Okładka książki Rasa, ziemia, niemiecka krew. Główny Urząd Rasy i Osadnictwa SS i nowy porządek rasowy Europy Isabel Heinemann
Isabel Heinemann Wydawnictwo: Muzeum II Wojny Światowej historia
historia
Rasse, Siedlung, deutsches Blut
Muzeum II Wojny Światowej
2014-01-01
2014-01-01

Bardzo solidne opracowanie na temat działania „osławionego” Głównego urzędy rasy i osadnictwa SS – ideologicznego motoru morderczych praktyk III Rzeszy i jednego

To tu pracowali ludzie którzy opracowali gigantyczne plany przesiedleń i społecznej inżynierii. Tu pracowali ludzie którzy planowali masowe mordy w imię „czystości” ideologicznej. Tu określano kto jest godzień być członkiem „Rasy panów”, tu określano jak „rabować” niemiecką krew, jak wywozić dzieci godne tego miana. Tu powstał Generalny Plan Wschód (którego nota bene treści nie znamy ponieważ bezpośredni tekst nie zachował się, mamy tylko jego omówienie). To książka o SS, ale także poniekąd o zagładzie.
To znakomita książka, która jest naukowym wykładem, niemniej takim, który jest przyswajalny dla zwykłego czytelnika. Z drugiej strony był to tylko jedne z 12 głównych urzędów SS, tu mamy omówienie jednego z nich. Zapewne mało kto będzie zainteresowany aż takim „zanurzeniem” się w sposób działania aparatu przemocy III Rzeszy. Wbrew pozorom jednak jest to niezwykle istotny kawałek ludobójczej historii nazizmu – niedoceniali go także sędziowie po 1945 r. którzy osądzali zbrodnie tego systemu i pracujących w nim ludzi. Przez długi czas udawało się ukryć zbrodniczy charakter tej akurat instytucji za parawanem badań i opracowań – bez bezpośredniej styczności ze zbrodniami. Dopiero później związek ten udało się wykazać bezpośrednio.

Świetna książka którą osobiście polecam, rozumiem jednak, że trzeba naprawdę interesować się tą tematyką by po nią sięgnąć. Okrutne ostrzeżenie historii, o tym jak idee i słowa mogą prowadzić do zbrodni
i.

• historia