciasto herbaciane? Już się robi! Oj zrobi się zrobi… i to już niedługo! Nic tylko jeść i pić!
„Herbata. Moc smaku i aromatu” to znakomita pozycja, obowiązkowa dla każdego fana herbaty! Pięknie wydana, z cudownymi przepisami, ciekawymi faktami i niesamowitymi zdjęciami. Po prostu nie można przejść obok niej obojętnie! Zdecydowanie zasługuje na honorowe miejsce w kuchennej biblioteczce!

• Herbata
  • Popularnonaukowe
  • Z pysznościami w tle/na okładce
  • Do przeczytania non-fiction

Dodaj cytat z książki Herbata. Moc smaku i aromatu