Stolica 3/2015

Wydawnictwo: Ekbin
Warszawski Miesięcznik Ilustrowany
czasopisma
Różyczka

4. Kronika miesiąca 6. Co nam budują 8. Sen o Warszawie – z Aleksandrą Łogusz, dziennikarką fotografującą Warszawę z dachów wieżowców, autorką „Snu o Warszawie”, Zdjęcia Roku 2014, rozmawia Anna Kalinowska 12. Rozwiązanie konkursu „Stolicy” 13. Stolica ma swój styl – Jacek Fedorowicz 14. Polityczne uwikłania pomników – Irena Grzesiuk-Olszewska Pomnik ofiar...

4. Kronika miesiąca
6. Co nam budują

12. Rozwiązanie konkursu „Stolicy”

13. Stolica ma swój styl – Jacek Fedorowicz

14. Polityczne uwikłania pomników – Irena Grzesiuk-Olszewska

Pomnik ofiar zbrodni katyńskiej miał być ustawiony na cmentarzu Wojskowym na Powązkach w 1983 r. Ówczesne władze zażądały jednak od jego autorów zmiany oryginalnego napisu na fałszywy: „Polskim żołnierzom zamordowanym przez faszystów hitlerowskich w Katyniu”, na co oczywiście artyści nie wyrazili zgody.

19. Michał Krasucki o kondycji warszawskich zabytków

Biurowiec stawiany na Podwalu, nieistniejący dach Prudentialu, rozebrana willa Granzowa, ale też Powązki na liście pomników historii, uratowana hala Orzeł czy nowe konkursy u stołecznego konserwatora. Miniony rok obfitował w wydarzenia związane z warszawskimi zabytkami – z bilansem raczej ujemnym.

HISTORIA

22. Drewniane ptaki „bolszewickich bestii” – o losie Rosjan w niemieckich obozach jenieckich zakładanych w Warszawie i okolicach

Pierwszych jeńców sowieckich warszawiacy zobaczyli w sierpniu 1941 r. Przywożono ich zatłoczonymi pociągami. „Wielu w drodze umierało z ran – pisał w swojej okupacyjnej kronice Kazimierz Gorzkowski. – Wszystkie potrzeby fizjologiczne musieli oni załatwiać w wagonach. Cały czas jechali bez jedzenia i wody”. Po kilkunastu dniach jazdy wyczerpani ledwo trzymali się na nogach.

26. Architekt Wedla, czyli Juliusz Żórawski – Grzegorz Mika

32. Płat Puławskiego – Adrian Gajewski o Zygmuncie Puławskim, konstruktorze samolotów znanym w całej Europie i jego tragicznej śmierci w katastrofie lotniczej w 1931 r.

KULTURA

36. Brązy warszawskie – Monika Bryl

40. Warszawa XIX wieku z perspektywy konia – Hanna Polańska

Najbardziej widowiskowe były przejazdy zaprzęgów Warszawskiej Straży Ogniowej. Tabor pędzący do ognia, przy zapalonych pochodniach i biciu dzwonów ściągał gapiów z całej okolicy. Nie mniejszą atrakcję stanowiły zaprzęgi Towarzystwa Doraźnej Pomocy Lekarskiej, które dźwiękiem trąbki sygnalizowały swój przyjazd.

42. Z Marią Pomianowską, instrumentalistką, wokalistką i kompozytorką, rozmawia Ewa Sośnicka-Wojciechowska

„Z mojego doświadczenia wynika, że wspólnych elementów w muzyce świata jest więcej, niż bym się spodziewała. Na przykład: jadę do Korei i słyszę, że muzycy grają tam najczęściej rytmy trójkowe, mazurkowe – oczywiście z innymi akcentami, melodie też są inne, ale… siadamy i zaczynamy się dobrze z sobą czuć, bo to jest tak, jakbyśmy znaleźli jakieś wspólne znajome słowo”.

52. Wspaniały z Milanówka – Janusza Skarżyńskiego, dziennikarza, pisarza marynistę, poetę, żołnierza, więźnia obozów koncentracyjnych, społecznika, wieloletniego współpracownika „Stolicy”, wspomina Andrzej Pettyn

54. Stolica czyta

60. Powojenne plagi – Maria Terlecka

60. Duch w chińskim gabinecie – fragment nowej książki Małgorzaty Karoliny Piekarskiej

65. Śladami Stolicy – ciąg dalszy o megafoniarzach z Powstania Warszawskiego

67. Czytelnicy piszą

68. Zwierzę w mieście – Bociany przynoszą wiosnę?

69. W marcu „Stolica” pisała

• Brud
  • Listy do A. Mieszka z nami Alzheimer
  • Nierozłączki. Heca z opiekunką
  • Przestrzeni! Przestrzeni!
  • Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające.
  • Ziemia dyktatorów. O ludziach, którzy ukradli Afrykę
  • Instytut
  • Ludzie potrafią latać
  • Rodzina
  • Stara wariatka
  • Niezbity dowód
To
Stephen King

7,81 (8852 ocen i opinii)
Nienaganny. Biografia męskiego wizerunku

7,48 (25 ocen i opinii)
Zakon Drzewa Pomarańczy. Część 2
Samantha Shannon

8 (1 ocen i opinii)
Ostatni uścisk Mamy. Emocje zwierząt i co one mówią o nas samych
Frans de Waal

7 (2 ocen i opinii)
Przestrzeni! Przestrzeni!
Harry Harrison

7,04 (233 ocen i opinii)
Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające.
Paweł Majka , Radosław Rusak

Instytut
Stephen King

7,53 (75 ocen i opinii)
Ludzie potrafią latać
Daniel Koziarski , Małgorzata Warda , Agnieszka Lingas-Łoniewska , Daniel Radziejewski , Jolanta Kosowska , Anna Kasiuk , Rafał Cichowski , Anna Szafrańska , Alicja Sinicka , Magdalena Knedler

8 (5 ocen i opinii)

5,33 (3 ocen i opinii)
Niezbity dowód
Peter James

7,71 (7 ocen i opinii)
Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!