Sprzedawca broni

Okładka książki Sprzedawca broni Hugh Laurie
Okładka książki Sprzedawca broni
Hugh Laurie Wydawnictwo: Biblioteka Akustyczna, W.A.B. Seria: Seria Sensacji i Kryminału kryminał, sensacja, thriller
Seria Sensacji i Kryminału
The Gun Seller
Biblioteka Akustyczna, W.A.B.
2008-01-01
2008-01-01
Jacek Konieczny
Dr House kryminał

Okładka książki A Bit of Fry & Laurie Stephen Fry, Hugh Laurie
A Bit of Fry &... Stephen Fry, Hugh L...

Fabuła niestety dość trywialna i zbyt chaotyczna, ale o dobrym tempie. Na plus angielski humor.

Czytadło. Nie wciąga, raczej irytuje dziwną manierą.
Osobną kwestią praca tłumacza. Tylu baboli w jednej książce dawno nie widziałem.

Czytadło. Nie wciąga, raczej irytuje dziwną manierą.

Nic nowego. Widząc znaną z innej działalności osobę podejmującą się próby napisania fabuły wyczuwam od razu zapach porażki.

Tutaj komediowa przeszłość Lauriego dała o sobie znać i to niestety w złym znaczeniu. Gdyby autor skupił się bardziej na treści i akcji to wyszedłby pewnie dość generyczny, ale jednak znośny akcyjniak w takiej własnej Bondopodobnej wersji.
Mam wrażenie, że istotniejsza od reszty była próba przemycenia jakiegoś żartu w dosłownie co drugim zdaniu. Przez moment może miało to swój urok, no ale ile można. Szczególnie, że sporo z tych żartów jednak zakotwiczonych jest w angielskiej kulturze i przyswajalna głównie dla Brytyjczyków.

Tak jak wspominałem intryga sama w sobie wygląda dość znośnie. Może czasem w nieco podkręconej wersji, ale przecież często bazujemy na jakimś bohaterze z wyjątkowymi zdolnościami. Jednak to bycie zabawnym na siłę psuje cały efekt.

Mam...

Podchodziłam do tej książki kilka razy - wiele lat temu po raz pierwszy, było ciężko.. pomyślałam że może to kwestia tłumaczenia. Spróbowałam więc po angielsku - trochę lepiej ale dalej coś nie pasowało. Wróciłam do polskiego tłumaczenia, stwierdzając że nie jest złe, więc o co chodzi?... Chyba po prostu fabuła, główny bohater, intryga nie działa.. Także pozostawiam książkę niedokończoną, bo po prostu nie dam rady.

Sluchajac audiobooka nie moglem pozbyc sie wrażenia, ze to produkt ksiazkopodobny. Niby o czyms ale jednak o niczym. Bez pomyslu. Po kilku rozdzialach odpuscilem.

Należy docenić próbę, jaką podjął znany aktor, który chciał być pisarzem: napisania powieści sensacyjnej z humorem.

Tylko.... nie mam pewności, czy to oryginał, czy to kwestia tłumaczenia, lecz humor w wydaniu H.Laurie'ego miejscami słabiutkiej próby.

Sama intryga też miejscami przeciągana za uszy.

Konkludując: ani mnie to nie wciągnęło, ani nie ubawiło.

Sama intryga też miejscami przeciągana za uszy.

Konkludując: ani mnie to nie wciągnęło, ani nie ubawiło.

Zbyt dużo tego tak zwanego angielskiego humoru, główny bohater "sypie" dowcipami jak w jakimś kabarecie. W pewnym momencie staje się to męczące.

Całkiem miłe doświadczenie

Całkiem miłe doświadczenie

Napisane ze swadą, narracja dowcipna, niestety mam wrażenie, że w pewnym momencie fabuła wymknęła się autorowi spod kontroli, i odpłynęła za daleko od tego co działo się na początku. Nie mniej jest to przyjemne czytadło. Można przez nie przejść, szybko i sprawnie a jeżeli człowiek nie stawia mu za wysoko poprzeczki, tylko nastawia się na cieszenie humorem i opisami akcji to może dostarczyć sporo rozrywki. Idealna lektura do pociągu albo na plażę.

wiem że może moja opinia nie jest zbyt obiektywna ponieważ Uwielbiam autora, jego muzykę, cięty humor, akcję i nawet sam powód przekształcenia własnego pamiętnika w powieść sensacyjną XD ale uważam że warto jest poświęcić jeden wieczór na lekką i przyjemną lekturę która rozbawi i poprawi humor :D

• Thriller/sensacja/kryminał
  • 2011