Pętla Sokolnika

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
The Falconer's Knot
978-83-2458-666-0

Powieść reklamowana jako Imię róży dla nastolatków jest mieszanką wątków kryminalnego i romansowego, żywej akcji i świetnie oddanego kolorytu średniowiecznych Włoch. Silvano i Chiara są młodymi ludźmi, którzy mają coś do ukrycia. Silvano został posądzony o morderstwo, którego nie popełnił. Chiarę opuściła najbliższa rodzina. Oboje zmuszeni są szukać schronienia w klasztorach męskim i żeńskim. Oboje czują się wyrzutkami i nie potrafią przyzwyczaić się do zakonnego życia. W niedalekim Asyżu znany artysta Simone Martini pracuje nad freskami w kaplicy św. Marcina. Jako że oba klasztory współpracują przy produkcji barwników, Silvano i Chiara wkrótce się spotykają. Między młodymi rodzi się uczucie, ale żadne z nich nie może się z tym zdradzić. Tymczasem w klasztorze franciszkanów następuje seria tajemniczych morderstw...

Cecily | 2010-02-03
Na półkach: 2010, Przeczytane

Po prostu cudo. Genialna książka. Niesamowicie wciąga i trzyma w napięciu aż do ostatniej strony. Dawno nie czytałam tak mistrzowsko napisanej powieści.

April | 2015-12-08
Przeczytana: 07 grudnia 2015

Książkę tą wypożyczyłam z biblioteki tylko dlatego, że była opisywana jako "Imię Róży dla młodzieży. Jako, że nie znałam "Imienia Róży" jako książki (oglądałam tylko film) uznała, że książka może być ciekawa. Nie przeliczyłam się.

To krótka, ale bardzo treściwa i wciągająca historia rozgrywająca się w średniowiecznych Włoszech, w sąsiadujących ze sobą klasztorach franciszkanów i klarysek. Do klasztorów wstępują: młody Silvano, chłopak posądzony o morderstwo, którego nie popełnił, oraz Chiara, dziewczyna zbyt biedna, by móc otrzymać godziwy posag po ślubie. Młodzi mają okazję się poznać,ponieważ oba klasztory specjalizują się w wyrabianiu barwników na freski kościelne. W tym samym czasie kilku zakonników niespodziewanie traci życie.

Książka bardzo wciąga, zawiera dużo ciekawych informacji (nazwy barwników, nota historyczna na końcu książki) oraz osoby żyjące naprawdę (artysta Simone Martini). Tytuł intrygujący i nieprzypadkowy.

Ciekawa powieść, idealna dla młodzieży, która...

anettaja | 2014-01-12

Dziś skończyłam czytać tą książkę. Dawno nie sięgałam do powieści historycznych, ale zabranie się za tą lekturę było dobrym pomysłem.
Dobry wątek kryminalny, ciekawie przedstawione życie zakonne w średniowiecznych okolicach Asyżu. Bezbłędnie naszkicowane życie kobiet, zmuszanych do zawierania niechcianych małżeństw.
Choć zakończenie bardzo mi odpowiada, to wiem, że jest mało realistyczne.
Bardziej tragiczny finał sprawiłby, że książka będzie naprawdę górnych lotów. Ja utajona romantyczka wolę jednak dobry stary happy end.
Generalnie polecam "Pętlę Sokolnika"- świetnie czytało się opisy pracy braciszków zakonnych nad farbami dla malarzy fresków w bazylikach Asyżu.

Fajna powieść :)

Lena | 2015-06-29

Książka jest świetna, życie zakonnic jest opisane bardzo realistycznie. Wątek kryminalny, jest tak nieprzewidywalny, że aż do ostatnich stron nie wiedziałam kto odpowiadał za wszystkie morderstwa. Jedyne co mi się nie podobało, to wątek miłosny i jego opisanie. Szczególnie pod koniec. Ale mimo to gorąco polecam!

sonia poniatowska | 2013-07-21

Wciągająca do upadłego ! Jak dla mnie naprawdę świetna zarówno dl a wielbicieli sztuki, romansów jak i krymianałów. Polecam z całych sił. Na pewno jeszcze kiedyś po nią sięgnę.

Illithiar | 2013-05-03

Da się przełknąć, choć niektóre interesujące wątki osłonięte, rozwiązanie zaś? Cóż...

Chiara | 2012-03-25
Przeczytana: 08 kwietnia 2012

Dostałam tą książkę na urodziny jakieś miesiąc temu. Od tamtego czasu z wypiekami na twarzy śledziłam losy Chiary i Silvana. Bardzo zaskoczyło mnie zakończenie. Serdecznie polecam.

Dorota | 2014-06-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 06 czerwca 2014

Historia, zbrodnie w klasztorze (i nie tylko), miłość... Gorąco polecam, i to nie tylko młodzieży.

ulaa | 2013-10-23
Przeczytana: 2013 rok

Niesamowicie wciągająca książka . ;d Aż nie mogłam się od niej oderwać.;d

JuluTr | 2012-04-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 28 kwietnia 2012

okropne. mdłe. okropne rozczarowanie.