Tłumaczenie: Jarosław Rybski
Wydawnictwo: Sonia Draga
Nefertiti

Historia życia czarującej królowej, która zmieniła bieg historii Egiptu.Powieść, która znalazła się na prestiżowej liście bestsellerów magazynu aLos Angeles Timesa. Jest rok 1351 przed Chrystusem. Książę Amenhotep potajemnie morduje swego starszego brata, by zostać następcą tronu. Decyduje też, że jego żona, Kija, ze względu na swoje nie królewskie pochodzenie nie sprosta roli pierwszej...

Jest rok 1351 przed Chrystusem. Książę Amenhotep potajemnie morduje swego starszego brata, by zostać następcą tronu. Decyduje też, że jego żona, Kija, ze względu na swoje nie królewskie pochodzenie nie sprosta roli pierwszej kobiety w państwie. Wybór rodziców księcia pada więc na młodziutką, piękną i charyzmatyczną Nefertiti, która w niedługim czasie podbija serca jego poddanych i urasta w ich oczach do rangi bogini. Nad pałacem królewskim gromadzą się jednak ciemne chmury. Podczas gdy Kija rodzi kolejnych następców tronu, ukochana przez tłumy Nefertiti powija kolejne córki. Wpływowi kapłani knują w tym samym czasie zawiłą intrygę za plecami królewskiej rodziny. Przepiękna opowieść o miłości, stracie, ambicjach i kulisach niczym nieograniczonej władzy w owianej tajemnicą scenerii starożytnego Egiptu.

źródło opisu: http://merlin.pl/Nefertiti_Michelle-Moran/browse/product/1,620906.html

źródło okładki: http://merlin.pl/Nefertiti_Michelle-Moran/browse/product/1,620906.html

książek: 1901
Gosia | 2015-10-17
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 17 października 2015

Chyba zbyt wiele obiecywałam sobie po tej lekturze.
Poprzednią książką Michelle Moran "Córka Kleopatry" byłam zachwycona i już szykowałam się na następną ucztę, lecz niestety nieco się rozczarowałam.
Książka ma świetne oceny na "LC", ale ja jakoś nie dałam się jej porwać.
Temat rewelacyjny - osoba kobiety faraona, pięknej Nefertiti.
Miejsce akcji - starożytny Egipt ponad 1300 lat przed narodzeniem Chrystusa - też rewelacyjne.
O życiu tej egipskiej królowej Nefertiti ze źródeł historycznych wiadomo niestety bardzo niewiele. Autorka przedstawiła więc własną wersję historii, chyba mało prawdopodobną. Największą wadą jest jednak to, że książka jest po prostu niezbyt ciekawa, miejscami nudnawa. Postacie jakieś mało wiarygodne, jednokierunkowe, ciągle powielają te same schematy.
Właściwie całą książkę ratuje tylko narratorka tej powieści - siostra Nefertiti - Mutnodżmet. Jedyna postać, która sprawia wrażenie dopracowanej i przemyślanej.
Mam jednak nadzieję na jeszcze inne bardziej...

Katherina87 | 2014-01-05

Jest 1351 rok przed narodzeniem Chrystusa. Rządzili już wielcy faraonowie Egiptu, tacy jak Cheops, Ahmose i kobieta faraon- Hatszepsut, czasy Ramzesa i Kleopatry miały dopiero...

Liza | 2014-02-22
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 21 lutego 2014

Michelle Moran umiejscowiła swoją opowieść w owianej tajemnicą scenerii starożytnego Egiptu, z grobowcami, pałacem w Tebach. W tamtych czasach Egipcjanie wierzyli w różnorakich bogów: Anubisa, który na szali waży serce zmarłego; Ozyrysa, Amona. Opowiedziała o ludziach, którzy zaryzykowali swoim sumieniem (ka), przekraczając granice tego, co było w tamtych czasach święte, z egoizmu, podłości i nieposkromionej ambicji.

„W pewne rzeczy wierzy się z wygody, a o innych człowiek boi się mówić, że ich nie ma.”

Narratorką jest siostra tytułowej Nefertiti- Mutny, z rodziny, która od pokoleń zapewnia żony dla faraonów Egiptu. To ona opowiada o kulisach nieograniczonej władzy, rywalizacji, zakazanej miłości, stracie, intrygach i niebezpiecznych grach pałacowych. Zmuszona skłamać dla siostry, postąpić wbrew swoim przekonaniom dla dobra rodziny, zmieniając tym samym ich losy. Strażniczka siostry, jej powierniczka na każde zawołanie, ma przykazane przez ojca trzymać oczy szeroko otwarte, bo za...

Kinqa | 2011-03-14

Cenię sobie książki, których lektura nie pozostawia mnie bierną ale obliguje do poszukiwania informacji, pogłębiania wiedzy. Książki, w których przygoda nie kończy się wraz z przeczytaniem ostatniego słowa w ostatnim zdaniu, przeciwnie, wkracza w stricte historyczny wymiar. Ostatnią książką, po której czułam potrzebę poszukiwania, uzupełniania informacji był Raj tuż za rogiem Llosy, po niej długo długo nic aż do teraz – do Nefertiti.

