Katedra Marii Panny w Paryżu

Okładka książki Katedra Marii Panny w Paryżu Victor Hugo
Okładka książki Katedra Marii Panny w Paryżu
Victor Hugo Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Ekranizacje: Dzwonnik z Notre Dame (1996) Seria: Seria Kieszonkowa PIW klasyka
klasyka
Seria Kieszonkowa PIW
Państwowy Instytut Wydawniczy
1973-01-01
1973-01-01
Ekranizacje:
Dzwonnik z Notre Dame (1996)

Przygodowy melodramat powieściowy o kilku mężczyznach nieszczęśliwie zakochanych w jednej kobiecie.

Oczywiście nie jest to geniusz literacki na miarę "Nędzników" ale zawiera oryginalną treść. Minusem spore przestoje opisowe wytrącające z fabuły powieści.

Zawiodłem się na tej książce. Jeżeli nie jesteś fanem średniowiecznej architektury, to ciężko żeby ta książka przypadła do gustu. Historia infantylna, opisana zbyt rozwlekle, ta książka mogłaby być połowę krótsza i dzięki temu zyskała by na jakości. Nic mnie w niej nie wzruszyło natomiast wynudziła mnie przeokropnie. Środek książki był jeszcze znośny, natomiast poczatek i koniec słabe. Po przeczytaniu Nędzników tego samego autora, która według mnie jest książką wybitną, miałem nadzieję że ta również mi się spodoba. Widocznie klimat średniowiecza opisany przez Victora Hugo nie przypadł mi do gustu.

Nie spodziewałam się, że książka ta tak mocno zawładnie moim sercem i będę ją tak bardzo przeżywać. Pięknie opowiedziana historia o sile miłości, pożądania, ale także ukazująca panoramę XV-wiecznego Paryża.
Byłam bardzo zaskoczona postawą narratorską, jego osobistymi zwrotami do czytelnika i takim sposobem prowadzenia narracji - z jednej strony zagaduje czytelnika, zwraca się do niego osobiście, mówi do niego wprost, a z drugiej tak buduje historię, że człowiek wczuwa się w nią, jakby do autor mówił tylko do niego. To naprawdę niesamowite.
Jeszcze nie raz po nią sięgnę!

Ja w tej książce nie widziałem nic, poza Cyganeczką. Wszyscy do niej mieli interes. To opowieść o przebiegłym Panu, który trzyma w swoich ryzach, i którym się opiekuje, małego stworka, który ma identyczne życzenia co Pan. Oni w tej swojej gonitwie, nie są osamotnieni, lecz nieszczęsny los i tak, pokaże im figę. Wszyscy zostaną odmówieni. Cyganeczka. Bądź tu mądry, i ją pobierz.

Audiobook w mistrzowskim wykonaniu Henryka Machalicy oddał wg mnie to, co jest najcenniejsze i ponadczasowe w dziele Hugo- klimat opowiadanych legend i sag z dawnych czasów. W niezwykle plastyczny, miejscami satyryczny lub podniosły sposób autor roztacza swa opowieść, w której ważne są tylko emocje, obrazy i panorama zdarzeń .

Fascynująca opowieść. Fakt, jest trochę opisów - głównie na początku. Dotyczą przeważnie architektury. Trzeba zrozumieć autora, który oddał hołd tym monumentalnym budowlom; niszczonym tak bezwstydnie przez ludzi, których nazwiska do dziś - nie przetrwały.
Jest to powieść z ukrytym przekazem ale nie na tyle skomplikowana, aby zanudziła. Ciekawa, zabawna i chwytająca za serce.

Szkoda tej wspaniałej katedry która raz po raz obrywa w pomrokach dziejów.

Miałam zupełnie inne wyobrażenie o tej historii, gdyż dorastałam na bajkach Disneya. Książka jest zupełnie inna, jednak nie gorsza - mamy wszystko czego szuka się w dobrej powieści. Opisy czasami potrafią znużyć, jednak zdecydowanie warto przeczytać nie tylko dlatego, że to klasyk.

"Dzwonnik z Notre-Dame" autorstwa Victora Hugo to arcydzieło literatury, które wznosi się ponad czas i przestrzeń, pozostawiając niezatarte wrażenie. Hugo mistrzowsko tworzy atmosferę średniowiecznego Paryża, przenosząc czytelnika w zakamarki katedry Notre-Dame.

Głównym bohaterem jest Quasimodo, dzwonnicy o zdeformowanej posturze, który staje się symbolem niezrozumienia i wyobcowania społecznego. Hugo przedstawia go w sposób, który skłania do refleksji nad ludzką naturą i społeczeństwem.

Historia miłosna między Quasimodo a piękną Esmeraldą dodaje powiewu romantyzmu, ale równocześnie ukazuje brutalność i niesprawiedliwość świata. Autentyczność postaci oraz ich rozwój emocjonalny sprawiają, że czytelnik łatwo się z nimi utożsamia.

Hugo niezaprzeczalnie mistrzowsko operuje językiem, tworząc bogate opisy, które przywołują obrazy z epoki. Jego zdolność do ukazania kontrastów między pięknem a brzydotą, miłością a nienawiścią nadaje powieści głębię i uniwersalność.

"Dzwonnik z Notre-Dame" to nie tylko opowieść o miłości i przeciwnościach losu, ale także komentarz społeczny i filozoficzny, który pozostaje aktualny przez wieki. Jest to lektura, która skłania do refleksji nad ludzkim istnieniem i sprawiedliwością społeczną.

uwielbiam te histroie

uwielbiam te histroie