Pętla Sokolnika

Wydawnictwo Dolnośląskie
2008-10-17
2008-10-17
978-83-2458-666-0

Myślę, że jest to jedna z bardziej godnych uwagi pozycji tzw. "dla młodzieży". Jest bardzo ciekawa, mamy też nieźle zarchaizowany język i nie jest jakoś szczególnie oczywista i banalna. Można się z niej dowiedzieć trochę o średniowieczu i ogółem - jedna z bardziej oryginalnych młodzieżówek, jakie czytałam.

Książkę tą wypożyczyłam z biblioteki tylko dlatego, że była opisywana jako "Imię Róży dla młodzieży. Jako, że nie znałam "Imienia Róży" jako książki (oglądałam tylko film) uznała, że książka może być ciekawa. Nie przeliczyłam się.

To krótka, ale bardzo treściwa i wciągająca historia rozgrywająca się w średniowiecznych Włoszech, w sąsiadujących ze sobą klasztorach franciszkanów i klarysek. Do klasztorów wstępują: młody Silvano, chłopak posądzony o morderstwo, którego nie popełnił, oraz Chiara, dziewczyna zbyt biedna, by móc otrzymać godziwy posag po ślubie. Młodzi mają okazję się poznać,ponieważ oba klasztory specjalizują się w wyrabianiu barwników na freski kościelne. W tym samym czasie kilku zakonników niespodziewanie traci życie.

Książka bardzo wciąga, zawiera dużo ciekawych informacji (nazwy barwników, nota historyczna na końcu książki) oraz osoby żyjące naprawdę (artysta Simone Martini). Tytuł intrygujący i nieprzypadkowy.

Ciekawa powieść, idealna dla młodzieży, która lubi wątek romantyczny połączony z tajemniczymi morderstwami.

Dziś skończyłam czytać tą książkę. Dawno nie sięgałam do powieści historycznych, ale zabranie się za tą lekturę było dobrym pomysłem.
Dobry wątek kryminalny, ciekawie przedstawione życie zakonne w średniowiecznych okolicach Asyżu. Bezbłędnie naszkicowane życie kobiet, zmuszanych do zawierania niechcianych małżeństw.
Choć zakończenie bardzo mi odpowiada, to wiem, że jest mało realistyczne.
Bardziej tragiczny finał sprawiłby, że książka będzie naprawdę górnych lotów. Ja utajona romantyczka wolę jednak dobry stary happy end.
Generalnie polecam "Pętlę Sokolnika"- świetnie czytało się opisy pracy braciszków zakonnych nad farbami dla malarzy fresków w bazylikach Asyżu.

Fajna powieść :)

Choć zakończenie bardzo mi odpowiada, to wiem, że jest...

Niesamowicie wciągająca książka . ;d Aż nie mogłam się od niej oderwać.;d

Niesamowicie wciągająca książka . ;d Aż nie mogłam się od niej oderwać.;d

Wciągająca do upadłego ! Jak dla mnie naprawdę świetna zarówno dl a wielbicieli sztuki, romansów jak i krymianałów. Polecam z całych sił. Na pewno jeszcze kiedyś po nią sięgnę.

Bardzo przyjemna książka

Bardzo przyjemna książka

Da się przełknąć, choć niektóre interesujące wątki osłonięte, rozwiązanie zaś? Cóż...

Dostałam tą książkę na urodziny jakieś miesiąc temu. Od tamtego czasu z wypiekami na twarzy śledziłam losy Chiary i Silvana. Bardzo zaskoczyło mnie zakończenie. Serdecznie polecam.

Po prostu cudo. Genialna książka. Niesamowicie wciąga i trzyma w napięciu aż do ostatniej strony. Dawno nie czytałam tak mistrzowsko napisanej powieści.

• 2010
  • Kryminał