Skupmy się na treści książki. Jest 1351 rok przed narodzeniem Chrystusa. W Tebach dochodzi do wielkiej tragedii, z rąk swego młodszego brata ginie Totmes, książę Egiptu, następca tronu. Władza leży w rękach bratobójcy, księcia Amenhotepa a ten nie zamierza spocząć na laurach. Choć jest żonaty z Kiją, która nosi pod sercem jego dziecko, rozpoczyna poszukiwania pierwszej, najważniejszej żony. Wybór padł na piętnastoletnią Nefertiti.
Nefertiti – czyli oto pojawiła się piękność pochodziła z rodu królewskiego, byłą wnuczką królowej. Jej ojciec Aj był...

kropka26 | 2010-06-07
Przeczytana: 2010 rok

Piekna ksiazka o losach Nefertiti jak i jej siostry,ktorą bardzo polubilam. Czytajac ta ksiazke czujesz cieply powiew wiatru i zapach lotosu. Sama historia Egiptu opisana w sposob ciekawy i wciagajacy splata sie z losami bohaterek-polecam

Karolina | 2012-08-30
Przeczytana: 01 lutego 2012

Cudowna książka dla fanów starożytnego Egiptu, po przeczytaniu miałam ochotę po raz kolejny odwiedzić Egipt. Książka godna polecenia i zachęcam do przeczytania kontynuacji "Heretycka Królowa", która dzieje się kilkaset lat później. Jest tak samo dobra jak nie lepsza od "Nefertiti"!

AGA | 2013-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2013

Bardziej od "Nefertiti" podobała mi się inna książka autorki: "Córka Kleopatry", jednak dla zainteresowanych historią starożytnego Egiptu i jego władców, książka z pewnością będzie przyjemnym źródłem wiedzy (lub domysłów na temat wielkich postaci tamtych czasów). Polecam, bo choć czytałam dość długo, to z zaciekawieniem. Ukłony dla autorki, która poskładała dostępne fakty i teorie w interesującą powieść.

Diana Diana | 2015-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2015

Pochodzenie Nefertiti nie jest do końca jasne. Przedstawia się teorię jakoby była księżniczką mitannijską – co tłumaczyłoby jej imię, utożsamia się ją też z Taduhepą. Często przyjmuje się także, iż była córką doradcy dworu Aj, który wstąpił na tron po śmierciTutanchamona.
Była ukochaną żoną Echnatona, z którym miała 6 córek: Meritaton, Maketaton, Anchesenpaaton, Neferneferuaton-Taszerit, Neferneferure i Setepenre. Prawdopodobnie została wyniesiona na tron jako współregent i przybrała imię Neferneferuaton("Nadzwyczajna piękność Atona"). Jako jedyna królowa w historii Egiptu jest przedstawiana na nielicznych zachowanychpłaskorzeźbach w pozach zarezerwowanych dla faraonów, np. zwyciężania lub upokarzania wrogów Egiptu. Była także macochą Tutanchamona, syna ze związku Echnatona i jego drugorzędnej żony Kiji.
Stawiane są także hipotezy, że po śmierci swego męża objęła tron jako Anchcheperure Semenchkare.

Nefertiti
Posiadała olbrzymią władzę za panowania swego męża, faraona Amenhotepa...

Wiola | 2015-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2015

Sięgnęłam po tę książkę ponieważ bardzo mi się spodobała "Córka Kleopatry". Myślałam, że i tym razem tak będzie... Niestety trochę się rozczarowałam. Powieść okazała się w niektórych momentach bardzo nużąca i powodowała, że nie chciało się po nią sięgać z powrotem. Cały czas opisywanie tylko jak Nefertiti zachodzi w ciążę i rodzi kolejną księżniczkę i kolejne rozczarowanie. Natomiast podobała mi się siostra królowej, która miała ciężki orzech do zgryzienia. Z jednej strony kochana siostra a z drugiej walka o swoją miłość wbrew całej rodzinie... Bardzo mocny charakter i waleczny. Dzięki temu wyszła na swoje i lepiej skończyła niż władczyni Egiptu...

LadySea | 2014-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2014

Histowia życia pięknej egipskiej królowej Nefertiti, o której wszyscy słyszeli, a o której wiadomo bardzo niewiele. Dlatego autorka popuściła wodze wyobraźni, według mnie przedstawiła wersję bardzo nieprawdopodobną. Książka jest niezbyt ciekawa, trochę nudnawa, a przedstawione wydarzenia, zwyczaje , czy wierzenia przedstawione dość swobodnie, nie mogą być żródłem wiedzy historycznej. Jeśli chodzi o starożytny Egipt ( oczywiście mówię o beletrystyce, ale opartej na solidnych podwalinach) to bardziej polecam książkę "Bóg Nilu" Wilbura Smitha lub starego dobrego "Egipcjanina Sinuhe" M.Waltari.