Fables: Legends In Exile
komiksy

Pierwszy tom serii fantasy wymyślonej przez Billa Willinghama oraz wspaniale narysowanej przez Lana Medinę, Steve’a Leialohę oraz Craiga Hamiltona. W tym zbiorze czytelnik znajdzie także opowiadanie napisane i zilustrowane przez Billa Willinghama. Pomysł na serię był bardzo prosty. Willingham postanowił umieścić najpopularniejszych bohaterów bajek w świecie zwykłych ludzi. I tak Królewna...

Pomysł na serię był bardzo prosty. Willingham postanowił umieścić najpopularniejszych bohaterów bajek w świecie zwykłych ludzi. I tak Królewna Śnieżka pełni rolę prawej ręki burmistrza, a potrafiący zmieniać kształty Wilk jest detektywem. Do tak zbudowanego świata autor wprowadził brutalną zbrodnię – w pokoju Róży Czerwonej, siostry Śnieżki, znaleziono ślady walki i litry krwi rozmazane na ścianie. Czy ktoś zabił Różę Czerwoną? A jeśli tak, kto to zrobił – może Sinobrody, dziś oczyszczony z zarzutów, ale znany w przeszłości z bestialskiego traktowania swoich młodych małżonek?… Śledztwo rozpoczyna detektyw Wilk. Ponoć zrehabilitowany – ale czy naprawdę tak łatwo można pokonać stare nawyki?

Zaczynająca się jak klasyczny kryminał, a potem korzystająca z innych konwencji, seria "Baśnie" przyniosła jej twórcom niejedną nagrodę Eisnera, między innymi za najlepszy nowy cykl w 2003 roku. Porównywana z "Sandmanem", w pierwszej części opowieść nawiązuje luźno także do "Strażników" Alana Moore’a – motywem zabójstwa członka tajnej społeczności.

źródło opisu: [Egmont, 2007]

źródło okładki: http://www.sklep.gildia.pl/komiksy/268719-basnie-1-na-wygnaniu-wyd-ii

Villiana | 2016-10-05
Przeczytana: 05 października 2016

Koniec z „żyli długo i szczęśliwie.”

Szczerze mówiąc, nie wiedziałam jak podejść do tego komiksu, nie słyszałam o nim zbyt wiele, po prostu znalazłam dnia jednego i postanowiłam sprawdzić. I muszę przyznać, że było całkiem interesująco.

Najróżniejsi mieszkańcy bajek, po najeździe Adwersarza na ich krainy, zmuszeni zostali opuścić rodzinne strony i przenieść się w jakieś bezpieczne miejsce. Poznajemy tutaj ich losy wiele wiele lat później, jako mieszkańców Nowego Yorku, gdzie żyją obok zwykłych ludzi. Mamy tutaj Wilka i Królewnę Śnieżkę, którzy wiodą prym w tej opowieści, a także wielu innych. A zostajemy rzuceni w wir wydarzeń w momencie, kiedy to siostra Śnieżki, Róża Czerwona, zaginęła, a jej pokój został znaleziony cały we krwi. Śledztwo prowadzi Wilk. Czy jest szansa, że siostra Śnieżki zostanie odnaleziona żywa?

Interesujące i… inne. Wciągnęłam się w treść i zaciekawiły mnie losy bohaterów. Zarówno te teraźniejsze, jak i ich przeszłość. Sama intryga dosyć dobrze trzymała w...

Yave | 2016-03-14
Przeczytana: 14 marca 2016

"Baśnie" Billa Willinghama to seria komiksowa, która ciekawiła mnie chyba najbardziej ze wszystkich, o jakich słyszałem. Nie sięgałem po nią wcześniej przerażony liczbą numerów, ale... Perspektywa przesłodzonych postaci w normalnym świecie, gdzie mają do czynienia z brutalnymi zabójstwami, uzależnieniami czy też chociażby przygodnym seksem wydawała mi się strzałem w dziesiątkę. I cóż, takim też się okazała.

Historia śledztwa prowadzonego przez przesympatycznego Bigby'ego Wilka (tak, od Big Bad Wolfa) w sprawie śmierci siostry Śnieżki to kawał kozackiego komiksu. Nie dość, że po prostu wciągająca i odrobinę zaskakująca (jak stary kryminał, nieważne kto, ważne jak), to jeszcze w nowatorski i przezabawny sposób bawiąca się całym tym światem. Willingham cechy każdej postaci przedstawia w karykaturalnym świetle zmuszając czytelnika do kompletnej zmiany ich postrzegania (w życiu nie pomyślałbym o Pinokiu tak jak zrobił to autor). Zaskakująco dojrzały humor najwyższych lotów. Poza tym...

Marek Adamkiewicz | 2017-10-01

Całkiem przyjemny komiks. Autorzy zaproponowali tu klasyczny kryminał w konwencji fantastycznej. Na uwagę zasługuje zwłaszcza interesujący pomysł wyjściowy i świat przedstawiony.
Intryga potrafi zainteresować, ja jestem ciekawy w jakim kierunku podąży fabuła w kolejnych tomach. Będę czytał dalej.

