Potop tom czwarty

Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #1 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...
Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #2 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...
Okładka książki Quo Vadis na motywach powieści Henryka Sienkiewicza #3 Marito Ai, Henryk Sienkiewicz
Quo Vadis na m... Marito Ai, Henryk S...

Potop przeczytałam po raz drugi (pierwszy raz w liceum jako lektura obowiązkowa) i jestem zaskoczona jak niewiele z niego zapamiętałam.
Do 2/3 książki czytało się szybko i wrecz z zapartym tchem, ale w pewnym momencie lektura zaczęła się dłużyć. Może błędem było czytanie Potopu w krótkim odstępie czasu po Ogniem i Mieczem i kondensacja zdań przesiąkniętych słowami takimi jak zacny, cnota, Bóg, honor, ojczyna i kawaler stała się po prostu w pewnym momencie przytłaczająca.
Also, po tej lekturze stwierdzam, że Sienkiewicz nie potrafił pisać kobiecych charakterów oraz że Sienkiewicz ogólnie (nie tylko ta książka) nie powinien być lektura szkolną.

Życie byłoby piękniejsze gdyby 100000 lat temu Sienkiewicz postanowił jej nie napisać

Pamiętam, że w liceum przeczytałam cały Potop tylko po to, żeby z czystym sumieniem móc go krytykować w myśl zasady, że jeśli się nie zna tematu to raczej nie powinno się tego krytykować. Mogę z całą stanowczością więc dzisiaj stwierdzić- znam, czytałam i uważam całą trylogię Sienkiewicza za szkodliwą. Autor jest moim zdaniem odpowiedzialny za stworzenie niezliczonych ilości mitów narodowych, które Polacy powielają po dzisiejsze czasy. Wstyd, że te książki nadal są w kanonie lektur szkolnych. Daję dwie gwiazdeczki za wartość sentymentalną jaką mają niektórzy ludzie do tego dzieła. Dostrzegam też wartość kreślenia przez Sienkiewicza bohaterów, świat przedstawiony jest spójny a motywy bohaterów a także ich przemiana wiarygodne. Dla mnie to jednak stanowczo za mało. Nie rozumiem fenomenu tego pisarza.

Niezwykle cieszę, że miałam szanse przeczytać "Potop", gdyby nie to, że jest lekturą nie wiem czy bym po nią sięgnęła kiedykolwiek. Ale, przeczytałam całość i po prostu przepadłam. Wciągnęłam się niezwykle. Uwilebiam fabułę, wielowymiarowych bohaterów i w ogóle wszystko. Przemiana Kmicica jest świetna, ma ona podstawy i trwa jakiś czas, dużo lepiej wyszła Sienkiewiczowi przemiana Kmicica, niż przemiana Marka Winicjusza z "Quo Vadis". Autor fantastycznie pokazuje jak wyglądało polskie społeczeństwo, wskazuje wady i zalety, nie jest jednostronny w swojej opinii. Język też jest bardzo dobry i w miare wspołczesny, nie miałam dużych problemów z jego zrozumieniem. Przez cały czas czytania miałam wrażenie jakbym oglądała film, tak wyraźne to dla mnie było. Jestem pewna, że jeszcze przeczytam reszte pozycji z trylogii. Polecam wszystki, a szczególnie uczniom, którzy mają ją jako lekturę. Wiem, że obszerność może przerażać, ale naprawdę warto.

Genialna! Pan Henryk sam nie dożył wolnej Polski, szkoda.

Genialna! Pan Henryk sam nie dożył wolnej Polski, szkoda.

Nie ma co się silić na długi komentarz - mimo swoich niedoskonałości to po prostu wybitna powieść.

Moja książka wszechczasów. Przeczytałem kilkadziesiąt jeżeli nie kilkaset razy. Ostatnio po raz kolejny. Ekranizacja (pierwsza) jest świetna ale książka zawiera wiele wątków pominiętych w filmie. Polecam wersję na stronie "wolne lektury" zawiera ciekawe przypisy

Pierwszy raz przeczytałem Potop mając lat naście, o ile mnie pamięć nie myli koło 14tu. No właśnie: pierwszy raz. A kolejnych razów było całkiem sporo. To chyba najczęściej czytana książka w moim życiu - w sensie najchętniej przeze mnie powtarzana.

Jako osoba dość mocno pasjonująca się historią i raczej mająca ciut większą świadomość niż przeciętny Kowalski - z pozdrowieniami dla Kowalskiego! - wiem, że to nie jest powieść historycznie akuratna. A jednak jest tak wspaniale napisana, tak żywa, tak dynamiczna, tak wiarygodna i tak perfekcyjna, że aż by się chciało powiedzieć, że skoro Potop nie jest zgodny z historią, to tym gorzej dla historii!

Uwielbiam. To jest prawdziwa perełka powieści historycznej. Z punktu widzenia współczesnego czytelnika - zwłaszcza takiego, który "zaliczył" znaczące ilości książek batalistycznych (wiadomo, że głównie fantasy, bo takich jest najwięcej) mam drobne zastrzeżenia co do batalistyki właśnie. Mogłaby być ona bardziej. Bo że jest bardzo dobra, to fakt znany, ale i tak mogłaby być bardziej. Lub mogłaby więcej. Lub jeszcze lepiej: bardziej i więcej.

Ach, przeczytałbym coś napisanego takim językiem, tak wspaniale stylizowanego, tak przecudnie zanurzonego w historycznym klimacie.

Dodam jeszcze, że wydanie z 1984 roku jest szczególnie godne uwagi - jedno z tych, którym oszczędzono tandetnych, ślicznych-inaczej okładek. W zamian za to wzbogacono o zestaw rycin z epoki.

Nie no, co tu dużo mówić. ARCYDZIEŁO! Zaczęłam czytać tę powieść z uwagi na to, że to moja lektura. Ale po chwili miałam to w nosie, bo zaczęlam to czytać dla przyjemności. Wszystko w tej książce jest świetne; historia, bohaterowie, wydarzenia, język. Kocham to jak Sienkiewicz kreował bohaterów, byli jak żywi, z indywidualnymi cechami, pełni sporów wewnętrznych, ich zmiany. Postać Kmicica jest pokazaniem do innych autorów "Patrzcie mili państwo, tak się kreuje dobrego bohatera". FANTASTYCZNE! Dokładniejszą opinię na temat książki napiszę po przeczytaniu tomu drugiego, którego końca jestem już bliska. Ale uważam, że każdy powinien spróbować przeczytać 'Potop" i już teraz jetsem w stanie stwierdzić, że to jedna z lepszych lektur w naszym kanonie. W końcu dostajemy coś co jest zbliżone do wydawanych aktualnie książek, czy to formą czy językiem czy, co bardzo ważne, ilością treści, a nie tylko opisy.

Spójrz tylko w oczy moje, zali wątpisz, czyli ich podziw nie szczery? Jestem zakochany w tej powieści. Szkopuł polega na tym, że choć raz i porządnie, udało się ją zekranizować. Nie chcę już innego filmu, nie chcę innej przyczyny wolnego ducha narodu polskiego. Obrona Jasnej Góry to największe wydarzenie w naszej historii, a Kmicic i Oleńka i to, co ich łączyło, to wzór cnoty. Nie ma nic piękniejszego.

• Lektury
  • Klasyka