Temat na pierwszą stronę

Okładka książki Temat na pierwszą stronę
Umberto Eco Wydawnictwo: Noir sur Blanc literatura piękna
160 str. 2 godz. 40 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Numero zero
Wydawnictwo:
Noir sur Blanc
Data wydania:
2015-05-06
Data 1. wyd. pol.:
2015-01-01
Data 1. wydania:
2015-01-01
Liczba stron:
160
Czas czytania
2 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788373925328
Tłumacz:
Krzysztof Żaboklicki
Tagi:
literatura włoska Krzysztof Żaboklicki

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Early edition



1018 51 118

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
980 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
92
89

Na półkach: ,

Byłam nastolatką, kiedy przeczytałam "Imię róży" i choć dziś uważam, że to zdecydowanie za wcześnie, jak na taką lekturę, to jednak w niczym nie przeszkodziło, by Umberto Eco stał się jednym z pisarzy, których cenię najbardziej. Jego warsztat, erudycja, sposób prowadzenia narracji, niebanalne postaci i umiejętność skupienia czytelniczej uwagi są niepowtarzalne. Umberto Eco to wybitna postać w świecie literatury. Profesor Uniwersytetu Bolońskiego, zajmujący się między innymi semiotyką, językoznawstwem i środkami przekazu znany jest przede wszystkim z twórczości beletrystycznej. Najnowszą powieścią w dorobku Umberto Eco jest "Temat na pierwszą stronę", w której przedstawiona została wizja świata kreowanego, manipulowanego i w gruncie rzeczy ogłupianego przez media.
Głównym bohaterem powieści jest niejaki Colonna, pięćdziesięciolatek, nieudacznik, człowiek bez życiowych dokonań, który ma szansę udowodnić wreszcie sobie i innym, że jest wart o wiele więcej i kiedy Simei składa mu propozycję bycia świadkiem powstawania nowego dziennika "Jutro", a po roku opisania przygotowań w książce, Colonna bez wahania ją przyjmuje. Dziennik "gotowy mówić prawdę o wszystkim" to fikcja, blef i narzędzie w rękach bardzo wpływowej osoby, a Colonna ma okazję do zaprezentowania zdolności aktorskich, bo tylko on jeden, spośród ludzi wybranych do redakcji nowego dziennika, zna prawdę. Jak będzie wyglądało nowe pismo, kim będą jego czytelnicy, o czym będzie informowało, a co z premedytacją pomijało zależy od Prezesa, któremu nie wszystko przecież musi się podobać, a to czy coś jest obiektywne i zgodne z prawdą to już zupełnie inna historia, wszak "to nie wiadomości czynią gazetę, to gazeta czyni wiadomości".
Nie mam pojęcia, czy "Temat na pierwszą stronę" jest czarną komedią, thrillerem czy romansem, bo i taki wątek jest tutaj obecny. Jakakolwiek klasyfikacja jest nieważna, istotne jest ukazanie pewnego mechanizmu, czyli manipulacji i jej ogromnej siły, potrafiącej zniekształcać rzeczywistość, a co za tym idzie, wpływać na naszą opinię. Media mogą namieszać nam w głowach, zataić pewne fakty, posiłkować się niedomówieniami, a wszystko to zaserwować nam w postaci informacji dnia, w którą wierzymy, bo słowo drukowane ma niewiarygodną moc. A nie od dziś wiadomo, że kłamstwo powtarzane po stokroć staje się prawdą. Powiedzenie, że Umberto Eco uderza w dziennikarstwo byłoby nadużyciem, ale prezentowana przez pisarza wizja świata, w którym o niezależnym dziennikarstwie nie ma mowy jest z pewnością przerażająca. Gdzie zatem wolne media i wolność słowa, skoro pewne artykuły powstają pod dyktando ludzi zajmujących wysokie stanowiska. Ale "Temat na pierwszą stronę" nie jest tylko i wyłącznie powieścią o dziennikarstwie i kulisach powstawania fikcyjnego czasopisma, bo mowa tutaj również o polityce i ważnych historycznych wydarzeniach, jak chociażby śmierć Mussoliniego, sprawa terrorystów z Czerwonych Brygad i afera watykańska. Tragizm i komizm idą tutaj w parze, ale zapewniam, że ghostwriter, czyli Colonna nie będzie miał powodów do radości, zwłaszcza że poczynania innych bohaterów powieści będą wręcz absurdalne, a finał tej historii, choć zasygnalizowany na początku powieści jest polem do popisu dla wyobraźni czytelnika i punktem wyjścia dyskusji o współczesnych mediach oraz ich wpływie na nasze życie.

Mediolan, rok 1992, sześciu redaktorów odpowiedzialnych za powstanie nowego dziennika i zapełnienie treścią dwudziestu czterech jego stron, a wśród nich Colonna - "dziennikarz z wielkim doświadczeniem", którego zadaniem jest napisanie bestsellerowej powieści na ten temat...

Umberto Eco wciąż w znakomitej formie, polecam!
Dominika Ławicka

Byłam nastolatką, kiedy przeczytałam "Imię róży" i choć dziś uważam, że to zdecydowanie za wcześnie, jak na taką lekturę, to jednak w niczym nie przeszkodziło, by Umberto Eco stał się jednym z pisarzy, których cenię najbardziej. Jego warsztat, erudycja, sposób prowadzenia narracji, niebanalne postaci i umiejętność skupienia czytelniczej uwagi są niepowtarzalne. Umberto Eco...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 228
  • Chcę przeczytać
    514
  • Posiadam
    355
  • Teraz czytam
    36
  • Audiobooki
    13
  • Chcę w prezencie
    13
  • 2018
    12
  • 2015
    10
  • 2023
    10
  • 2016
    9

Cytaty

Więcej
Umberto Eco Temat na pierwszą stronę Zobacz więcej
Umberto Eco Temat na pierwszą stronę Zobacz więcej
Umberto Eco Temat na pierwszą stronę Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także