Bardzo przyjemny komiks. Czytało się świetnie. Ogromnie podoba mi się pomysł kryminału fantasy i to okraszonego dużą dozą dobrego humoru. Brawa za "dostosowanie" baśniowych postaci do współczesnego świata przy zachowania ich charakterystycznych cech (moim ulubieńcem jest świnia). Podobała mi się również dość duża dokładność w rysowaniu, a już zupełnie zwaliły mnie z nóg te obrazki na dwie strony (małe arcydzieła). Jednakże a propos obrazków, nadal nie rozumiem tych na końcu rozdziałów (zupełnie nie pasują mi do całości).
Ogólnie mówiąc lekki komiks na lekki wieczór. Z pewnością przeczytam następne części. Polecam.

Seticzek | 2018-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2018

Kryminał w krainie pogranicza baśni i doczesności. Oryginalnie, choć ciutkę naiwne. Fajna kreska, przecudne strony tytułowe rozdziałów.
Jednak nie jestem w 100% pewien, czy będę kupował kolejne tomy. Możliwe. :)

anghell | 2018-11-18

I zostałem nerdem w stu procentach. Wciągnąłem się w komiksy. Właściwie to jeden, ale wystarczająco, aby planować zakup kolejnych zeszytów.
Baśnie poznałem poprzez grę The Wolf Among Us. Tę jednak przechodziłem dawno i do pierwszego tomu zasiadłem z głową otwartą.
Pierwsze, co mnie przykuło, to dialogi. Są naprawdę świetne, przepełnione sarkazmem i oddają nowe charaktery znanych już postaci.
Do tego kreska przykuwa oko, chociaż ciężko mi się w tej kwestii wypowiedzieć, gdyż pod względem sztuki rysunku jestem raczej dość łatwy do zaspokojenia.
Za to sama fabuła. Poprowadzona dosłownie jak klasyczny kryminał w nowych czasach. Mieszanie wątków, kombinacje stosowane przez Bigby'ego, tak, to wciągało do reszty. Szkoda tylko, że szybko przyszło rozwiązanie.
I na koniec refleksja odnośnie postaci, które się pojawiają. Co za banda dziwnych indywiduów. Polubiłem ich, a do tego Śnieżka nieco kojarzy mi się z bliską mi osobą, co jeszcze bardziej wzmacnia to odczucie.
Warto przeczytać.

Sylwia Zimowska | 2013-10-29
Przeczytana: 29 października 2013

Rewelacyjny, miejscami pikantny humor, charyzmatyczni bohaterowie, wspaniała intryga, która trzyma do końca i oczywiście Bigby, którego nie da się nie pokochać. Do tego szczegółowe, świetnie rozrysowane sceny i końcowe opowiadanie.

Abee | 2015-12-26
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 26 grudnia 2015

Śledztwo w społeczności, która pragnie pozostać w ukryciu nie należy do łatwych. Do tego te zaszłości... Cudnie narysowana i podana historia baśniowców w realnym świecie. Wciąga.

Arkadiusz Dorszyk | 2016-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2016

Zachwyciły mnie modele postaci, szczególnie kobiet, oraz dbałość o szczegóły na drugim planie, miło patrzy się na niesforne kosmyki włosów, zarumienione policzki, piękne, wydekoltowane suknie... Tak, bo Królewna Śnieżka to kobieta, która w niejednym mężczyźnie wzbudzi wiele emocji. Głównym bohaterem natomiast jest Wilk, który w Nowym Świecie pracuje jako detektyw. Przyjdzie mu rozwiązać zagadkę zniknięcia Róży Czerwonej. Została zamordowana, porwana? Na to pytanie nie ma od razu jednoznacznej odpowiedzi, a czytelnik zostaje pozostawiony wraz z Wilkiem oraz wskazówkami, dzięki którym sam może wysnuć pewne wnioski, co jest kolejnym pozytywnym elementem tego tomu. Przede wszystkim, według mnie, niesamowity pomysł na serię komiksową, kadry, szczegółowość, kolory, przedstawienie poszczególnych postaci, ich modele, a także opowiadanie na końcu tworzą rewelacyjny komiks, z którym chciałoby się spędzić więcej czasu. Można się przyczepić, że jednak intryga nie jest aż tak szczególnie...

Lofney | 2016-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2016

Ciekawa interpretacja dobrze znanych nam baśni przedstawionych w czasach współczesnych. Co prawda historia nie była jakoś bardzo pasjonująca, bo równie dobrze mogliby prowadzić ją bohaterowie nie baśniowi, ale trzyma w ciekawości do końca, więc nie jest źle. Duże brawa dla rysowników, bo kreska jest bardzo przyjemna dla oka.
PS: Postać wilka to mistrzostwo!