Sześć przechadzek po lesie fikcji

Tłumaczenie: Jerzy Jarniewicz
Wydawnictwo: Znak
Six walks in the fictional woods

Sześć wykładów, esejów o literaturze i sztuce współczesnej. Wykłady słynnego semiologa.

Ola | 2014-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2014

Ach, jak przyjemnie przechadzać się po lesie fikcji w tak doborowym towarzystwie, jak Umberto Eco. Podczas przechadzki spokojnej, uważnej mogłam odkryć całkiem sporo ciekawych faktów dotyczących literatury. Gdybym zaczęła się nad tym zastanawiać sama wcześniej, możliwe, że doszłabym do podobnych wniosków co autor dotyczących prawdy, fikcji, tempa, czasu oraz interpretacji znaczenia różnych aspektów opowieści. Ujmując rzecz w dużym uproszczeniu, przedstawione tu wykłady dotykają relacji pomiędzy literaturą, jej autorami a czytelnikami. Moim skromnym zdaniem są niezwykle interesujące i inspirujące, zdecydowanie skłaniające do refleksji. A może po prostu autorzy grają z nami czytelnikami w jakąś grę...

chiara | 2012-05-12
Przeczytana: 05 lipca 2010

Błyskotliwe eseje. Eco nauczył mnie, że nie powinnam szukać w literaturze ładu i składu, tylko zachwycać się ich brakiem.

biedronkax | 2012-05-25
Przeczytana: 25 maja 2012

Pomimo niewielkiego rozmiaru, pozycja o niezwykle bogatej wartości merytorycznej. Dla laika zrozumienie treści tych wykładów może okazać się nie lada wyzwaniem. Wymaga spokoju, skupienia i powolnego zagłębiania się w słowa Umberto Eco. Jeśli jednak poświęcimy jej odpowiednią ilość czasu, pozwoli nam odkryć niezauważalne wcześniej niuanse literackiego świata fikcji.

,,Powieści dają nam przyjemne wrażenie zamieszkiwania światów, w których pojęcie prawdy jest niepodważalne. Świat rzeczywisty zaś wydaję nam się zdradliwą, niepełną krainą.''

Celaeno | 2011-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2011

"Był to fikcyjny las, z którego nigdy nie chciałbym wyjść.
Ale ponieważ życie jest okrutne, tak dla państwa, jak i dla mnie- oto tu jestem."

Mikosek17 | 2016-04-19

Przeczytałem ponownie "Sześć przechadzek po lesie fikcji" po dwóch latach. Dobrze mi zrobiło przypomnienie tego tekstu, ponieważ wszystkie wykłady Eco zawarte w książce są wielce rozwijające. Bardzo ciekawy jest sam fakt odniesień do innego, znanego włoskiego pisarza Italo Calvino, który kilka lat wcześniej sporządził podobną serię wykładów, czyli "Wykłady amerykańskie". Oczywiście książki te różnią się w treści, jednak są pewne podobieństwa i ciekawie jest zapoznać się ze zdaniem tych wielkich autorów, jeśli chodzi o teorię literatury. Eco miał wielki talent, żeby rzeczy skomplikowane tłumaczyć prosto, a "Sześć przechadzek po lesie fikcji" to ewidentny dowód tego zdania. Nie wielu jest pisarzy, którzy potrafiliby w tak atrakcyjny sposób przedstawić takie niuanse literackie jak: formy narracyjne, gra na linii autor-czytelnik, świat fikcji a rzeczywistość czy tempo przytaczania akcji. Żeby nie było za trudno Eco każdą swoją teorię prezentuje zastosowaną w jakiejś znanej książce....

Łukasz | 2010-10-02
Przeczytana: 02 października 2010

Ciężko mi ocenić tę książkę, tak samo jak cięzko jest ocenić wykład pod względem literackim.
Zdecydowałem się na taką, a nie inną ocenę, gdyż ilość wiedzy jaką Eco próbuje nam tu przekazać jest ogromna. Z drugiej jednak strony, czasem mu się to udaje, czasami nie. Książka wymaga od czytelnika skupienia totalnego (o ile oczywiście chce coś z niej wyciągnąć), dlatego też nie nadaje się dla każdego.
Wniosek? Pomimo faktu, iż na okładce widnieje zapewnienie, że jest to książka nie tylko dla literaturoznawców, osobiście nie poleciłbym jej nikomu innemu.

cranberry | 2016-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2016

Kiedy zaczynałam czytać, Umberto Eco żył, gdy byłam w połowie książki - już nie. Gdy umierają znane osoby ze świata kultury, wielu moich znajomych reaguje emocjonalnie, mnie zazwyczaj te śmierci nie dotyczą osobiście - a tym razem, ku własnemu zdziwieniu, poczułam rzeczywisty, niekonwencjonalny smutek.

Być może stało się tak, ponieważ czytanie jest - jak to ujął Stephen King - formą telepatii i to bardzo dziwne uczucie, gdy okazało się nagle, że "rozmawiam" z osobą, której już z nami nie ma. A być może inaczej: Umberto Eco był zawsze częścią mojego świata, choć sama czytałam chyba tylko dwie jego książki, to kolejne pojawiały się w domu i nawet od pewnego czasu nachodziła mnie myśl, że to wręcz dziwne - że tak od zawsze i nadal. Ale jego śmierć zamknęła i dla mnie pewien okres.

Sam zbiór esejów trudno mi oceniać, w ten sposób jak trudno oceniać podręcznik czy własnego wykładowcę, z całą świadomością, że on patrząc na rzeczywistość widzi ją z o wiele większą liczbą planów i...

podwójne-życie-w | 2015-01-13
Przeczytana: styczeń 2015

Książka chociaż krótka jest naprawdę niełatwa w odbiorze... Trzeba mieć dużo samozaparcia, aby dotrzeć do końca. Początek jest chyba najgorszy: sporo jest naukowego języka, stricte literaturoznawczego. Wraz z kolejnymi wykładami, w których Eco przedstawia swoje poszczególne tezy wszystko zaczyna się rozjaśniać. Można się sporo dowiedzieć o narratorze, o jego zabiegach z dziełem literackim (często bardzo zaskakujących, omawianych na ciekawych przykładach i rysunkach), o funkcji czytelnika, jego typach. Jest również część poświęcona przeplataniu się fikcji literackiej oraz rzeczywistości, o cienkiej granicy jaka je dzieli. Jest także o tym, czego szukamy w literaturze... itp. Niektóre przykłady są omówione w zabawny sposób, dzięki czemu choć na chwilę można się zrelaksować. Dotarłam do końca lektury, aczkolwiek, tak jak Eco czytał i analizował po kilkanaście razy omawianą w swych przechadzkach "Sylwię" Gerarda de Nerval, tak samo ja czuję, że warto powrócić do tej książki, ponieważ...

Brodzia | 2017-01-04
tomaszefska | 2016-12-27