Jedźmy, wracajmy

Wydawnictwo: Twój Styl
opowiadania polskie, odojewski,

Jedźmy, wracajmy to drugie już wznowienie, wydanego w 1993 przez Wydawnictwo znak, a w 2000 roku przez Wydawnictwo Książkowe Twój Styl, jednego z najlepszych, najbardziej poczytnych tomów opowiadań wielkiego pisarza. Już w drugim wydaniu Autor przeredagował i uzupełnił tom o pięć nowych opowiadań, co sprawiło, że wszystkie razem ułożyły się w niemal powieściową całość. z trzech pierwszych opowiadań powstał niedawno scenariusz filmowy, napisany przez Jana Jakuba Kolskiego. Jak zapewnia producent, realizacja filmu jest przygotowywana na przyszły rok. Tymi samymi opowiadaniami zainteresowali się również edytorzy kanadyjscy i niemieccy. Wydane każde osobno, zwłaszcza w Niemczech, spotkały się z niezwykle żywym przyjęciem, rozchodząc się aż w dwóch nakładach po 5 tysięcy egzemplarzy każdy. Tematem tej wybitnej książki jest wdzierająca się w beztroskę dzieciństwa groza katastrofy, okrucieństwo wojny, gwałtowne rozpadanie się świata pozbawionego nienawiści i bolesna inicjacja w dorosłość, ale też próba odtworzenia w opowiadaniu obrazu sprzed zagłady, z którego narrator Odojewskiego przenosi w dojrzałe doświadczenie, a więc i w czasy po czterdziestym piątym roku aż po współczesność, to coś a zdaje się delikatnego i kruchego co może jest wrażliwością czułego obserwatora, a co okazuje się uporem. Uporem dążenia do rozróżnienia winy od niewinności, prawdy a nawet najboleśniejszej a od jej zaniechania, i uporem pamiętania, ocalającym czas, życie, świat od zatraty i śmierci.

Dagmara Klemba | 2016-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2016