Skaza

Okładka książki Skaza Josephine Hart
Okładka książki Skaza
Josephine Hart Wydawnictwo: Zysk i S-ka Ekranizacje: Skaza (1992) literatura piękna
Damage
Zysk i S-ka
1996-01-01
1996-01-01
837150098X
Paweł Kruk
Ekranizacje:
Skaza (1992)

To było moje drugie spotkanie z tą powieścią, chociaż biorąc pod uwagę rozmiary nazwałabym ją opowiadaniem... Frapująca historia erotycznej fascynacji dojrzałego mężczyzny, skierowanej ku niewłaściwej kobiecie. Po mistrzowsku ukazane stopniowe zatracanie się bohatera w związku skazanym na niepowodzenie.

Książka opowiada o wydawałoby się szczęśliwej rodzinie. Wszystko jednak można zepsuć jeśli się jest egoistą.

Nie oglądałam filmu na podstawie tej powieści, nie wiem czy to dobrze czy źle... Początkowo jednak książka mnie nie wciągnęła.. Zastanawiałam się... Co to za wywody podstarzałego gościa? Co prawda pewnie nieźle napisana książka, ale.... gdyby tak ciągnęło by się to aż po ostatnią stronę... Jednakże tym dalej w las, tym głębiej zanurzałam się w opowieść bohatera, który wkroczył w świat niebezpiecznej i destrukcyjnej miłości. Zwodnicza gra, gorąca namiętność, a zarazem ogromny ból... Ból tęsknoty oraz ból ogromnej straty... Przeplatanka różnych uczuć, która rozgrywa się w głowie i duszy bohatera..

Dobrze napisana, bez zbędnego rozwodzenia się i "ciamkania". Proste sprawozdanie z pełnego silnych emocji romansu. Tragiczna historia nie tylko głównego bohatera, lecz w gruncie rzeczy całej rodziny.

FILM ZDECYDOWANIE LEPSZY

FILM ZDECYDOWANIE LEPSZY

Nie wiem jak to możliwe, że na podstawie takiej pretensjonalnej, melodramatycznej szmiry powstał dobry - jak słyszałam - film.

To historia mężczyzny, który wydaje się mieć idealne życie – wspaniała żona, dwójka dorosłych dzieci, jest zamożny i ma dobrą pracę. Więc dlaczego wydaje się być nieszczęśliwy? Dlaczego czuje się martwy w środku?
Jego syn, Martyn, przedstawia rodzicom swoją nową dziewczynę, Annę. Różni się od tych, które dotychczas przyprowadzał. Jest w niej coś innego. Dziwnego. Coś, co od razu go do niej przyciąga. Coś, co sprawia, że szanowany lekarz i polityk wplątuje się w romans z młodszą kobietą... która jest też narzeczoną jego syna.

Początek trochę mi się dłużył, czekałam, aż akcja się rozkręci. A nawet gdy tak się stało... książka ma specyficzną atmosferę. Może przez styl autorki, nie wiem. W każdym razie nie zrobiła na mnie aż takiego wrażenia, choć widać tu, co może zrobić z człowiekiem obsesja na czyimś punkcie. Co zniszczyć. Jak pozornie idealne życie może przybrać tragiczny obrót. Film podobnie jak książka – przeciętny. Ani jedno, ani drugie zbytnio mnie nie porwało.

„Ludzie ze skazą są niebezpieczni. Wiedzą, że potrafią przetrwać.”

Jak bardzo namiętność może nami zawładnąć? Czy obsesja może zniszczyć życie? Na te pytania znajdziemy odpowiedź w tej książce. Niestety lektura nie jest optymistyczna. Władza uzależnia, czyni z ludzi potworów. Władza w każdym tego słowa znaczeniu.

Historia opisana w książce nieźle mną wstrząsnęła. Na szczególną uwagę zasłużyła kreacja ojca jako bohatera nieźle zaślepionego swoimi żądzami co prowadzi do wielkiej tragedii całej rodziny...

Lata temu oglądałam adaptację filmowa książki "Skaza" z rewelacyjnymi kreacjami Juliet Binoche i Jeremy Irons. Film mnie oczarował, książka nie.

• Domowa biblioteczka
  • Film